2012 זה עכשיואקולוגיהזוגיות ומשפחהיוזמות חופשיותמציאותסביבה וקהילהצדק חברתישיטוטים

איך הופכת חריש ממאבק להזדמנות?

מאת – חמי בר-אור

לפני כחמש שנים עברנו אשתי, בתי, אז בת שנתיים, ואני לגור בחריש. רצינו להתרחק מאזור המרכז ולנחות בשקט של אזור פרדס חנה כרכור. הציעו לנו לשכור בית בחריש, שהיה אז מאוד בזול, וכעבור חצי שנה החלטנו לקנות אותו. הישוב היה מוזנח, אבל ידענו שיש תכניות פיתוח למקום, ראינו את התשתיות ההרחבה שהונחו בו ולא נוצלו בעבר, וחשבנו שבמוקדם או במאוחר הישוב יגדל ויצא מהקיפאון. כעבור חצי שנה מייום הקניה החלו להתפשט שמועות שאכן הישוב עתיד להתפתח, אבל לא לכיוון שחשבנו – הסתבר לנו שמשרד השיכון רקם תכנית להפוך את חריש לעיר חרדית ענקית, אשר לנו לא יהיה מקום לגור בה.

פנינו לנציגי משרד השיכון ועסקנים שונים שעסקו במלאכת התכנון בחריש והצענו להם תכנית פיתוח אחרת, של עיר קטנה ופתוחה לכולם, שתשרת את כל תושבי האזור. משרד השיכון התעלם מכל בקשותינו וטען שוב ושוב שאין ביקוש למגורים בחריש. לטענתם, המשרד יצא לשיווקים ארבע פעמים בחריש וכולם כשלו. מאוחר יותר גילינו שאכן המשרד יצא לשיווקים בחריש, אבל זה קרה לפני 14 שנה! מאז, אף אחד לא ניסה לשווק בחריש, יתר על כן, יזמים שרצו לפתח את חריש נתקלו בהכשלה מכוונת וחומות בירוקרטיות שלא איפשרו להם להתקדם.

הטענה שישוב שנמצא על גבעה יפיפיה, צמוד ליער מדהים, הממוקם 5 דקות מהכניסה לכביש 6 ורבע שעה מקו הרכבת בפרדס חנה, שיש בו תשתיות מוכנות ומגרשים מפולסים בהשקעה של מאות מליוני שקלים סובל מבעיה של חוסר ביקוש נראתה לנו מופרכת, מה גם שראינו את בועת הנדל"ן מתחילה לתפוח מסביבנו ואת מחירי הדיור בפרדס חנה כרכור, בכל האזור ובכל הארץ מתחילים לטפס לגובה, בזמן שחריש נשארה זולה יחסית.

חריש הירוקה
החלטנו, כמה תושבים מהישוב, לקחת את הענינים לידיים ולהוכיח שיש ביקושים בחריש. הקמנו אגודה התישבותית שקראנו לה 'חריש הירוקה', ששמה לה למטרה לאסוף שמות של משפחות המתענינות במגורים בחריש. בהתחלה העמדנו לעצמנו יעד למצוא 100 משפחות מתענינות, רק בשביל להוכיח את הטענה שלנו. התחלנו להקים דוכנים לרוכבי אופניים על הסינגלים הרבים החוצים את יער מענית הצמוד לחריש. הינו מקימים כל שבת ב-6:00 בבוקר דוכן עם עוגיות טריות, מיץ קר ופליירים של חריש והתחלנו לאסוף שמות. תוך זמן קצר היו לנו 300 משפחות מתענינות. העברנו את דוכן השיווק שלנו למרכז הקניות בגן שמואל, ואחרי חצי שנה כבר היו למעלה מ – 600 נרשמים. אחרי שנה וחצי של פעילות נרשמו למעלה מ-1000.

