2012 זה עכשיואקולוגיהסביבה וקהילה

היי-טק שמתבקש להוריד בפניו את הכובע

מהו הפיתוח המהפכני שמקיים את כל התכונות הבאות:
• מייצר חמצן
• קולט פחמן דו חמצני
• מקבע חנקן
• מסנן ומטהר מים
• מסנן ומטהר אויר
• מסתמך על אנרגיה סולרית
• יוצר מזון בדמות סוכרים מורכבים
• יוצר מיקרו אקלים
• משנה צבע עם עונות השנה
• משכפל את עצמו
• מייצב את הקרקע, גם ברעידות אדמה
• בעל יכולת ספיגה אקוסטית
• מעודד את הביוספירה
• גורם לנו להרגיש טוב

רגע, רגע, באמת עצרו וחישבו על כל הרשימה המדהימה הזו, אל תמשיכו לקרוא, לפני שהגעתם לתשובה או הקדשתם לזה 15 שניות לפחות.

אכן, כל הרשימה הזו שייכת לעץ בוגר אחד לא מחטני.
עץ אחד מייצר 700 ק"ג חמצן מספיק לכל צרכי הנשימה של שני אנשים לשנה
עץ אחד קולט 20 טון פחמן דו-חמצני בשנה. בממוצע רכב הנוסע 30,000 ק"מ בשנה פולט בין 4.5 ל 9 טון כלומר עץ בוגר אחד מצליח לעשות איזון פחמני לשני רכבים לפחות.
עץ אחד יכול לסנן ולטהר כ- 100,000 מ"ק אוויר מזוהם בכל שנה. הוא יכול לספוג 20 ק"ג אבק ו"לבלוע" 80 ק"ג תרחיפים, המכילים מתכות רעילות כמו כספית, ליתיום ועופרת.
עץ אחד מסייע להורדת הטמפרטורה בסביבתו בקיץ ב-עד 4 מעלות.

מבוסס על נתוני קק"ל והרצאה מדהימה של William McDonough בTED.

אז חשבתי לי שבמקום לפתוח לילדי חסכון להשכלה גבוהה, צריך להשקיע בעץ אחד טוב בשביל כל אחד מהם עץ שיתבגר כשהם יתבגרו, שיספק את כל החמצן להם ולאדם שיבחרו לאהוב. שיעשה איזון פחמני כשהם יעשו רשיון ויתחילו לנהוג, עץ שהם יזכו לשבת בצילו להנות מהקרירות (הם יצטרכו את ה 4 מעלות הללו לאור ההתחממות הגלובלית), לבהות בציפורים העסוקות אי שם בצמרת ולהיזכר איך הם שתלו אותו כל כך מזמן.

[מאת לילי בוטמן .תמונה: old shoe woman]

תגיות
הראה עוד

25 thoughts on “היי-טק שמתבקש להוריד בפניו את הכובע”

 1. כן פוקי. יעלה את מדברת על החלק הצפוני יותר של רח' הדרים, אכן לא דייקתי, משום מה בחלק הדרומי שנסלל, לא נטע אף עץ וגם לא הושארו פתחים לעצים עתידיים, עם זאת, העצים הותיקים הושארו.
  רח' הבנים על פי מיטב ידיעתי נסלל ע"י מע"צ והוא באחריותה.
  ע"פ תפיסתי, שטח ירוק הוא לא רק גינה ציבורית, אלא גם הרחובות בפתחי הבתים ונראה לי שבכל זאת ננטעים מעט מדי עצים, בהסתמכות על הקיים ועל ריבוי הגינות הפרטיות, אני חושבת שזה לא מספיק.
  נראה לי יעלה שבסה"כ אני ואת רוצות את אותו הדבר.

