התפתחות האתריוזמות חופשיותכתיבה פרטיתמקום בזמןסביבה וקהילה

מקום בזמן

[רונית]:
יום אחד לפני שנתיים אילן לוי מהוצאת פראג שיתף אותי ברעיון שהוא ומיכה בר גילגלו, לפתוח האב בפרדס חנה.
את יודעת מה זה האב? לא ידעתי והוא הסביר. באמת רעיון מדליק, אבל לא ראיתי את עצמי משתלבת בו מעבר לגיחות למקום אם וכאשר יפתח. ואז הגיעה גליה מוסנזון עם הרעיון. ואחרי עוד שנה צלצל באותו עניין עופר כהנא, שאפילו בדק מבנה ספציפי.
כולם אמרו שבתור מקום וירטואלי לשיתופי פעולה קהילתיים ועסקיים, מתבקש שמושבה חופשית תהיה בעניין.
כקונקטורית, הפניתי אותם אחד לשני..

[רואי]:
לפני כשבע שנים, עוד כשגרתי בתל-הביב, קפצתי לסדנת סופשבוע של יוגה בעין שמר. בין שמש מבורכת וצ'קרה מקונדלת פגשתי אדם חביב שהסביר לי את משמעות המילה מזל: מקום, זמן, לעשות. כמה פעמים אנחנו נמצאים במקום ובזמן הנכונים, אבל משהו מבפנים מונע מאיתנו לפעול, לעשות (ואני יודע שאמרו את זה קודם, על הדשא של משמרות, איש אחד קצת לא נורמלי ששר על קפיצה על עגלות…).

והייתי בתקופה של חלומות ורעיונות, של ידיעה ותוכניות, של המון זמן ולא מעט מקום, אבל לעשות? זה קשה, זה דורש קרקוע ועבודה קשה, זה לא פאן, זה לא הזמן, זה לא…

ובנתיים חלף לו הזמן ועשיתי המון שינויים. אני תלבל"ש שעבר את המסלול – כלבה (אנג'י), בית קטן, עבודות מזדמנות, קשרים זמניים, הרבה חאפלות, פסטיבלים (הי, כבר פעמיים חשבתי שאני מואר! עד שהגיע החשבון מביטוח לאומי…), סדנאות וקורסים, מסיבות וחופים. המון הזדמנויות, המון זמן והמון מקום.

התחלתי גם לעשות.

והיום יש לי משפחה נפלאה ובית קצת יותר גדול במושב, ותרנגולות בחצר (ושתי צפרדעים בבית שחולקות עם אנג'י את המים…) ויש לי את הראגה וגם סטארט-אפ קטן בהתהוות וגיליתי שהזמן והמקום התמעטו… וקשה לי לעבוד מהבית (תמיד מפתה יותר לשחק עם הילדים) וקשה לי למצוא זמן להתרכז.

[רונית]:
באוגוסט האחרון גליה שוב העלתה את הרעיון. אז אמרתי לה: קדימה, תכתבי פוסטוש ונשגר את המשאלה שלך, נראה מה יבוא. גליה כתבה והזמינה את המעוניינים לסיעור מוחות במאהל. אני לא הגעתי. בימים שינאי ישן אצלי אני מעדיפה להישאר איתו בערב בבית. בימים שהוא אצל אבא שלו אני לפעמים מוציאה את האף. למשל באותו ערב שיובל סלע ושרון עזריה הופיעו בראגה.
בהופעה הזו פגשתי לראשונה את רואי. עד אז רק התכתבנו בנושא שיתוף יומנים ראגה-מושבה חופשית והנה אנחנו מחליפים מילים דחוסות בנושא יזמות מקומית וזה מעניין והיה בפגישה הזאת משהו, שביקש להיפגש שוב.