בינתיים, הבינו במוא"ז מנשה וקיבוציה ובמועצות השכנות, שהולכת לקום עיר חרדית ענקית על השטחים שלהם, ושזה יכול להוות בעיה מהותית עבורם. הם הקימו מטה מאבק והזמינו אותנו להצטרף למטה שלהם. הם הובילו את המאבק לתקופה קצרה, כשאנחנו הינו לא פעם חיל החלוץ. בשלב מסוים החליט אילן שדה שהוא השיג את ההשגים שהציב לעצמו – הוא הגיע , להבנתו, להסכמות עם אלי ישי ואריאל אטיאס, שהעיר תהיה קטנה ולא תפלוש לתחומי ישובי המועצה, והוא הודיע על סיום המאבק מבחינתו. אנחנו ראינו את הדברים אחרת – היה ברור לנו שההסכמות שהתקבלו עם ש"ס כתובות על מים ויופרו כהרף עין בשעת הצורך. בנוסף לכך ההסכמות על 'העיר הקטנה' לא קיבלו ביטוי ממשי בתהליכי התכנון ובמפות העיר, שהמשיכו להכשיר את בניתה של חריש כעיר גדולה ודורסנית. פנינו ישירות לקיבוצים ולכפרים שהיו שותפים למטה של מנשה והצענו להם להקים גוף עצמאי, שלצערנו לא נהנה מתמיכת המועצות באזור, ולהמשיך להיאבק על דמות העיר. כך קם 'המטה לעתיד חריש והאזור', אשר הוביל את פעילות המאבק הציבורי/אזרחי בענין חריש בשנים האחרונות. 'חריש הירוקה היתה לאורך כל הדרך גוף שותף למטה המאבק כאשר במקביל המשכנו לצרף עוד ועוד משפחות לאגודה. נקצר קצת את הסיפור – 'המטה לעתיד חריש' ניהל פעולות מחאה, פעל מול גופי התכנון,הפעיל לחץ פוליטי, עשה הפגנות, פנה לתקשורת ודאג להביא את נושא חריש לידיעת הציבור.

לאור פסיקת בית המשפט המחוזי בחיפה, בעתירה שהגישה חריש הירוקה. אנחנו, כתושבי חריש, עתרנו בטענה שהעיר המתוכננת מפלה אותנו לרעה – התושבים הקיימים וכן את אזרחי מדינת ישראל שרוצים גם הם לגור בחריש. בית המשפט קיבל את טענתנו – הפסיקה קבעה בצורה ברורה – השיווק בחריש צריך להיערך בצורה שיוויונית עבור כלל הציבור, והתכנון העירוני יותאם לצרכים של האוכלוסיה החילונית שתבוא לגור במקום! חריש נפתחה לכלל הציבור! חריש הפכה משדה מאבק להזדמנות נדירה לכלל תושבי האזור ולכלל תושבי ישראל לדיור בר השגה אמיתי ומיידי. העץ שהשקנו הרבה זמן הניב פירות, עכשיו הציבור החילוני צריך לקטוף אותם.

מהי ההזדמנות היחודית שחריש מציעה?
ובכן, אריאל אטיאס ואלי ישי בילו את השנים האחרונות בלמצוא כל תעלול אפשרי כדי להוזיל את מחירי הדיור בחריש, להגדיר אותה כאזור פיתוח א', ולתקצב מענקים נדיבים לזוגות צעירים חרדיים שיבואו לגור בה. לפתע באה השופטת ווילנר וקבעה שכל הטוב הזה חייב להיות זמין לכלל הציבור. עכשיו, במקום לשבת בבית ולקטר על מחירי הדיור הבלתי אפשריים ועל הטבות היתר הבלתי מתקבלות על הדעת של החרדים, אפשר פשוט לקןם ולעשות מעשה – להתאגד, להתארגן, ולגשת למכרזים. זה בדיוק מה שעשינו – חריש הירוקה החלה לאגד את כל הקבוצה לטובת רכישה משותפת בחריש.
לפני כשלושה שבועות פרסם אריאל אטיאס את המכרזים בחריש. התנאים היו חסרי תקדים –
1. כל הקרקעות בחריש משווקות במחיר מינימום של 0 שקלים.
2. ישנן תכניות מענקים נדיבות לזוגות צעירים שיכולים להוריד עד 150 אלף ש"ח ממחיר הדירה.
3. ישנו פטור גורף כמעט מכל ההיטלים של הרשות המקומית.
פירוש הדבר הוא דירות מאוד זולות!

