יוזמות חופשיותמקום בזמןסביבה וקהילה

הסרט שלטון החוק יוקרן במקום בזמן

ביומולדת של אילנקה, אחרי כל השיחות הפרטיות עברנו לעשות את מה שמבוגרים עושים: לדבר פוליטיקה. אוי הכיבוש הכיבוש. משחית, לא הגיוני, לא צודק, מפלג, נמשך יותר מידי זמן, די כבר. רגע לפני שהלכתי לספה להתרסק מרוב המורכבות של הדיון, יעלה, נציגת הקולנוע התיעודי מסביב לשולחן, סיפרה על סרט חדש שמתעד את מערכת המשפט בשטחים – "שלטון החוק" של רענן אלכסנדרוביץ'.
הסרט "שלטון החוק", שהפיק לירן עצמור בתמיכת ערוץ 8 וקרן רבינוביץ, עוסק במערכת החוק והמשפט שמפעילה ישראל בשטחים הכבושים מאז 1967. בסרט מראיין אלכסנדרוביץ' שורה של משפטנים ישראלים, בכירים במערכת המשפט הצבאית לשעבר. באמצעותם הוא משרטט את האופן שבו התפתחה מערכת החוק הישראלית בשטחים, ומנסה להבין, בין היתר, מה ההיגיון המנחה את האנשים שיצרו את החוק הזה ושפטו לפיו, ומהן ההשלכות של קיום מערכת חוק ומשפט שכזו על עקרונות החוק והצדק בישראל.
יעלה  הציעה להביא אותו להקרנה במקום בזמן וכך קרה, מן אללה.

אחרי כמה ימים התגלגל לתיבה שלי מייל קבוצתי שבו הסתבר שיש בעולם את אורית סודרי, בחורה רהוטה ונמרצת מעמותת מען, שמחפשת מקום להקרין בו את הסרט.  עוד לפני שהספקנו לומר הכיבוש משחית כבר תוקתקה האפשרות מול חברת ההפקה והפכה לתאריך:

שלטון החוק – סרטו של רענן אלכסנדרוביץ'
זוכה פרס חבר השופטים בפסטיבל סאנדנס 2012
הקרנה מיוחדת ב"מקום בזמן" בעין שמר [למפת הגעה]
ביזמת ארגון העובדים מען בשיתוף עם מושבה חופשית ו"מקום בזמן"
במוצאי שבת 11.2 בשעה 20:30 בקיבוץ עין שמר
כניסה: 30 ש"ח. לדף האירוע בפייסבוק >
לפרטים: אורית 052-3272079 רונית 054-4691310

 על הסרט:
מערכת החוק המופעלת על ידי ישראל בשטחים שנכבשו ב-1967 נוכחת באופן יומיומי בחייהם של מיליוני פלסטינים תושבי אזורים אלו, אולם נעלמת כמעט לגמרי מהעין הישראלית. זו מערכת חוק ומשפט ייחודית שבה הצבא הוא המחוקק, הרשות המבצעת והרשות השופטת כאחד.

מאז 1967 חוקק והפעיל צה"ל אלפי צווים צבאיים המסדירים את כל תחומי החיים באזורים הכבושים, כונן מערכת משפט צבאית בה נשפטו מאות אלפי תושבים פלסטינים אשר עברו על חוקים אלו, ואף יצר את המסגרת המשפטית למעברם של חצי מיליון אזרחים ישראלים להתגורר באזור.

מאות משפטנים ישראלים ששרתו כיועצים משפטיים, תובעים ושופטים צבאיים נדרשו לדילמות משפטיות ומוסריות קשות על מנת לקיים מערכת שליטה חוקית ארוכת טווח של אוכלוסיה תחת כיבוש – מערכת הפועלת תחת הפיקוח והבקרה של בית המשפט העליון בישראל ולטענת ישראל גם על פי כללי הדין הבינלאומי.

דרך ניסיונם האישי של משפטנים הצבאיים מתבונן "שלטון החוק" על התפתחותה של מערכת ייחודית ומורכבת זו תוך ניסיון להבין מדוע משקיעה ישראל משאבים כה רבים ביישום מערכת חוק וצדק בשטחים הכבושים? מהו ההיגיון המנחה את האנשים שיצרו את החוק הזה ושפטו לפיו? מהן ההשלכות של קיום מערכת חוק ומשפט שכזו על עקרונות החוק והצדק בישראל?

Shilton Ha Chok (The Law in These Parts) – Hebrew Trailer from The Law in These Parts on Vimeo.

הראה עוד

9 thoughts on “הסרט שלטון החוק יוקרן במקום בזמן”

 1. ובינתיים the nothingness נושב הצעת חוק חדשה:

  חבר הכנסת מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) חידש את התיקון שלו לחוק הקולנוע, בו הוא דורש כי סרט יקבל מימון מהמדינה רק בתנאי שיוצריו ומפיקיו יחתמו על הצהרת נאמנות ל"מדינת ישראל, לסמליה, ולערכיה היהודים והדמוקרטים", כפי שנכתב בהצעת החוק.

  http://e.walla.co.il/?w=%2F6%2F2508948

  המילים "נאמנות", "ערכים" "דמוקרטיה" באריזה חדשה. עכשיו במבצע!

 2. ועוד משהו…
  בסוף הסרט יצאנו כחמישה אנשים לסיגריה.
  בדרך כלל במעמדים האלה מתפתח איזה סמול טוק קטן אבל אנחנו עמדנו שם ושתקנו במשך דקות ארוכות. אם לנסות לתאר את מה שאני הרגשתי…לא מבוכה…מין תחושה של אין מילים ושלא צריך לדבר עכשיו.

 3. תודה למקום בזמן, לעמותת מען ולבמאי רענן על הקרנת הסרט המדהים הזה.
  אחד הסרטים הדוקומנטרים הכי חזקים ומטלטלים שראיתי אי פעם.
  מרתק, מדוייק,מכווץ ומעורר מחשבה. מהסרטים שממשיכים איתך להרבה זמן.
  ממליץ מאוד לחפש היכן הוא מוקרן בקרוב וללכת לראות.

כתיבת תגובה

Close