 2. ואני זוכרת את המשאיות נוסעות עם עצי הזית העתיקים הגזולים מתוואי הגדר , בכיתי!!! עדיף שאני לא יפרט איזה אסוציאציות עשו לי המשאיות עם המטען ..כי האדם עץ השדה לא? ובתורה, גם אם צרים על עיר , מותר לכרות את כל העצים פרט לעצי הפרי…. מעניין לא?
  והיום אני בוכה בכל פעם שאני רואה וילה מכוערת מאוד- עם זית עתיק בפרונט – אני שואלת את עצמי מאיפה העץ? ובגלל זה ולא רק בגלל זה הוילה היא מאוד מכוערת גם אם היא יפה

 3. פוקי (?) אני גרה ברחוב ההדרים בקטע המשופץ ונטעו כאן עצים עוד לפני המדרכות , הם קצת צעירם וחלקם מסכנים אבל נטועים…ויש עוד כמה גומות שמחכות לנטיעה..
  ברחוב הבנים ויה כרכור הצליחו לשמור על חלק מהעצים , לצערי חלק לא שורדים את הגומות ההדוקות… וגם נטעו בקטעים שאין אקליפטוסים לכל אורך הדרך השלמות של אלונים אגב גם שביל אפנים יש שם וגם המדרכה מעוצבת יפה- גם על זה היה ציבור ששמר…
  יותר יפה מכל המשתלבים האדומים משובצים מנומרים.
  ולמשל – יש רחובות ותיקים בעלי עצים ותיקים שעדיין לא נוגעים בהם כי לא פתרו את עניין השדרוג תוך שמירה על העציים'//ברחוב הבוטנים היו הרבה השחתות וגם אילו ש,ניצלו" חלקם מתים מטיפול לא נכון – כלומר הקבלן נכנס בשורשים עם הטרקטור וזה גמר אותם
  יש שם כמה בוטנות עתיקות שאני מקווה שישרדו את המסגרת ההדוקה ללא רווח שעשו להם עם המשתלבים האלה…. 

 4. "לימוד המיתולוגיה מיוסד במלואו על תורת העצים וההסתכלות העונתית בחיי השדה" – כך רוברט גרייבס בספרו היוצא-דופן – האלה הלבנה. המשורר הקלטי הקדום נקרא בוולשית דרוויד – רואה-בעץ-האלון.
  מכאן נבעה המילה דרואיד. את הדלתות נהגו לעשות מעץ האלון שהוא החזק ביותר – דואיר – והמילה 'דלת' בכל השפות האירופיות העתיקות נגזרת ממילה זו כמו door באנגלית, ולדעתו גם במילה 'דלת' התחלפו ר' ו-ל'.
  פו עץ האלון, העץ הכי מלכותי, הוא העץ של זאוס מלך האלים במיתולוגיה היוונית, והפולחן שלו נעשה באורקל של דד דודונה באפירוס עפ"י אוושת עלי האלון.

 5. לא התכוונתי לעורר כעס ובטח שלא להשמיץ, גם לא דיברתי על העצים שנכרתו או אלה שנשתלו ברחבי המושבה. כיוונתי למקום אחד, העצים שלא נשתלו במדרכות החדשות, לצידי כבישי המועצה (לא כבישי מע"צ, שאגב בהם כן נשתלו עצים), שנסללו, כמדומני, ב-4 השנים האחרונות, אותם עצים שאמורים להצל לכולנו את רחובות הבתים, את המכוניות החונות ולאפשר שהייה כמה שיותר "נוחה" לזקן שעוד הולך למושבה לקנות חלב ועתון, לאמא צעירה שיוצאת לטיול עם ילדיה וגם לרוכב האופניים שבע"ה יסללו עבורו,
  עם סלילת הכבישים, גם שבילי אופניים.
  אפשר פשוט ללכת ולראות רח' הדרים, רח' הבוטנים, רח' הנשיא וקרוב לוודאי עוד, אף לא עץ אחד חדש ושוב לצערי גם לא הושארו פתחים לעצים בעתיד.
  גם לא אמרתי שלא נעשה דבר…