ההסטריה התחילה- התקשורת קפצה על הסיפור, ובתוך שלושה שבועות נרשמו אצלנו באתר למעלה מ-800 מתענינים חדשים, בנוסף על ה-1000 הקיימים. המחיר הזול הכריע את הכף. התחלנו להיות מוצפים בטלפונים יום ולילה של זוגות צעירים מהאזור ומכל הארץ שרוצים דיור במחיר שפוי, בלי להשתעבד למשכנתה בלתי אפשרית או לבזוז את חשבונות הבנק של אמא, סבא והסבתא רבא. דיבר איתנו בחור מנתניה שסיפר לנו שהוא חי בדירת שלושה חדרים עם שלושה ילדים והמשכנתה חונקת אותו, הוא יכול למכור את הדירה בנתניה , לקנות בחריש, לחסל את המשכנתה ועדין להישאר עם כמה מאות אלפי שקלים בכיס. דיברו איתנו קבוצת צעירים מקיבוץ באזור שגילו שאין להם מספיק כסף כדי לגור בקיבוץ שלהם שהופרט. הם לא מוכנים להשתעבד למשכתה של מליון עד מליון וחצי שקל לכל החיים ומעדיפים למצוא פתרון בחריש. עוד ועוד משפחות, בודדים וזוגות צעירים החלו לפנות אלינו ולהירשם לקבוצה שלנו.

חריש יכולה להוות היום פתרון אורבני אמיתי לאזור שעתודות הקרקע שלו מתכלות במהירות. חריש יכולה להציע היום פתרון דיור בר קיימא אמיתי, זמין ומיידי. בלי דיבורים, ובלי התפלפלויות – זה כאן, זה עכשיו וזה אפשרי. מה הקאטץ'? צריך להתארגן מהר. המכרזים נסגרים ב-11 לנובמבר.
ישנן היום כבר כמה וכמה קבוצות, מכל המגזרים של הציבור בישראל – חילונים, מסורתיים, דתיים לאומיים, וגם חרדים שמתארגנים לרכישה בחריש. צביון העיר יקבע על ידי האוכלוסיה שתבוא לגור בה, והציבור מצביע ברגליים – קצב ההרשמה לחריש הירוקה גבוה מאוד – אנשים רוצים דיור במחיר שאפשר לחיות איתו.

בסופו של סיפור – אתם מחפשים דירה שתהיה הזדמנות אמיתית של פעם בחיים לקנות דירה בעיר חדשה שקמה בישראל? רוצים להצטרף לקהילה חדשה, צעירה באזור מדהים? רוצים להצטרף להצלחה של חריש הירוקה?
כנסו לאתר שלנו – www.harish4all.co.il או רישמו את הפרטים שלכם כאן ואנחנו נחזור אליכם.
רוצים לשמוע עוד? אנחנו עורכים ביום חמישי הקרוב(27/9/12) כנס אזורי בקיבוץ מענית בשעה 20:00 בערב במועדון לחבר. דף האירוע בפיסבוק – כאן. אתם מוזמנים!

הראה עוד

21 thoughts on “איך הופכת חריש ממאבק להזדמנות?”

 1. עדכון נוסף מחריש הירוקה:

  שלום רב!
  עברו שבועיים מאז הגשנו את הצעת המכרז בענין חריש. ההצעות הוגשו ב 11/11 במנהל –
  מקרקעי ישראל בחיפה.הצלחנו להגיש למעלה 056 משפחות למכרז בחריש, מה שאפשר
  לנו להציע הצעת מכרז על כל ארבעת המגרשים הגדולים בחריש. זוהי הצלחה מדהימה של
  חריש הירוקה, הצלחה של כל הקבוצה וכל הצוות להתארגן ולהתחרות על רכישה בחריש
  במחיר חסר תקדים!

