2012 זה עכשיואינטרנטאקולוגיהסביבה וקהילהשיטוטים

ההר הכתום

נרדמתי מול הטלויזיה והתעוררתי בחמש, בגלל תנודה חדשה ברוח.
יבשה. מהירה. חמה.
כמו סוסה פראית דוהרת לכל הכיוונים ועל גבה אש.

השריפה בכרמל - מבט מפרדס חנה. צילום: נעה זני

בערך כרמל בויקיפדיה, ליד נתוני גיאולוגיה גיאורפיה והיסטוריה צמח במהירות ערך חדש: השריפה בכרמל:
השריפה נחשבת לגדולה ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל,‏[1][2] ובה נשרפו למוות לפחות 41 אנשים ,17,000 פונו מבתיהם וכ-20,000 דונם נשרפו – אסון השריפה הגדול ביותר אי פעם בישראל.

נשרים, יחמורים, נמרים, לטאות, חרדונים, איילים, שממיות, נחשים, ההר הירוק תמיד נהיה עכשיו כתום ושחור ומפוייח.

יום אחד של גשם היה מעכב את התקדמות האש, אבל עכשיו דצמבר וחם ויבש כמו בקיץ.

יומיים של חשמל סטטי מגצגץ, לא היה צריך הרבה כדי שמשהו ידלק.

על השיש צנצנת עם בלוטים בהשרייה, שאתמול בצהריים ינאי ליקט מהאלון אצל הנס ואילנה כדי להנביט. באינטואיציה של ילד. עוד לפני שהיה ברור שהשריפה הזו היא אסון טבע ואסון לאומי.

טקסט מגליה: תפילה לכיבוי השריפה בכרמל היום בשעה 10:00 בבוקר, כל אחד בביתו מתפללים יחד. רבבות אלונים ואלות גמדים ופיות ציפורים וחיות ובתים ונפשות נשרפים ברגעים אלה. בואו נעשה שזה יפסק! ושגשם יבוא!

מילים מפייסבוק:
הרבה נשמות מחליפות מקום היום, נכנס למצב תמיכה,יש בלבול אצל חיות היער הקסום ,הזדמנות לשינוי ,רב הנסתר על הגלוי ,שולח אהבה לכל היצורים החיים (אבי תורן)

מצד אחד חנוכה חג שמח אור ואש מחוץ לחלון באופק הרחוק רואים את האש משתוללת ומאכלת (נעה זני)

הדף של רפיק מרגש ומראה את כוחן של רשתות חברתיות בדיווחים מהשטח. : עדכון חם מבית אורן- המלון לא נשרף! יש דהרמסלה,יש סינגלס, יש ריטריט שתיקה בסופ"ש הבא. הכל כרגיל! אמן אמן.

ונפתח גם דף: אסון הכרמל – אזרחים עוזרים לאזרחים

תסלחו לי על הפוסט הלא ערוך, פשוט הלב נשבר.

[בתמונה: "ככה נראית שריפה בכרמל מפרדס חנה ..מה עושות האילות בשריפות?" צילום של נעה זני, מתוך הסטודיו הנייד]

הראה עוד

22 thoughts on “ההר הכתום”