[המספר הכל-יודע]:

בצירוף מקרים שכזה

[רואי]:
הגעתי למסקנה שאני חייב לעבוד מחוץ לבית. בתי קפה? טעים אבל לא נעים בכיס. בספריה במושב? תמיד איזה ספר טוב יקרוץ יותר (וגם האינטרנט איטי). אצל חבר שיוצא כל יום מהבית? ניסיתי, לא ממש עובד.  שאקים לי דום? מממעניין… אבל זה כבר חלום אחר.
ואז הגיעה השיחה שגליה פתחה כאן, והגיעה רונית, והגיע המקום בעין שמר.
העגלה חנתה מול הבית ונשאר רק לקפוץ. היה מקום, היה זמן. נשאר רק לעשות.

[רונית]:
עין שמר מקום מגניב וקרוב ויש שם התרחשות: החממה האקולוגית, ארטנס, קרקס שבזי, הנפחיה של חופי, הנגריה של כמאל, רובינא.. החלל מקסים, המחיר סביר, השכנים טובים בעיני. הקיבוץ מושך אותי, על שדרת הפיקוסים הענקיים בכניסה,  הגבינות הטובות עם השמות המצחיקים במרכולית, הסיאסטה..
אבל שאני אהיה מעורבת בבניית עסק פיזי? ??!!
בחודש האחרון רואי ואני יושבים ומפטפטים, ולומדים להכיר. בשביל להכשיר את החלל לכדי מקום עבודה נדרשת השקעה. כבר לקחתי הלוואות מהבנק, ורק לאחרונה סיימתי תקופת החזר ארוכה ומייגעת. אין לי כוח להיכנס לזה שוב. רואי מציע להיות שותף גם במושבה חופשית. אני נכנסת להלם ויוצאת מהפגישה נסערת. הייתי צריכה לדעת שמתקרבת סערה רגשית, לפי הצפרדע (שחולקת את המים עם אנג'י) שנכנסה הביתה באמצע הפגישה..

אחרי בדיקת היתכנות מזורזת אנחנו מחליטים לקפוץ למים.  ביחד בונים גם את המקום הפיזי וגם את מבנה השותפות. סדר היום שלנו נמלא פגישות עם בעלי מקצוע, דיונים עקרוניים, חקר צורות שותפות, טבלאות אקסל ושירטוטיישן. אתמול התחלנו שיפוצים!

[רואי]:
איזה מז"ל. נולד "מקום בזמן".. פותחים בסוף החודש!

עדכונים בקרוב 🙂

הראה עוד

41 thoughts on “מקום בזמן”

 1. את ההאב בתל אביב אני כל כך אוהבת – שההתרגשות מלשמוע על מרחב עבודה משותף – כאן ליד הבית – היא גדולה מאד!
  רונית ורואי , תאור הרעיון שהתגלגל, החיבורים בין האנשים , המקום שהופיע – מעורר השראה רבה לאיך דברים נולדים בעולם – בדיוק מה שמרחב עבודה משותף מאפשר – חיבורים ולידות..

  מחכה לבוא להיות לעשות
  קרו גדסי

 2. היי לכל העוסקים היצירתיים
  באמת הצלחתם לרגש עם המיזם הנפלא
  בתור אישה שחיתה בברלין תקופה לא קטנה אני יכולה להגיד לכם שזה עובד וממש טוב.

  שם זה קורה המון. כל אמן או יוצר או קמעונאי חולק סטודיו קטן או גדול עם עוד יוצרים.
  יותר מזה, כבר שווה להיות המשכיר של סטודיו כזה. כי זה ככ פופולרי. בהרבה מהסדנאות שראיתי יש גם מכונת קפה קטנה בחדר נפרד וחולקים קפה במרפסת עם כל באי הרחוב וזו עוד דרך לשלם. או בדאנה. אני הייתי שותפה לא מזמן בסטודיו של מאיירים בצד המזרחי של העיר ואיזה ארוחות היינו חולקים שם ביחד. זכור לטוב…

