2012 זה עכשיונשיםסדנאות, קורסים, חוגים

הרחם – המרחב היצירתי של האישה

[נאוה הירשברג]

הגוף הוא תודעה. תודעה חיה, דינאמית, נושמת, משתנה. תודעת הגוף מכילה מידע רב המשקף חוויות של עבר, התרשמות מההווה, חיבור לידע פנימי.
חלקי הגוף גם הם תודעה – תודעה המיוחדת לכל חלק וחלק. ועם תודעת הגוף אפשר ליצור תקשורת: בסיסית, פשוטה, אותנטית, מדויקת.

אחד החלקים שאיתם אני אוהבת מאד לתקשר הוא הרחם. הרחם מספק לי מידע שאינו נגיש לי ביומיום.
השבוע ישבתי בשקט והקשבתי לרחם. ומה זה בכלל להקשיב לרחם? איך עושים את זה?

מתוך הפקות "הידית" צילום: ליאור ג'ורנוישבתי. דמיינתי אותו. שמתי ידיים על הבטן. המתנתי לחוויה שתעלה – במחשבה, בתחושה. אחרי כמה דקות זה הגיע: ראיתי (בראייה פנימית) מרחב מואר, מלא בפרחים צבעוניים, יפהפיים. תמונת מצב משמחת! הרחם שופע חיות ותשוקה. תשוקה ליצור, לבטא, לפרוח. כן, אביב בחוץ ובפנים…

בספרה הידוע "גופה של אשה תבונתה של אשה" (הוצאת אור עם 2000) כותבת ד"ר כריסטיאן נורת'רופ, רופאה גינקולוגית בכירה, כי הרחם הוא המרחב היצירתי של האשה. הוא סמל לחלומות היצירתיים שלה ולעצמי שהיא רוצה ללדת במחזוריות, בכל פעם מחדש. עוד כותבת נורת'רופ, כי כשלאשה יש בעיה ברחם, כמו שרירן או ציסטה, פעמים רבות זהו, בין השאר, ביטוי פיזי ליצירתיות שאינה באה לביטוי, חנוקה. לקושי לבטא את הייחודיות האישית, ולהביאה לעולם.
כחלק מתהליך הריפוי, שחלקו רפואה מערבית, חלקו המלצות לתזונה, תנועה ושינוי אורח חיים – מתמקדת נורת'רופ בממד הרגשי ושולחת נשים לבדוק את מצב היצירתיות שלהן – היכן ואם היא תקועה.

למזלנו, תודעת הרחם זמינה לנו. אנו יכולות, בקלות יחסית, לקבל מידע חיוני לריפוי שלנו. והשפה? שפת דימויים וסמלים, שיש לתרגל אותה, לפענח אותה, להבין את הדיוק שבמסר.

אני אוהבת לשבת עם נשים במעגל, וליצור יחד חיבור לתודעת הרחם: זה מזין, מפרה את כולן, נותן כיוון, מעורר השראה. בקיץ האחרון במהלך קורס שקיימתי לקבוצת נשים, ישבנו יחד למדיטציית חיבור לרחם. אחת המשתתפות, תרפיסטית באמנות ומיילדת, קיבלה דימוי של אגוז קוקוס. האגוז נחצה לשניים, החלב הלבן שטף אותה, ומתוך האגוז יצאו פנינים ועלה מסר: לחלוק את פניני המסע שלה עם מעגלים רחבים יותר. אותה משתתפת קיבלה על עצמה את המסר והתחייבה אליו: עבודתה מתרחבת והיא החלה להעביר סדנאות העשרה למיילדות, מתוך חווייתה הטיפולית עם נשים בהריון.

למה לי להתחבר לרחם?
כדי לקבל תמונת מצב של היצירתיות, הנחוצה להתפתחות ולבריאות הרגשית והגופנית. וכמה אני נותנת דרור ליצירה בחיי, בכל תחום.
מה מפריע ליצירה שלי להתבטא?
איך ניתן לשחרר את כוח היצירה? ולאיזה כיוון?
איך עושים את זה?
לשם כך נדרש מרחב של שקט שמאפשר הקשבה עמוקה.

מפגש אישה: הקשבה למעגלי החיים הפנימיים.
הגוף הנשי נע בתיאום עם מעגל השנה בטבע. עתה, באביב, היצירתיות שלנו מבקשת ביטוי. פריצה, פריחה, לבלוב.
זה הזמן לפנות מרחב שקט, להקשיב לגוף. כשאנו עושות זאת, הגוף מתגלה כמנסרה שוקקת חיים ותבונה.

ביום ראשון בתאריך 3/6/12 יתקיים בוקר מבוא לקבוצה חדשה של "מפגש אשה" – הקשבה למעגלי החיים הפנימיים. הקבוצה תתקיים בכרכור ותכלול 12 מפגשים בני שעתיים וחצי. המפגשים יכללו, בין השאר, תרגול והקשבה לתבונת הרחם, לצד מרכזי עוצמה אחרים של האשה.
אפשר לקרוא כאן עוד על "מפגש אשה".

נאוה הירשברג

נאוה הירשברג – מטפלת ומלווה נשים בתהליכי התפתחות משנת 2000. מתמחית בטיפול בנשים בגיל התבונה – לקראת ובתוך גיל המעבר. בעלת ניסיון רב בטיפול בממד הרגשי, בעיקר בנשים, שמהותו פתיחה ושחרור פלונטרים רגשיים, המושתתים על אמונות ודפוסים פנימיים.

אשמח לחלוק איתכן את תובנותי ונסיוני,

נאוה

כנסו לבלוג שלי: מפגש אישה | אימייל | טלפון: 052.3203407


קבוצה נוספת שתיפתח היא קבוצת לימוד של הקורס בניסים.

הקבוצה תתקיים במושב שדה יצחק ,רח' האלון 43
בימי ראשון, בין השעות 19:00 -21:30 בערב.
ערב מבוא יערך ב-3 ליוני, יום ראשון , בשעה 19:00
באותו מקום. לפרטים נוספים צרו קשר.

—-
התמונה מתוך ההפקה "הביתה" בתיאטרון הידית. צילום: ליאור ג'ורנו.

הראה עוד

1 thought on “הרחם – המרחב היצירתי של האישה”

כתיבת תגובה

Close