 1. מצטרפת לאייל ולא רק בגלל שהוא שלף את הציטוט ממשלי שמופיע בעבודותי (תמונה? פסל? מסכה?) אני יכולה להגיד שכמה מחברי הטובים הם חוזרים בתשובה כמה מחברי הם דתיים מדתות שונות , גם לי יש דיבור עם בורא עולם , דיברו עילג, מקרטע ומגמגם אבל בלי תיווך ואנחנו די מסתדרים..
  אני מכבדת ולא מן השפה החוצה כל אדם על אמונותיו , דתו , אורחות חייו – סחתיין עליכם
  לי יש את דרכי שלי- הולכת באפלה , רואה לא רואה , מבינה כמובן שיש קשר הדוק בין מעשיו של האדם לתוצאות כאלה ואחרות במציאות – "אברא כדברא" (לברא בדיבור) על אחת כמה וכמה מעשינו מביאים עליו שפע מהטוב וגם מהרע..
  אני מסרבת לקישור הישיר בין סיבה לתוצאה לפי פרשנות של בני אדם המכוסה במשקפי תפיסת עולמם – אני חושבת , אם כבר, שבורא עולם קצת יותר מתוחכם מזה…נכון יש היסטוריה לכרמל והיו נביאי בעל והיה עמלק ועד כהנה וכהנא גם – אבל בעיני זה משל , אלגוריה לתמונה פנימית – המאבק הוא בכפירה , בספק, ברוע הפנימי- ואם נשרף הכרמל בגלל רשלנות , או בגלל שחטאנו ולא התנהגנו יפה והיה בגלל זה חמסין וסופה- נו . קיבלנו על הראש עכשיו נחזור בתשובה ויהיה סבבה … 2012 הוא עונש על כל חטאינו ואין קשר למחזוריות הקוסמוס.. אלא רק לכיסוי הראש ותפילת בוקר… לא מרבלת את הפשטנות הזו כמו שאני לא מקבלת שיגידו לחולה סרטן שבגלל שהוא היה לא נחמד זה עונשו מאלוהים אני מכירה חילוניים דתיים במוסריותם באורחות חייהם ההומאניות מלאות חמלה ואהבת בריות , הם אולי מחפפים בנטילת ידיים ולא קוראים תהילים אבל הם מבינים את זה מבפנים
  צדיקים אני מכירה גם במקומותינו – אך רחמנא ליצלן- הם חילוניים גמורים וויש להבדיל אופורטוניסטים ראדיקאלים וגם קצת פושעים עם כיפה – אז מה ..
  אדם נבחן על פי מעשיו ובעיקר אם יורשה לי – בין אדם לחברו בין אדם למקום – אם יש בית משפט של מעלה זה עניין של האדם עם ההוא.. התיקון לא נעשה ע"י מטיפים בשער
  גם ימימה אמרה- השורש לא לנו לתיקון…ואני מניחה שהיא לא אמרה את זה רק על דעת עצמה
  אני מאחלת לכל מי שמצא את האור בין אם בקרב הפיות או בקרב בני האדם או בבית הכנסת – כל טוב , באמת רק תהיה אדם טוב, ואל תטיף לי איך לחיות.
  בואו נשמח בחילופי דעות בסקרנות הדדית בהתעניניות ולא בהתנשאות ודחייה- כי אילו הם חטא גדול בעיני העוורות

 2. קצת סחרחורת ..קצת בחילה.. לנשום עמוק ..ולספור עד עשר… [האמת..לא עבר.]
  ליאור. מי שנהיה צמחוני ,נהיה צמחוני.. לא צריך לשכנע את כולם לא לאכול בשר. לא הייתי רוצה שהאגודת הצמחונים יחליטו עבורי אם ומתי לאכול בשר… ולהגיד לי לנסות .. וכדאי לי גם…[למרות שצמחונות היא מוסרית בריאה אקולוגית..בלה בלה בלה..]
  את מרוצה? מצאת את דרכך? הכל סבבה. [הכל סבבה?]
  גם אני מצאתי את דרכי.[רוצה לבוא? אראה לך את משכן מלכת הפיות אם תתנהגי ממש ממש יפה..]
  אני צדיקה [בררוווררר] ובאמונתי חיה. לא עיוורת אנוכי אלא "מתבוננת ".גיליתי את האמת תודה . [כמוך].ואין ל"אבינו שבשמיים" דבר עם האמת הזו.
  את לא ממש משוכנעת ? גם אני לא השתכנעתי מטיעונייך.[וזה בסדר .לא ב א מ ת רציתי לשכנע אותך]
  איש באמונתו יחיה. דווקא כך. לא סילפנו. שיכללנו. איננו דורשים מאדם להיות צדיק. כל אדם כל איש רשאי לחיות באמונתו..לא רק הצדיקים.

