השימושון

כבוד לשמונים פלוס

אתמול בבוקר אחרי הפילאטיס אילנה ואני הולכות לבקר את חנה האריס, שביתה נמצא מימין למכולת של אהרון ומרוב שהוא מונומנטלי לא העזתי אף פעם לדמיין את עצמי אפילו נכנסת לגינה שלו. זה אחד הבתים הראשונים של אחוזת לונדון, כמו בניין הספריה ובתים נוספים בכיכר של כרכור (את זה שהיה בו גן הילדים בדיוק הורסים בימים אלה). חנה ונעמה, בתה, מארחות אותנו בלבביות ואפילו מסכימות לנו לטפס לקומה השניה, שגרם מדרגות תלול – כמו נלקח מסיפור אנגלי – מוביל לקיתון עם המרפסת העגולה. אני יוצאת לצלם מבחוץ:

חנה ואילנה

בשבוע שעבר היה מפגש ייקים בבית הראשונים, שמסתבר שוקק פעילות. למזלי יש את אילנה הפנסיונרית שמשתפת אותי בתגליות, במיוחד ביום גשום שאני מעיזה להתייאש מאתגרי החיים למרות שאני בריאה, צעירה, וכוחי במתני.

שלום לכם,
סימנו את פרויקט מפגש היקים ופנינו לפעילות הבאה.
בית הראשונים מתכנן תערוכת צילום בגלריה (המבואה) של הבית במסגרת פעילויות שנת ה 80 לפרדס חנה כרכור. התערוכה תהיה בסימן "ותיקי המושבה בני 80 + ", ותיערך לקראת סוף נובמבר-דצמבר.

מספר כללי עבודה :

1. הצלמים יהיו כולם עם זיקה למושבה.
2. המצולמים יהיו מותיקי המושבה החיים בה היום .
3.הצילום ייעשה בצבע.
4. גודל ההדפסה (שייעשה ע'י בית הראשונים ) יהיה 70 * 50 . זו הדפסה שמחייבת איכות צילום גבוהה. הצילומים חייבים להתבצע באיכות צילום זו. (רזולוציה)
5. הצלמים המעוניינים, יתבקשו לבחור מצולם העונה לכללים. יש בידינו רשימת מצולמים פוטנציאלים. חשוב שנדע את מי בחרתם לפני תחילת הצילומים .
6. הצלמים יתבקשו מהמצולם/ת משפט או שניים שמתארים את יחסם למושבה, לעצמם במקום (הכוונה לניסוח גמיש אבל משמעותי, לא סתמי) הטקסט יופיע סמוך לצילום.

אם ידוע לכם על צלמים המעונינים להשתתף, הפנו אותם לכתובת המייל שלי או לנייד 9686143- 050

בברכה, רותי השמשוני.

[את חנה האריס כבר צילם לתערוכה טום לנגפורד. דברו עם רותי בקשר למצולמים נוספים].

הראה עוד

22 thoughts on “כבוד לשמונים פלוס”

 1. כן, גם אני היום בדרך לחוג ראיתי את מודעת האבל והחסרתי פעימה.
  עברתי את הכביש לראות מתי. השער היה סגור והבית ריק. כולם בלוויה.
  שעה אחר כך השער פתוח ודרכו נכנסים בזהירות ילדים בלונדינים, בני משפחה. קשישים ממהרים בגשם אל הבית, השער פתוח לשבעה.
  מרגישה בת מזל שהזדמן לי לפגוש את חנה האריס, גם אם לרגע קטן. שאהבה לצלם, שהזמינה פנימה.

 2. פייבל (שרגא) לברטוב, הלך לעולמו ביום ראשון האחרון. בשיבה טובה. בן 98 היה. המושב פינת אחוזה.בשיבה טובה. לא הספקתי לצלם אותו. יותר ותיק מכרכור. נולד ב-1911. עד לפני כמה חודשים הוא עוד היה קופץ לאסולין לקנות כיכר לחם שחור ולבן. עטוף במעיל כחול של שוטרים באמצע היום. עד גיל 80 + הוא עוד עבד על הגגות. ככה זה כשאתה מגיע מהדור של א.ד. גורדון ושאר האריות.

  במסגרת קוצר הרוח והתחושה שלא היה כאן כלום לפני שהגענו (אנחנו המתיישבים/כובשים החדשים), אני מדליק נר זיכרון וירטואלי לזכרו, אתם יודעים מה אולי בכלל כוסית שנאפס. נראה לי יותר מתאים.

 3. תודה נועה.. קולנוע ישראלי כזה. יש לי את הקומפוזיציה אבל הטכניקה על הפנים. מצד שני אני טובה בפורטרטים. שירה טילס אפילו בחרה בפורטרט שצילמתי אותה פעם בתור התמונת פרופיל שלה בפייסבוק!

  אני יודעת את מי אצלם.
  ראיתי אותה בקיץ ברח' הבוטנים.
  אישה יפה, רזה מאוד, שחומה, לבושה במקטורן קיצי לבן, מהלכת באיטיות זקופה במרפסת. הנדנו ראש אחת אל השניה בברכה. יש לה תסרוקת כמו של אוליב.

  רק מה – אין לי מצלמה. הלכה לי המצלמה. בגלל זה אין יותר תחלופת תמונות באתר. שערוריה או מה?

 4. ריספקט.

  המושבה משנה את פניה, וכבר נכתבו על זה נחלי מילים בדומה לנחל שזורם ברגעים אלו ברחוב הנח"ל ומנקז את כל כרכור, שעדיין למרות הקידמה, נשארת בלתי מנוקזת. וטוב שכך.

  גברת האריס, רות סאלם, משפחת פרג, המלון ברחוב המושב והסודות שלו, מחנה 82 הבריטי, האטליז שבו שוכן קפה המושב. מועצה מקומית כרכור (הבניין של חומוס ג'אנגלי).

  נוסטלגיה.

  הרהורים על זיקנה וחיות. או שאיך שרוביק אומר, אקלפיטוס שהגיע למי תהום שזה אקליפטוס שיצא לפנסיה. וכמה יפים הם האקליפטוסים האלו בני ה-80 פלוס.

  חג מים שמח.

כתיבת תגובה

שווה לראות גם

Close
Close