 6. שולי – אני כתבתי על העצים ולא על הריסוס שלגביו אני מסכימה לגמרי , גם מפגע אקולוגי מדלל את צמחי הבר ומשאיר רק את החובזות והחרציות , גם רעיל גם לא אסתטי וגם מזמין את הנחשים..
  לגבי העצים היה כאן מאבק ארוך כולל הקמת פורום שומרי העמים שנמנתי עליו , היו שותפים בו רבים וטובים פעילים ברמות שונות , עורכי דין , אנשי סביבה ותושבים , עצרנו בגופינו את הטרקטורים של הקבלנים , הגשנו עתירה לועדה המקומית לגבי השכונות החדשות בכרכור , פנינו לפקיד היערות קקל , למהנדס העיר לחיים געש ונראה לי שעצרנו את העקירה ההמונית ויש היום במועצה יותר מודעות , בעקבות הפעילות הזו והבחירות שהיו עודדנו את נורית להצטרף למועצה., היא פועלת בתחומי הסביבה שנים רבות , היא לא פוליטיקאית והאינטרסים שלה ושלנו זהים רק שהיא נמצאת היום בתוך המערכת וזה מאוד אמיץ מצידה, הצלחותיה הם הצלחותינו ומה שנותר לתקן זה ברור לי שזה בנפשה אבל יש מנגנון לא פשוט שהיא מכירה כרגע יותר טוב מאיתנו . ברור שיש מה לשפר, עצים עתיקים לא טופלו כיאות ע"י הקבלנים ונפגעו במהלך סלילת הכבישים והמדרכות והם מתים.. הריסוס צומצם אבל לא הופסק , מצד שני עד לא מזמן לא היו בכלל מתקני איסוף ומחזור ברחבי המועצה והיום יש יותר ויותר
  לגבי הריסוס שאני רואה שזה בנפשך , – קחי לך משימה, , להפצת המידע על התועלת בגיזום לעומת הנזק שבריסוס
  מכתבים , פרסומים , תזמי כתבות בעיתונים , עצומה… כל מה שנראה לך ובדקי עם נורית מה נעשה ואיפה זה עומד..
  אם את רוצה דיווח מנבחרת הציור את מוזמנת לפנות אליה ולעזור לה לקדם את מה שאתן בוודאי מסכימות עליו.
  לגבי הציבור- אנחנו הציבור המניע בדברים מסוימים במושבה, אקולוגיה, תרבות אלטרנטיבית , חינוך וכו ויש ציבורים אחרים שמקדמים את מה שמתאים להם , ישיבות בתי כנסת, מדרכות ושכונות חדשות….חינוך דמוקרטי , תורני, ביתי…אירועי אמנוים וכו.
  הציבור שאת חושבת שהוא ישן צריך להתעורר וזה לוקח זמן זה לא אומר שלא צריך לפעול, הפעולה המשולבת של עשיה ממשית והרחבת המודעות היא עבודה שנעשת כל הזמן..
  עד לא מזמן מ-אוכל אורגני ועד לידות בית , מיחזור ושימוש בחיתןלי בד , ועד יוגה והליכה נמרצת ברחובות , נסיעה על אופנים במקום ברכב…כל זה היה נחלתם של מטורפים ותמהונים היום יותר ויותר ,זה הבון טון ..רבים מהתמהונים הללו חיים כאן לשימחתינו
  אני קוראת לזה- ציבור קומפוסט- גרעין שעושה ובהדרגה "הציבור" הישן מצטרף ולא תמיד יודע מה קרה שכך נהיה…
  השיקשוק היה בתחילתו קטן ותמהוני עד שהפך אחרי כ 8-9 שנים לאירוע בעל שם בכל הארץ , זאת יוזמה של "הקומפוסט" וגם החזרתו קשורה לנו ,לציבור הקומפוסט – התשבוחות לשיקשוק החוזר יהיו לנו אם אכן נגיע . התשבוחות להיותו מה שהוא מגיעות לזיו הדס זל לאילנה והנס ליובל רוט ובתחילת הדרך גם לי -כולל הזכויות על השם . הגרעין המיסד וסליחה אם שכחתי מישהו , אחר כך נוספו רבים , ואחר כך נותרו מעטים שדאגו שיהיה נקי שיהיה אירוע שנתי ושישמור על אופיו.. כל זה לא קשור לרשויות. אבל מי שהיה שם תמיד זה אנשים שרצו לעשות ולא חיכו לאף אחד שיעשה בשבילם
   

 7. באו נדבר על זה בשיקשוק הקרוב.

