2012 זה עכשיואקולוגיה

זיהום המים בפרדס חנה כרכור

אתמול בבית ספר היה שוקחתן. כשנכנסתי בשער, רואה מרחוק את הילדים עם הדוכנים מתרוצצים בסיטואציה תמימה ונורמלית ביום יפה שכזה, פתאום נשמעה הודעה במערכת הכריזה של בית הספר שאסור לשתות מים. אימה התגנבה ללבי וכל תמונת המציאות נרעדה, כמו פאזל שפתאום יצאה ממנו חתיכה וסימני ההרכבה נחשפו.

מים, דבר כל כך בסיסי.
ועכשיו כמו במצור – מים במשורה ועם תשומת לב יתרה. קהילה שלמה מרתיחה סירים, אני מדמיינת את כל המטבחים שאני מכירה בסביבה וכולנו באותו סרט.
כמה מוזר.

בדף של הועדה לאיכות הסביבה יש דיון בנושא. וגם שם לא כתוב מה מקור הזיהום ואיזה מין זיהום הוא, וזה מידע שחשוב לדעת, כמו ש יעלה כותבת:

הרתחת מים בנוסח המהדרין להמתת כל חיידק וטפיל בין 20- 15 דקות!!! חבל שלא פרסמו יותר נתונים לגבי הזיהום כי לא כל זיהום מצריך הרתחה מלאה. יש טפילים שמעל 60 מעלות נכחדים… אני ממליצה על סיר מים גדול על הגז עם קצת מלח – מעלה את טמפ' הרתיחה של המים , לתת כמה דקות טובות בהרתחה. מי שיש לו קטנטנים בבית – משנה זהירות כי הם רגישים יותר- רוב המבוגרים הבריאים יסתדרו גם בהרתחה רגילה.. בהנחה שלא מדובר בחיידק הודי טורף. אם יש בלאגן בבטן – ממליצה על יעוץ הומאופטי ולא תרופות חזקות, במיוחד לא עוצרי שלשול – השלשול מנקה את הבטן, כל עוד זה במידה שלא מביאה להתייבשות. עצות מפי אמא מנוסה ולא מומחית.

וממשיכה וכותבת (ואני מתחברת לזה!)

זה שאנחנו שותים מי חרא זה מחסן אותנו לקראת 2012 , אבל כנראה מפלס החרא עלה ועוד לפני דצמבר 2011 אז התקילו אותנו…מים מינרלים הם עושק -גם של משאב ששיך לכולנו ונמכר לנו כליטר במחיר קוב וגם פלסטיק שאין לדעת מה הוא מפריש למים שלא לדבר על הזבל….

נכון למוצ"ש, באתר המועצה מופיעה ההודעה הבאה:

לכול תושבי פרדס חנה כרכור
עקב בדיקות משרד הבריאות
חובה להרתיח את המים
עד להודעה חדשה

עד להודעה חדשה.
הביטוי הזה הוא ערפל אחד גדול.

רבותי החוקרים והמתקשרים המקומיים, אם נוחתת אצלכם תובנה על הסיבה והשיעור של זיהום המים בפרדס חנה כרכור אנא שתפו. וגם אם יש למישהו דרך יצירתית לטהר את המים, אזוטרית ככל שתהיה, קדימה.

הראה עוד

26 thoughts on “זיהום המים בפרדס חנה כרכור”

 1. תוספת למעריצי תמי המכונה -4 – מסתבר שהיא ברחה עם הארי המזוהם על חמור- לא זה ששתה ..הם נראו משוטטים לאחרונה ביער חדרה מחפשים את המזבלה של הפילטרים

 2. עם כאב הבטן שיש לי למרות כל הזהירויות , אני לא יכולה לקנות את הלוקש של כלי הבדיקה…ואם זכרוני איננו מטעני- אם מתגלה זיהום חוזרים על הבדיקות ..כך שאם הכלים היו מזוהמים פעמיים מישהו צריך ללכת הביתה וזה לא הארי המזוהם…אולי הכלים המזוהמים זיהמו את הזהום המזוהם וזה מה שהרג את החמור , מסכן , היה צמא…

 3. ולי היו גם מחשבות בעקבות הסרט האקסטראורדינרי שלירון כאן העלה: שהמושבייבס שלנו היא אחד המקומות היחידים בארץ שהאנשים בה באמת ולמעשה יכולים לשנות את מבנה המים המזוהמים על ידי מחשבה טובה (למי שלא ראה את הסרט – אלה-ויט!) אם לא כאן – אז איפה??
  אמרו את זה קודם לפני, זה לא משנה…
  לפיכך, מאתמול אנחנו מברכים, מודים ומשנים את התדר של כל סילון מקלחת חמים, כל השפרצה על מברשת השיניים, ועל כל כוס מים מורתחים שאיבדו את חייהם בשתי דקות בעבועים נואשים.
  ובעניין התמי 4, גמני רוצה לדעת.