 3. ועל זה נאמר במקורות "מודה ועוזב ירוחם" :).

  וכבוד גם על האומץ להיחשף עם השם ולא להישאר מאחורי כינוי. ומעבר לזה, בלי קשר לדיעות שמובעות גם כאן וגם בפוסט "גזענות, למען השם", שעניינן דומה, אני ברמה האישית שמח על הפלורליזם ועל הקולות החדשים שנשמעים במושבה החופשית מצידם של בעלי התשובה. אם יש דבר שמחדד ומסעיר את המוח זה ריבוי הדיעות והפלוגתא שלעיתים נשזרת בהן.

  וכאן לא נותר לי לצטט את חברתי יעלה א.זלאיט שהשכילה אותי עם הפסוק הכל כך יפה מספר משלי:

  "ברזל בברזל יחדיו, איש יחד פני רעהו".

  שבוע טוב.

 4. כל השבת וגם כמה ימים לפניה חשבתי וחשבתי על כל המילים שנאמרו ועל עוצמת הרגשות, ניסיתי למצוא ציטוטים מכתובים, או התחכמויות נוספות כדי להשיב חזרה, להתנצח עוד. ונוצחתי כי הבנתי שעשיתי עוול,כי הבנתי שכוחי ועוצם ידי בדבר, והצטערתי ונעצבתי כי אני באמת אוהבת את הקדוש ברוך הוא ועשיתי לו עוול, וחשבתי המון על נקודות התבערה והאש שבנשמה, נשמת יהודי, נשמת כל חי.. ועל התשובה שלי. ובמוצאי שבת ירדה אלי הבנה.. הבנתי שיש לי הזדמנות נוספת לחזור בתשובה..( תודה לאל). אני מבקשת מחילה על שתי מילים, שיותר מהכל פגעו והרחיקו :"עיוורים תתעוררו". ומתפללת לאל הרחום שימלא את ליבי באהבת ישראל אמיתית, בחסד ובשלום, ושיפקח את עיני בכל רגע מחדש. שבוע טוב