  בשבועיים האחרונים ובהמשך החודש הקרוב אנחנו עדיין עוסקים בסידור הרשימות,
  בהשלמות בירוקרטיות כאלו ואחרות, ובהשלמת הטפסים ותיוקם.
  ננסה כאן לענות על כמה שאלות שעלו בימים האחרונים.

  אז איפה אנחנו עומדים היום? האם פורסמו תוצאות למכרזים?

  לא, עדין לא פורסמו תוצאות. בזמנו, כפי שגם אמרנו לכל הנרשמים במעמד ההרשמה, ממ"י
  הודיעו שפרסום התוצאות למכרזים אלו יכול להתמשך כחודשיים. בנושא הזה אנחנו מחכים
  בדיוק כמוכם ורוצים לשמוע את תוצאות האמת של המכרז.
  שמענו שהפסדנו במכרז/ניצחנו במכרז וכן הלאה…
  יש שמועות רבות עלינו וכן על עמותות וקבלנים אחרים שניגשו למכרז. מרבית הדברים
  והתמחורים שהתפרסמו בתקשורת אינם נכונים. ישנן שמועות על מחירים שונים שהציעו
  גורמים שונים, כולל אותנו. גם כאן, אנו ממליצים להתאזר בסבלנות ולהמתין לתוצאות האמת אשר יתפרסמו על ידי מנהל מקרקעי ישראל.

  שמענו שעתרתם לבג"ץ נגד העמותות החרדיות שהשתתפו במכרז…

  לעת עתה לא הגשנו עתירה לבית המשפט. הגשנו תלונה לוועדת המכרזים באשר לגוף
  שנקרא 'ועד הדיור החרדי' שאיגד תחתיו גופים חרדיים להשתתפות במכרז. 'ועד הדיור' פעל
  בניגוד לכל הגדרות המכרז כפי שהתפרסמו, ואף פעל בניגוד לחוק כדי לנסות לייצר קרטל
  מחירים בחריש ולהטות את תוצאות המכרז. אנחנו פנינו לממ"י בדרישה לפסול אותם
  מהשתתפות המכרז. ממ"י העבירו את הנושא לבחינת משרד המשפטים, וגם כאן, אנו
  ממתינים לתשובתם. אם משרד המשפטים/ממ"י לא יפעלו בהתאם להוראות החוק, נשקול
  בהחלט אפשרות של עתירה לבג"ץ. פעולה נכונה במישור הזה תשפר את סיכויינו לזכות
  במכרז וגם להבטיח שיהיה בעיר ציבור גדול שאינו חרדי. אין לנו התנגדות להקמה של
  שכונה חרדית בחריש. יש לנו בהחלט התנגדות לעסקנים חרדיים שעשו במכרז הזה כל
  העולה על רוחם ללא כל קשר למה שהחוק והמכרז מתירים, ונפעל נגדם בנחישות.
  מכרז ענק כמו חריש הוא ענין מורכב ביותר. ואנו סומכים את ידינו על הצוות המקצועי
  המלווה את הפרויקט שלנו מצד חברת 'מנהל מגורים ישראל' וכן מצד משרד עו"ד זהבי-
  בלאו שפועלים נמרצות כדי להביא את הפרויקט הזה לכדי מימוש, וכמובן אנחנו, צוות
  'חריש הירוקה', שנלווה אתכם לאורך כל הדרך. והעיקר סבלנות ביחד נשיג את – –
  מטרתנו.

  איך אפשר להיות איתנו בקשר?

  להלן כל הטלפונים והמיילים הרלוונטיים כדי להמשיך לשמור איתנו על קשר –
  'חריש הירוקה' –
  – חמי 650-0222226
  – נעם 652-2226612
  נטלי/רוואתי ברורים משרדיים וכיוצא בזה בין השעות 0066 ועד 15066 בטלפון – – –
  0522823323
  משרד עו"ד זהבי בלאו –
  לצורך בירורים על משלוח קבלות, העתקי חוזים, הפקדות וכן הלאה אנא פנו ישירות למשרד
  עורכי הדין בטלפון 66-0252666
  מנהל מגורים ישראל –
  – מוטי פלד 656-6252211
  המייל שלנו –
  shelanu@gmail.comharish.
  'חריש הירוקה' בפייסבוק –
  הדף שלנו – https://www.facebook.com/harishcity
  קבוצת הפייסבוק –
  https://www.facebook.com/groups/126136747429591/permalink/485025668207362/?ref=notif&notif_t=like
  אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה. נמשיך ונעדכן אותכם בכל
  ההתפתחויות!
  צוות חריש הירוקה.