 4. עכשיו מסתבר שהמים היו ממש בסדר כל הזמן – הבעיה היתה בבדיקה:
  "תושבי פרדס חנה התבשרו כי הם יכולים להשתמש במי ברז ללא הרתחה. ביום שישי קיבלו התושבים הודעה לפיה עליהם להרתיח מים בגלל זיהום שהתגלה בבדיקות. חברת משאבי המים, המספקת מים ביישוב, מסרה כי הזיהום התגלה בכלים בהם בוצעה הבדיקה, ולא במים עצמם." (ציטוט מ-YNET, הבוקר)
  במילים אחרות, ההרתחות היו מיותרות. ככה זה כנראה כשהמים מופרטים ואין פיקוח – חזרנו לשיגרה, אבל למי נאמין בזיהום הבא?

 5. אז מי יודע מה צריך לעשות עם התמי 4 כשרוצים לחזור להשתמש אחרי הזיהום? צריך להזמין טכנאי? תודה

 6. דיברתי עם משרד הבריאות לפני 2 דקות. הם מתעקשים שהבעיה עדיין קיימת. כלומר, מי שמתקשר ל- 106 שוצע שניתן לשתות את המים, ומי שמתקשר למשרד הבריאות שומע שהמים אסורים עדיין.

  אני בוחר ללכת על בטוח בינתיים…

 7. ההודעה המרגשת של הבוקר- אפשר לחזור לשגרת השימוש הרגיל במים. בבדיקות האחרונות שמשרד הבריאות ערך נמסר שהכל תקין. ולשאלות שיבואו- עדיין לא ידוע מקור הזיהום וממשיכים בחקירה. שתו לרוויה. תצא הודעה כמובן גם בכל האמצעים הרשמיים

  (נורית השמשוני יפה, הבוקר, מתוך הדף של הועדה לאיכות הסביבה)

 8. בואו נעבור את המשבר הזה ואספר לכם כמה נקודות שהובאו לידיעתי ממקור יודע דבר לגבי ריסט החברה המהוללת שלנו… ורק בקצרה אומר כאן שפרדס חנה כרכור היא המועצה היחידה! בארץ שיש לה חברת מים פרטית ולא איגוד. פשוט זו המועצה הראשונה שנקנתה ב10 מליון ע"י ריסט. אח"כ זה הוצא מחוץ לחוק. וזה אומר בקצרה שלתושב אין שום דרך לשלוט בענין כי כשזה איגוד ששייך למועצה אתה יכול להשפיע בהצבעה. יש למי לפנות אבל כשזו חברה פרטית אז לך תחפש אותם.. ודבר נוסף: כשריסט קנתה אותנו היה אמור להיות מפקח מטעם המועצה כלפי החברה אבל מקמצנות העבירו את הפיקוח לריסט עצמה, ומשמע שאין בכלל מפקח על החברה הזו, המשך יבוא…

 9. לילי תקראי את הקישור שרונית שמה -די מבאס… יקר אז לא ממש בודקים , רק בדיקות שאינן לגמרי משקפות את מצב המים…. בנתיים גופינו מתחסן …

 10. מבזק רס"ן שמועתי – מדובר על פגר של חמור בתעלת מים מרכזית.סכנת כולריה!!

  הגיע הזמן שהמועצה תמלא את תפקידה כמשרתת ציבור ואם לא מצליחה ללחוץ על חברת המים לטיפול מידי, לפחות תעדכנו את הציבור ששמכם אחראיים .
  מצד שני – אולי זה באמת סתם וכולה התפוצץ צינור וקצת בוץ נקי נכנס לפילטר המרכזי???
  לפי השאננות שבה הכל מתנהל, זה נראה ככה או שפשוט ההרעלה כבר משפיעה….

 11. ואני תורמת הירהורון על אופן היידוע אמנם אנחנו בעידן התקשורת המהירה ולהתקשר בטלפון לכל אזרח זה מיידי ואפקטיבי, אבל מה עם אנשים שלא חיים פה אלא רק עובדים פה, או כאלה שלא היו פה ביום שישי כשהסתובב הרכב עם הרמקול ולא היו בבית כשצילצלו הטלפונים,

  בקיצור איפה הכרזות שמודיעות על דבר זיהום המים לכל מי שמזדמן לרחובותינו!!! איך שהוא יש לי תחושה, שהטיפול התקשורתי בנושא לקוי בכמה מישורים לא רק באי מתן הפרטים

  ועוד הרופאה המחוזית מורחת את שרון ואומרת שלא בודקים נוכחות חיידקים , אז מה זה בדיוק החריגות האלומות הללו, סגנית מנהלת מחוז חיפה מספרת שהקוליפורמים הצואתיים נמצאו רק במקום אחד ונשאלת השאלה אם לא מדובר בבטחון המדינה , או בחסיון הפרט איזה עוד תרוץ יש לטיוח הזה?

 12. העובדה שבמועצה לא יודעים לתת תשובות ושנותנים לחברת המים לבדוק את עצמה היא עובדה מדאיגה מאוד. מצידם שתושבי פרדס חנה לא יתקלחו כמה ימים ושימשיכו לקנות מים בסופר (את מחיר המים הם לא יורידו).