 5. בס"ד
  שלום וברכה לכל היהודים באשר הם.
  כשהגשם שוטף את האדמה והאוויר אחרי יובש נוראי, איך אנחנו מרגישים?
  כשאנחנו שוטפים את עצמנו במקלחת איך אנחנו מרגישים?
  אז תעצרו לרגע ותחשבו – מה זה שטיפת מוח? למה זה שגור בפינו כדבר רע? כדבר שלא בשליטתנו?
  כאילו מישהו רשע כיוון לנו אקדח לרקה ואמר אם לא תחזרו בתשובהאתם מתים, הלך עליכם וכן הלאה וכן הלאה.
  בס"ד אספר לכם בקצרה מאיפה באתי ואיכן אני מונחת כיום: קיבוצניקית, מן המנין לא יודעת כלום על יהדותי חוץ מכמה שיעורי תנ"ך משעממים בביה"ס וזהו.
  אכלתי כל מה שרציתי, התלבשתי איך שבא לי, דיברתי איך שמתאים לי. גם ישבתי שנה אחרי שנה בשולחן ליל הסדר, התחפשתי בפורים והדלקתי חנוכיה, למה? לא יודעת. כי ככה נוהגים כולם ואחרי הכל אני כן יהודיה אז זה נחמד ונוח שיש חגים, אז נעשה מה שכולם עושים. אחרי 22 שנה בקיבוץ יצאתי אל העיר הגדולה ת"א בה חייתי שנתיים והתגלגלתי עוד ועוד עד שבגיל 26 פגשתי את בעלי והתחתנו אחרי שנה. בגיל 30 קיבלנו את המתנה המשותפת שלנו- ילד. ולאחר שלוש שנים עוד ילדה ולאחר שנתיים עוד ילד ובע"ה כן ירבו. כשהייתי בת 31-32 התוודעתי לאבא שלי שבשמים. בלי לחץ בלי איומים- חיפשתי, חיפשתי כל הזמן, מה חיפשתי? חיפשתי תשובות. חיפשתי חיים עם משמעות. חיפשתי שמחה אמיתית מהי.
  אני לא אשקר היה קשה, אף אחד לא אומר שקל להיות יהודי . אבל היה ברור לי דבר אחד- סוף סוף מצאתי את התשובה. התכלית האמיתית לחיים. בלי אשליות ובלי מסכות. והייתי בדרך רוחנית גם לפני כן ועדיין חיפשתי.כיום אחרי 5 שנים, אני יכולה להעיד שאין עוד מלבדו. ובלי הקב"ה הייתי ממשיכה להתבחבש עם פיות וגמדים ושאר מאגיה שלא שייכת לי בתור בת של מלך- יהודיה.
  אתם מפחדים משטיפת מוח? מקובל! אתם מפחדים להתחיל? איך אני אתחיל? גדול עלי לשמור שבת! גדול עלי לשים לב מה אני אוכל, גדול עלי לברך. אבל.. אף אחד ואני מדגישה אף אחד לא לוחץ. לאט לאט
  כמו תינוק שמתחיל ללכת, מעודדים אותו, מחייכים אליו, תומכים בו שלא יפול, מוחאים כפים כשצריך.
  אז אנחנו החוזרים בתשובה לא חושבים את עצמנו צדיקים,אבל היינו חילוניים, הכרנו את הצד הזה על בוריו
  ועכשיו אנחנו גם מכירים את הצד השני- הדתי. ומכירים אותו באמת, מתוך חוויה אישית ומתוך התמודדות, לא מתוך הכרות לקויה שהאכילו אותנו בה בכפית של רעל על מי הם הדתיים ומה זו הדת. פתאום גיליתי כמה שקרים האכילו אותי, את הורי, את סבי וסבתי וזה עצוב.
  אז כיום כשאני מדברת עם הורי ואומרת להם שאני רוצה שהם יחזרו בתשובה זה לא בשביל לרשום לי נקודת זכות אלא בשביל שהאור הזה של הבורא יעטוף גם אותם. ויהיה להם יותר קל, יותר שמח. כי עם כל הקושי להיות יהודי דתי, ישלמו לי מיליונים( ואני זקוקה להם!) שאחזור להיות חילונית ואני לא אחזור. כשאתה מגלה את האמת , את התשובה החיפושים והשאלות הולכים לכיוון חקר התורה, חקר הבורא, חקר עבודת המידות, חקר היותך יהודי. יש לי את הבחירה, והראש שלי חושב ומחליט, אז אף אחד מאיתנו שחוזר בתשובה לא חושב שהוא יותר טוב מכל יהודי אחר, אנחנו רוצים לקרב מתוך אהבה- כי כולנו אחד. במקום להתנגח, בואו תנסו, תטעמו על אמת מהעולם הדתי, ואז באמת תהיה לכם בחירה במה לבחור.
  ולסיכום: המשפט המנצח של החילוני "איש באמונתו יחיה" גם כן מעוות ומסולף. הנכון הוא " צדיק באמונתו יחיה"! אז גם פה במשפט קטן שינו מילה אחת קטנה לפי הנוחיות. שימו לב איך כל אחד ואחת מאיתנו הולך ברחוב ונופל כל פעם לאותו הבור, גם לאחר שהבחנו בו.