  גם אם לא יהיה ממש שיקשוק, אפשר להפגש ולדבר איך לגרום לו להיות ואיך עוזרים לנורית לגרום לגעש לעשות את המהפכה הירוקה שהבטיח (ושהירוק לא יהיה של דולרים)

  בפעם האחרונה שדובר על חידוש השיקשוק, אילנה ישבה בואדי כמעט לבדה. בואו נעשה את זה אחרת הפעם.

 8. יליעלה, מדוע את משתמשת במושג "להשמיץ"? מה שהובא הן עובדות, בדיוק אלה שאת כביכול מתגדרת בהן כדי להפריך את הביקורת הענינית, אך לא מביאה שום דוגמה. "ניצני השינוי",שאת מציינת שוב ושוב – מהם?
  אאאם את מתכוונת לכך שהשנה לא ריססו את השטחים הגדולים אז זה חשוב מאד. רק צריך פרופורציה – לזכור שעד לפני 4 שנים לא ריססו כלל! ואת שטח האלונים ריססו רק לפני שנה או לפני שנתיים. יש לי תמונה ממרץ 2007 בה נראה כל שטח האלונים שליד רח' הצפירה פורח. באותה שנה לראשונה ריססו כאן אצלינו בשולי הצומת. ומצד שני השנה ריססו בשוליים פי כמה וכמה מאשר ב-2007. אפילו כל הדרך לגן-שמואל, עם השוליים הרחבים, רוססה פעם ראשונה השנה. אז החשבון והמגמה לא ברור ים כלל.
  ואני שואלת את עצמי: געש צריך את נורית השמשוני בשביל לקבל החלטה לא לרסס שטח כמו שטח האלונים? אלולא היא המועצה שלו היתה מרססת את השטח?
  מתמתוך שיחות עם אנשים, חלק גדול מהם,לצערי, אפילו לא חש בריסוס, אולי כי חשב שזו מלאכת החמסין, וגם לא חשב על משמעותו. אני אומרת זאת כי נדמה לי שאין לצפות ליותר מדי ממי שקוראים לו "הציבור", כי הוא ישן עפ"י רוב, ואנו מדברים בינינו. כלומר עד מתי "נחכה", כמה ריסוסים עוד נחכה (כמו כמה מלחמות עוד נחכה), עד שהציבור "יחונך" – זו עמדה נאיבית. בכל מקרה, נשמח לשמוע על ההישגים של נורית השמשוני, לגופו של ענין, באופן מפורט.
  ואם השיק שוק הוא הישג שלה אז כל הכבוד.
  וו

  ו
  וע

  ב
  ב

  א

 9. עם כל הביקורת על המועצה ועל העצים האבודים , הם גם עושים הרבה.. לאמר שלא נטעו כאן עץ 4 שנים זאת לא אמת , עצים רבים נשתלו ויש יותר ויותר תשומת לב להגנת הקיים
  קל להשמיץ ולהעביר ביקורת אבל כדי שתהיה התיחסות ענינית ורצינית לביקורת היא צריכה להיות מגובה בעובדות – כאלה לא חסרות , מכאן ועד כלום לא נעשה המרחק רב
  נעשה גם הרבה באופן שאינו תואם את תפיסת עולמם של חלקינו ועל כך מומלץ לתת רוח גבית אמיתי לדר נורית יפה השמשוני שנשלחה כמעט בכוח ע"י הציבור הזה שחלקינו נמנים עליו על מנת לקדם את עניני הסביבה , היא עושה המווון וחשוב מאוד לראות את ניצני השינוי
  יש כאן אלפים רבים של תושבים שרחוקים מאוד מידע ומודעות ירוקה- לחנך את הציבור לוקח זמן
  להשמיץ ולהחליש זה לוקח רגע… והנה כפפה ירוקה- בשישי הראשון של מאי – שיקשוק כהלכתו באים??