 2. מכתב אישי מחמי בר אור:

  יום אחרון להצטרפות לחריש הירוקה – מכתב אישי

  אלו הם היומיים האחרונים להצטרפות של אנשים לפרויקט שלנו – חריש הירוקה. זהו סוף מעגל לארבע שנים של מאבק על דמותה של חריש, על אופיו של האזור , על הזכות לדיור במחיר שפוי ועל היכולת ליצור שינוי מציאות אמיתי, על להאמין בבלתי אפשרי ועל להגשים חלום בכוח האמונה.

  לפני ארבע שנים התחלתי את הדרך הזאת עם עוד כמה אנשים בודדים. חשבו שאנחנו הזויים, משוגעים שהולכים עם הראש בקיר, דון קישוטים שנלחמים בתחנות רוח. אמרו לנו שוב ושוב שאין לנו סיכוי להילחם בממשלת ישראל, בש"ס ובכל העסקנים שניסו לשים לנו רגליים.

  המציאות דיברה אחרת – הצלחנו לארגן מאבק אזורי אפקטיבי בסיוע של שותפים נפלאים לדרך מכל תושבי הסביבה. הצלחנו לעכב ולכפות שינויים על תוכנית העיר החרדית. הצלחנו לנצח את המדינה בבית המשפט ולכפות עליה לפתוח את המכרזים בחריש לכלל הציבור, ולהתאים את הגדרות התכנון של העיר לכל אזרח בישראל, והחשוב מכל – הצלחנו ליצור קבוצה גדולה שתתמודד על המכרזים בחריש ותשפיע על אופי העיר ועתיד האזור.

  אנחנו מודים לכל האנשים הנפלאים שפגשנו בדרך. זו היתה הרפתקה נפלאה, שרק מתחילה עכשיו, כשחריש הולכת והופכת לאלטרנטיבה אמיתית למגורים לזוגות צעירים, למשפחות ולכל מי שרוצה להיות שותף להקמה של קהילה חדשה בעיר חדשה.

  אמרו לנו שלחריש אין סיכוי, אבל אתם כולכם, אתם שהצטרפתם לחריש הירוקה, אתם שתמכתם בנו לאורך הדרך, הצבעתם ברגליים – חריש הירוקה הופכת היום לסמל לציבור כולו על היכולת להתארגן, לקום, ולעשות מעשה.

  אני מודה לכל השותפים הנפלאים שלי לעשיה, אני מודה לכל אלו שהלכו איתנו לאורך כל הדרך ותמכו ועזרו, לא היינו מגיעים לכאן בלעדיכם, אני מודה לכל אחד מכם, שנתן בנו אמון, והלך איתנו לפרוייקט המדהים הזה.

  מחר, ביום שלישי, נערוך את הכנס האחרון שלנו בת"א, בבית ציוני אמריקה, בשעה 19:00. זוהי ההזדמנות האחרונה לעלות על הרכבת של 'חריש הירוקה' לפני שאנחנו יוצאים סופית לדרך. בואו והצטרפו אלינו.

  תודה לכולכם.
  חמי.

 3. ביום רביעי הקרוב כנס נוסף בנושא חריש הירוקה: 10/10/12 בשעה 20:00

  אחרי הכנס המוצלח במענית, לאור הביקוש הרב, אנחנו מודיעים על כנס שני בקיבוץ גן שמואל, במועדון לחבר (בית אורי). בואו לשמוע, לשאול, ולהירשם! הזדמנות חד פעמית לדיור בר השגה אמתי – בונים קהילה בעיר חדשה!