 6. פשוט מדהים איך שכל החוזרים בתשובה האלה הפכו ליותר צדיקים מהאפיפיור…אולי תתעוררו כבר..
  נמאסתם! תפסיקו לשטוף לכולם את המוח כמו ששטפו לכם! אין קשר בין ההלכות ההזויות שאתם והעאלק רבנים שלכם ממציאים לבין מה שנכתב בתורה!
  די כבר עם הטרנדיות הזו של חזרה בתשובה ולהחזיר את כל עם ישראל, נו באמת- מה אתם חושבים שאם אתם חוזרים בתשובה באמת נסלח לכם שם למעלה? אתם חושבים שבכך אתם מכפרים על זה שפעם אכלתם בשר עם חלב או לבשתם בגד חשוף ולא התפללתם שלוש פעמים ביום?
  ולי נראה שכשהייתם חילוניים, אולי ידעתם לכבד את האחר ואולי לא הייתם כלכך נבדלים וגזעניים כמו שאתם היום, למרות כל הדברים ה"אסורים" שעשיתם…
  יש מצב שאולי הייתם אדם טוב יותר??
  זה שאתם חלשי אופי וחסרי עמוד שדרה, לא עושה את כולנו לכמותכם.
  תלמדו מהדתיים העתיקים, אלה של פעם, שהיו סלחניים, פשרנים ורודפי שלום,
  אלה שחיו בדלת אמותיהם מבלי להתסיס וללבות את האש איפה שרק אפשר, אלה שחיו בשלום עם המוסלמים באותה השכונה ביחסי ידידות…והכי חשוב, כיבדו אחד את השני "איש באמונתו יחיה"!!
  כי הרי מה ההבדל ביניכם לבין הקיצוניים המנסים לאסלם את כל העולם- משם מגיעים הטרור, האלימות ורוב החולי שקיים בעולם הזה- אתם לא קולטים?!!
  לכו ותמצאו לכם חיים- והעיקר אל תישכחו לנשום 🙂
  חג- שמח!
  בת הרב

 7. http://news.walla.co.il/?w=/1/1764672
  מרוב שחור בעינים (תרתי לתלת משמע) נהייתי עוורת – ראו את הלינק הזה – מזמן אם בכלל היה כאן מניפסט גזעני שכזה- הרב צדקה (הרב של פרדס חנה ובשום אופן לא שלי) תתפטר !
  אחרי שקוראים את זה – עדיף העיוורון שרואה מאשר הרואה העיוור

 8. תודה על ההבהרה, באמת לא ידעתי שהקרל בא מלמטה.. ואז בא מטוס גדול ממריא וממטיר אותו גם מלמעלה…
  ואנחנו הסוררים שבינתינו לא עוטה כיפה או מטפחת , נידונו להטפת מוסר.
  בידי מי הידע מה טוב ומה רע? "אצלך" טוב ורע הוא פרשנות לדברי האל , האמת שגם אצלי לפעמים , רק שאינני מבדילה בין אדם לאדם גם אם הוא לא נימול רחמנא ליצלן … אדם הוא אדם באשר הוא
  ילד אחד חמוד בן שבע אמר לי שהוא מאמין בהכל חוץ מבאלוהים כי הא לא רואה אותו (הוא התכוון שהוא לא רואה את אלוהים , למרות שמעניין לקרא את זה בשתי הגרסאות)
  עניתי לו – שהמזל שלו הוא שאלוהים מאמין בו
  אכן עוורים אנחנו – במיוחד אני בגילי שצריכה כבר משקפי קריאה… אבל העוורון הוא הזדמנות להתבונן פנימה ולשים לב מטיף יקר שנרך המקודש אינו מדליק שנאה ופירוד,
  שאינו שורף את האחר- חמלה לא תזיק..על כל היצורים , הברואים, הגדולים והקטנים, הנראים והבלתי נראים… זה מהצד של הטוב לעניות דעתי..
  שיפקחו עינך לראות – חג אורים מטלטל ומאיר

 9. זה בדיוק הבילבול! הרעל אינו נשפך מלמעלה הוא נובע מבשר ודם. הטוב והרע נבראו כדי שאנחנו שניחנו במתנת המוח החושב הלב המרגיש והבינה שמחברת בינהם נוכל לבחור בטוב על פני הרע באור על פני החושך. "צריך שכל איש ידע ויבין שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו כשל חברו, ואין איש שאין לו נר, וצריך שכל איש ידע ויבין שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, להדליקו באבוקה גדולה ולהאיר לעולם כולו" הרב קוק.

