סביבה וקהילהשיטוטים

לא נכה – אל תחנה!

[מאת: מלכה שחף]

שמי מלכה ואני מתניידת בעזרת כסא גלגלים ממונע, חיה חיים עצמאיים ככל שניתן ולא כל כך ניתן…
למרות הכל אני אוהבת את העיירה שלי פרדס חנה-כרכור, את הצביון הכפרי, נופיה, אנשיה, את הישן והחדש, אז למה למרות הכל? כי קשה לי להתנייד בה.

סידורים וקניות אני אוהבת לעשות בעיירה שלי, בביתי, אך זו משימה קשה עבורי. למעשה, בכל פעם שאני יוצאת למרכז המושבה, אינני יודעת מה מצפה לי; המון מחסומים עומדים בדרכי. אז נכון, זו האחריות של המועצה המקומית להסדיר את נגישות המושבה, (בזה, חברי ואני מטפלים באמצעות פרויקט 'קהילה נגישה'), אבל אני פונה לכל אחד ואחת מכם, להיות יותר ערניים ומודעים למכשולים הנעשים על ידי בני אדם, לדוגמא, כשרכב חונה על המדרכה, הדבר מונע ממני מעבר, ומכיוון שאני ניידת בכיסא גלגלים ממונע, אינני יכולה לעקוף את הרכב על ידי ירידה מהמדרכה לכביש (כפי שאדם "הולך" היה עושה). במצב בו מכונית חוסמת את המדרכה, אני נאלצת לחזור כלעומת שבאתי, לעיתים עשרות מטרים. דוגמא נוספת למכשול ניידות היא חניה במעבר חציה, כן גם בזה אני נתקלת הרבה. וגם כאן אני נאלצת לחזור כלעומת שבאתי, וזה מתסכל, אין לכם מושג עד כמה. אני בטוחה כי הנהגים החוסמים את המדרכה או שחונים על מעבר חצייה אינם חושבים לרגע שזו חסימה טוטאלית עבור אנשים הניידים באמצעות כיסאות גלגלים, כמו גם לאמהות עם עגלות ילדים וקשישים.

אם יש משהו שמכעיס ביותר זה להגיע למקום בו יש חניה השמורה לנכים ולגלות כי חונה בה רכב ללא תו נכה, גם אם זה "רק לרגע", זה מקומם ומצביע על חוסר התחשבות מוחלט.
אני מקווה שהצלחתי במילותיי אלה, ולו במעט, לפקוח את עינכם ולהבין את חשיבות הנגישות לאנשים עם מגבלות, כדי שאם תתקלו במצבים שכאלה תעיזו להעיר לאלו שאינם מודעים עדיין לנושא, וכך המושבה שלי – ושלנו – תהיה כזו שדגל הסבלנות והאכפתיות מתנוסס בה בגאווה.

קהילה נגישה פרדס חנה כרכור יוצאת היום, יום ראשון 17/10 למבצע הסברה ברחובות המושבה. לפרטים ולהצטרפות: מלכה שחף: 046372542 אביטל גויטיין: 0779779451 יצחק צימרמן: 0544863798

תגיות
הראה עוד

3 thoughts on “לא נכה – אל תחנה!”

 1. 'מושבה נגישה' פרדס חנה-כרכור בשיתוף 'נגישות ישראל'
  מזמינה את הציבור הרחב להפניג נגישות, שיתקיים במסגרת היריד האקולוגי ברחבת המתנ"ס בתאריך 01/04/2011 בין השעות 11:00-15:00

  במסגרת ההפניג יתקיימו הפעלות חוויתיות המאפשרות הכרות עולמם של אנשים עם מגבלות והענקת חוויה מרגשת הפותחת את הלב כלפי האחר והשונה.

  המשתתפים יחשפו לתחנות הפעלה הכוללות:
  • תחנת קעקועים בשפת הסימנים להכרות עולם החירשים,
  • מסלול מכשולים המדמה מעבר יומיומי עם כסא גלגלים,
  • הכרות עם עולמם של מוגבלים בראיה, מסלול עם כיסוי עיניים ומקל נחיה,
  • מייצג גרפיטי נגיש,

  למידע נוסף בנדון ו/או בנושאי נגישות, הנכם מוזמנים לפנות אלינו:

  טל.077-9779451/59/63/65
  פקס. 077-9779450

  moshava.negisha@gmail.com

 2. לפני המון שנים הייתי בקורס נהיגה מונעת. לא נלאה אתכם ברמת העינוי הסיני שמהווה הקורס. יצאתי משם עם שני דברים : האחד למדתי שניתן לומר שול (בחולם). רוצה לאמר יש שוליים ברבים ושול ביחיד. הדבר השני הייתה בקשה של מנחת הקורס שהייתה מעצבנת ברמות, אבל הבקשה הזו הייתה מהלב:"אל תחנו בחניית נכים, לא לרגע לא לשניה, פשוט אל תחנו".

  עשרים שנה עברו מאז הקורס ואת הכלל הזה אני לא שוכח.

  מלכה, אני איתך.

כתיבת תגובה

Close