 10. עעעושה רושם בכלל שפני המועצה בעיקרון לפיתוח נדל"ני וזהו. כמו שכבר אמרו פה איפשהוא, שנהיה כמו רעננה.
  ההשימוש במותג 'מושבה ירוקה' הופך להיות בדיוק מה שיחסל את המושבה הירוקה. מי שעירני, כבר שם לב בפברואר, ובוודאי במרץ ועכשיו באפריל שהצבע שהעינים נתקלות בו הוא לא ירוק ולא צבע עלי הכותרת של פרחי הבר, אלא צבע חוםשחור כתוצאה מן הריסוס "האקולוגי" של כל שולי הדרכים ללא תכלית ובמחיר בריאותי לכולנו.
  עעם גישה כזאת, בצדק כדברי פוקי, עלינו להתחיל לשים עין על העצים במושבה, כי לא נראה ששם בראש יש מישהו שהם באמת יקרים לו.
  בט"ו בשבט האחרון עברנו במקום בו עמדה השקדיה, אולי היחידה במושבה, בקרבת צומת (התאונות) הדקלים-חבצלת וליבנו נחמץ. ברחוב החלוצים כבר הורדו כמה ברושים מסמלי א"י הישנה והטובה למען הוילות החדשות. ממקום זה אפשר רק להעריץ את ראשוני המושבה שעשו אותה למה שעשו להבדיל מפרנסי המושבה היום שחושבים אך ורק במונחים של נדל"ניות. כדאי שנשמור מכל משמר על האלונים העתיקים שלנו, כי אם אנו לא נשמור, מי ישמור.
  ומוומדוע באמת, לא נראים בשטחים הציבוריים עצים נפלאים כמו כליל החורש ושקדיות?

  מי
  מי

 11. כמה חבל שנתונים אלה לא הגיעו למחלקת ההנדסה במועצה,לצערי, בכל כבישי המועצה שנסללו ב-4
  השנים האחרונות לא נשתל ולו עץ אחד חדש ולדאבוננו, אין התיחסות בתשתית לעצים שאולי יוכלו להשתל בעתיד…חבל.

 12. הי לילי וכולם,
  ואני חשבתי כמובן על…. במבוק.

  הבמבוק מייצר 35% יותר חמצן מכל עץ אחר בגודלו, מערכת קני-השורש שלו מייצבת את הקרקע ובאמת מייצרת מקום בטוח בזמן רעידות אדמה ועוד ועוד.
  כל היתר אפשר לקרוא בקישור url…

 13. ניחשתי.
  מה היא רוצה ממני עם הרשימה הזו, ולהקדיש 15 שניות? אוף..!
  קוראת. הממ… צמח. OK, עץ.

  ובעניין הוא שאם את תשיקיע ושכנייך לא- העץ הרי יאזן ויספק לא רק לילדייך אלא לכולם. וייתכן שזה לא ייה מספיק:-(

  אגב, הטענה היא שעץ צעיר מייצר הרבה יותר חמצן מעץ בוגר.

 14. מדמדהים ונפלא
  לשלשמור מכל משמר שהנדל"ניסטים לא יעזו לשים עין על האלונים העתיקים שנשארו כאן מיערות האלונים שכיסו אתאזור השרון ושהמועצה לא תיתן להם לשחק עם החוקים למען בצע כסף.
  ששולי

 15. הלוואי וכל אדם ימצא לו פינה על פני האדמה הזאת וישתול עץ.
  אך עלינו לזכור שעץ לא הופך לעץ כל כך מהר, עלינו לטפל ולהשקיע בו
  וכמו כל הדברים הטובים בחיים שלנו גם עצים צרכים זמן.
  יום יבוא ואנחנו נצתרך את העצים האילו- אז במקום לרצף עוד שטח אדמה באו נשץול עצים נוספים.
  ואם אין בידינו לשתול הבה לא נהרוס את הקיים…

  מחזרו נייר , וואל תהרסו את העצים הקיימים.

כתיבת תגובה

Close