  מוזר ביותר ששלושה ימים אחרי גילוי הזיהום למועצה אין תשובות חותכות וגלויות לגבי מקור הזיהום ואופיו. נותנים לחברת משאבי מים לבדוק את עצמה, לטפל מהר, ולא לדווח לאף אחד על ממצאים. בטח לא לאזרחים ההדיוטות, שאין להם ממי לקבל תשובות.

  מדאיג גם שבתחילה הודיעו שניתן לשתות מים מורתחים, ועכשיו מסתבר שגם לצחצח שיניים זה מסוכן. האם ידעו קודם על מהות הזיהום ולא סיפרו (רק הנחו מה לעשות)? האם לא ידעו וסתם נתנו הוראות? כיצד יתכן שלאחר הטיפול במים ההוראות מחמירות יותר?

  בקיצור – משהו מסריח בפרדס חנה, וזה לאו דווקא הביוב שזרם למים שלנו, אלא מי שאחראי על הברז וחבריו במועצה.

 13. גם אני התקשרתי למשרד הבריאות בחיפה וגם לחדרה ואף שוחחתי עם סגנית מנהלת המחוז בחיפה, שאמרה שלמעט בריכה אחת, התגלו בבריכות המים חיידקים מסוג קולי (קוליפורמים), שהם עד כמה שהבנתי, שוכנים כחיידקים סמויים במערכת העיכול שלנו. בבריכת מים אחת, שהיא מנועה מלומר לי היכן היא נמצאת, נתגלו חיידקיי קולי צואתי! או! הם בעייתיים יותר… נשלחה דגימה למעבדה ומקווים שמחר תהיה תשובה חיובית לגבי נקיון המים (או שלילית לגבי הימצאות החיידקים).
  בכל מקרה היא טוענת שבימים האחרונים כמות הזיהום במים ירדה בהרבה..

 14. שלום לכולם,

  דיברתי עם משרד הבריאות בירושליים שהפנו אותי לחיפה שהפנו אותי לחדרה.

  בחדרה ענתה לי המזכירה שהעבירה אותי בנימוס לרופאה המחוזית שלנו.
  אחרי הסבר מקיף (ועדיין נימוסי) של אופן הדגימה באופן כללי באזורנו שכולל מס' מוקדי דגימה, עלו בדגימה אחרונה שנערכה ביום חמישי האחרון, ממצאים שחרגו מנורמות מדידה תקינה וזאת בכמה מוקדים של מדידה שמודדים באופן שגרתי.
  הסיבה לחריגה יכולה לנבוע ממס' סיבות כמו חדירה של מי גשמים, פיצוץ בצינור וכו'.
  הרופאה הדגישה שאין מדובר בממצא כלשהוא (חיידק כזה או אחר) והם גם לא עושים בדיקות מעין אלה. אלא פועלים מייד לחיטוא מערכת המים. עוד ציינה באדיבותה כי הפעולה ננקטה באופן מיידי אך מפאת השבת לא רצו לקחת סיכון. בכל מקרה מהבדיקה של הבוקר התברר כי ברב הנק' הדגימות חזרו תקינות למעט בודדות ששם כבר ננקטות פעולות. מחר בבוקר יחזרו שוב על הבדיקות ואם יימצא תקין, תוכרז חזרה לשגרה.

  מקווה שעזרתי קצת בים הערפל

  שרון

 15. חשוב לדעת , תמי 4 ודומיו אינם פתרון, דיברתי עם תמי 4 (יש לי) לא רק שהם ממליצים להרתיח הם יש לטפל במכשיר לאחר שיסתיים הזהום אי אפשר לחזור ולהשתמש כרגיל

 16. הנה,הסיטואציה מחייבת,אם בימים של שיגרע(מבחינת הצגת איכות המים) כלל לא הצלחתם למצוא זמן להעשיר את קופסת הפיקוד באינפורמציה חשובה ומועילה,אני שמח,שוב,להגיש לכם אותה בכפית ,בידיעה אמנם,שכנראה,באופן מחזורי ,שוב יתעלמו מזה או "לא יימצא זמן מתאים"–רוב המידע הרלוונטי להישרדות נאותה על הפלנטה נמצא ממש מתחת לאפינו,הנה

  http://www.youtube.com/watch?v=6OkpbkbHGjg

  http://forum.emetaheret.org.il/

  http://buat-nadlan.blogspot.com/

  שבוע טוב,איחולים וברכות לחוגגים

 17. אז הודיעו לנו טלפונית ביום שישי בבוקר שמשרד הבריאות מצא וכו'. מה זה אומר? שכבר כמה ימים (או שבועות?) זה קיים. כלומר, עד שחשדו או עשו בדיקה מדגמית עבר זמן? עד שהגיעו התוצאות ונפלה ההחלטה להודיע לציבור עבר זמן נוסף? מה חלקו של תאגיד המים הנוכחי במניעה ובטיפול? הכל מעורפל. אין הנחיות מדוייקות לגבי שטיפת מוצרי מאכל, בישול עם מים וטיפול במזון. ועד מתי? עד להודעה חדשה.
  בתקוה שתגיע במהרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close