 10. לאור כל מה שקורה לאחרונה אין ברירה, המסר חייב להיות חזק וברור, אי אפשר יותר לשתוק! כאב הלב הוא על כל אח או אחות אהובים וקדושים שמעדיפים לעצום עיניים, ולעבוד כל דבר אחר חוץ מאת השם יתברך. אבא שלנו כל כך אוהב וכל כך מרחם, כמה אפשר לבעוט לאבא שלך בראש כמה?! זה אבא שלנו הוא אוהב אותנו. וגם אם זה לא נראה לך כרגע, המילים שכתבתי נובעות מתוך אהבת ישראל אמיתית, חלילה לי מלזלזל. ואם הבערתי אש בליבך – טוב שכך – איפה שישנה מחלוקת ואש יוקדת שם נקודת האמת. את האמת רוב הזמן קשה לראות מול הפרצוף.

 11. בשבוע אחד: כשל אינטרנטי וטלפוני חמור, שרפת ענק משתוללת בכרמל, חודש כסלו ואין טיפת גשם האוויר יבש וצחיח קשה לנשום..קשה לחיות..
  כאז גם היום הר הכרמל רובו מלא מוקדים של עבודה זרה, מאכלות שאינם כשרים ועוד שאר זוועות, תרבות יוון פשטה בכל, הבל הגוף והיופי, ובית המקדש הפרטי הפנימי מחולל ומטומא. איך רצו היוונים לחסל אותנו? בסך הכל מה הם ציוו? רק אל תמולו את בניכם רק אל תשמרו שבת רק אל תדעו מתי ראש חודש.
  אחים אהובים, אי אפשר יותר לשתוק! בואו נילחם יחד ביוונים, אלה שבחוץ ואלה שבפנים, יחד כולנו אור איתן. אז יש מה לעשות, עזבו את הפיות, הגמדים האלות ושאר עבודות הבעל, פתחו תהילים פרק קמט ותקראו גם אם אתם לא מבינים מה כתוב. אין חדש תחת השמש ולא המצאנו שום דבר, זה הזמן לחזור לאבא לשמור שבת לשמור את ברית אבותינו הקדושים ולשמור את ראשי החודשים הקדושים. כולי תפילה שמילים אלו יעוררו בתוככם את הניצוץ היהודי המתוק. ואני אסיים במילים מתוך המזמור המתוק שכולנו מזמרים בימים אלו " ברוך אתה השם אלוקינו מלך העולם שעשה ניסים לאבותינו בימים ההם ובזמן הזה. אמן סלה

 12. גם אני התעוררתי מוקדם והאיש שכבר היה ער אישר שהרחשים מבחוץ זאת אכן הרוח החזקה
  ואני ממלמלת עוד במיטה חצי לעצמי חצי אליו: זה לא טוב זה מגביר שם את האש…כאילו שהוא יכול לעשות עם זה משהו ,או מישהו בכלל…ואיכשהו קורית הסיטואציה האינטימית הזו עם הר ענק עולה בלהבות..יללא כבר התפללתי לגשם ולקוביית קרח ענקית שתצלול מהשמיים אל לב המאפליה הזו – ואז פשוט דמיינתי את זה – יהלום ענקי של קרח יורד אחר כבוד מהאויר אל האדמה,ממיס את החום ,צולל דרך כל השכבות ומרגיע ,קצת מרגיע את הכל

כתיבת תגובה

Close