  לאיוונט: https://www.facebook.com/events/428536490527568/

 4. סיון ומיכל שלום.
  לשאלותיכן:
  כמה חרדים צפויים לבוא לגור בעיר? לא ידוע לנו. מה שכן ידוע לנו הוא שככל שיותר חילוניים מצטרפים להתישבות בעיר וכמו כן קבוצות לא חרדיות מהציבור המסורתי והדתי לאומי, כמו שקורה עכשיו בפועל, הענין נהיה יותר ויותר פרובלמטי לציבור החרדי מסיבות רבות.
  האם ניתן לחיות לצד הציבור החרדי? בהחלט כן. יש בהחלט אזורים בתוך תכנית העיר המאפשרים תכנון נפרד והפרדה תנועתית שתאפשר חיים משותפים זה לצד זה בלי לדרוך על הרגליים זה של זה.
  האם ניתן למכור את הנכס ולהרוויח? בוודאי שכן. לדעתי זוהי אחת ההשקעות המשתלמות ביותר שיש היום בפועל. מחיר הדירה הוא כל כך נמוך שהוא יכול רק לעלות, גם אם אוכלוסיה חרדית תתיישב במקום. בכל ריכוזי האוכלוסיה החרדית בארץ המחירים עולים, כמו שקורה בכל המגזרים.

 5. אולי אבוא להקשיב בחמישי הבא.
  ובינתיים – כמה חרדים צפויים להיות בעיר שתוקם?
  והאם יהיה אפשרי להמשיך לחיות כחילוניים ביניהם? (כולל נסיעות בשבת ועוד)
  ואם במקרה נראה שאין אפשרות כזאת – האם נוכל למכור את הנכס הלאה תוך כמה שנים, מבלי להפסיד כסף?

 6. איילת, אלו הן העלויות המינימליות האפשריות היום לביצוע פרויקט דיור סביר בחריש, או בכל מקום אחר בארץ. אני לא מכיר אף מקום אחר באזור שאת מקבלת דירה חדשה מקבלן במחירים כאלה ובמיקום כזה – על כביש 6, קרוב לקו הרכבת של פרדס חנה, וצמוד ליער יפיפה. דירה בסטנדרט דומה בחדרה לא יורדת ממיליון ש"ח. זוהי הזדמנות חסרת תקדים לזוגות צעירים להשתכן בחריש בלי להשתעבד למשכנתה מטורפת. המחיר הזה גם לא כולל בתוכו הטבות ומענקים של משרד השיכון שיכולה להוריד לזכאים את מחיר הדירה בעוד 150 אלף שקל נוספים לפי גובה הזכאות שלהם.

 7. זאת ועוד, מתוך האתר של משרד השיכון:

  החלטת ממשלה מס' 3382 מיום 26.6.2011 קבעה את רשימת היישובים שבהם תינתן ההטבה:

  אופקים, בית שאן, בועיינה-נוג'ידאת, דימונה, טבריה, חורה, חריש,* ירוחם, כרמיאל, כפר מנדא, מגדל העמק, מעלות תרשיחא, יפיע, מצפה רמון, נהריה, נחף, נצרת, נצרת עילית, נתיבות, סח'נין, עכו, ערד, צפת, קרית שמונה, רהט, שדרות, חצור הגלילית, אל-סייד, שלומי.

  כמעט התייאשתי כשפתאום הסעיף הפתיע:

  *בהתאם לסעיף 7 בהחלטת ממשלה זו, מובא לידיעה כי היישוב חריש התווסף לרשימת היישובים שלעיל מתוקף הגדרתו כיישוב חדש כאמור בסעיף 4 (ד) להחלטת ממשלה 1060 מיום 13.12.2009.

 8. מצאתי באתר של משרד השיכון, שלפי החלטת ממשלה מס' 3282 שהתקבלה ביום 5.6.2011, משרד השיכון מעניק לזוגות צעירים ולרוכשי דירה ראשונה בפריפריה או ביישובים חדשים הטבה בסכום של עד 100 אלף שקלים לרכישת דירה חדשה. מסתבר שאני עומדת בקריטריונים לזכאות .
  הממ….

כתיבת תגובה

Close