  בכל אופן, אני חדשה במושבה ומקוה קצת לעוד ועוד עבודה ואם דברים יסתדרו אשמח מאוד להצטרף. בנתיים עשיתם לי המון חשק. שיהיה בכיף ובשמחה ובהצלחה.
  ושבוע מצוין, איילת

 3. למרות שאני מחדרה ופרדס חנה איננה "מקום הנוחות" בשבילי,
  עדין אני חושב שעסקים צריכים להיעשות בלב הסיטי . ובמקרה הזה בלב המושבה..
  גם מבחינה פרקטית, הרבה יותר קל לפגוש לקוחות במרכז העניינים ולא לטזז אותם לאיזור אחר.
  וושוב זאת דעתי ומשיחות עם אחרים אני סבור שיש עוד הרבה שחושבים כך..
  אם זאת כל הכבוד על הרמת הכפפה ועל היוזמה המבורכת.

 4. ותרשו לי להוסיף לדברי רונית על המיקום – המקום בחר את עצמו! הוא התגלה בדיוק בזמן, מיקום אידאלי לחזון שמשתלב היטב עם שדרת האמנים שנהיה חלק ממנה בקיבוץ. וכן, חשבנו שהשכירות הנמוכה (רבע מפרדס חנה) תאפשר לנו להוזיל עלויות בעיקר לכם המשתמשים…

  וכשגילינו שיש שומר בשער 24 שעות, שהמרכולית המקסימה של הקיבוץ מוכרת חלומי מקומי ברבע מחיר, שחדר האוכל מציע ארוחות מלאות ב-25 ש"ח ושבקיץ אולי נוכל לקפוץ לברכת הקיבוץ לרענון של צהריים – שמחנו מאוד! ובכלל, הכניסה בשערי הקיבוץ, יוצרת רוגע ושלווה. האפשרות לטייל מעט במדשאות, לבקר את חוות הסוסים השכנה, לנוח תחת עץ רענן או לקפוץ לשיעור יוגה בארטנס – תענוג.

 5. לי ואמיר, תודה שאתם מעלים את הנקודה! גם רואי וגם אני למדנו עם הזמן שכדי שיוזמה (באשר היא) תעלה ותצליח כדאי שיהיה מי שמחוייב לעניין ומניע את הגלגלים בעקביות. כדי שנוכל להתחיל וחשוב מכך – להתמיד, בחרנו לפעול בתנאים שאנחנו יכולים לעמוד בהם. שכר הדירה השפוי בעין שמר הוא אלטרנטיבה אמיתית למחירי השכירות בפרדס חנה כרכור.

  מקום בזמן יאפשר עבודה שקטה, לצד חברותא. הוא לא בא להחליף את ככר העיר ואת הסצנה החברתית המתרחשת בה. זה לא מקום מפגש כזה שעוברים ושבים בו באופן אקראי אלא מרחב פרטי לעשייה משותפת וגם מרחב משותף לעבודה פרטית. החמש דקות נסיעה לעין שמר, אני מגלה, הן כמו קו דמיוני בין שגרת הבית ובין הצהרת כוונות: עכשיו אני הולכת לעבוד באופן ממוקד וכשאני חוזרת הביתה אז אני חוזרת הביתה. פתאום מין תיחום בין הבית לעבודה, מה שלא היה לי שנים.

  חוץ מזה עין שמר רוטט בקסם עשייה מעניינת והתאים לנו להשתלב שם. עכשיו המטרה היא ליצור חלל נעים ומבורך, עם אנשים טובים וזרימה טבעית של עשייה אישית וחברתית. תנור עצים, מקרן, מכונת קפה ולפחות זוג אופניים אחד, למי שבא לו לצאת לרכיבה בקיבוץ כדי להתאוורר מהמחשב ומהמחשבות..

  אם הכל יתקדם כמו בתיכנון באקסל אז בסוף החודש כולכם מוזמנים ליומיים פתוחים 🙂

 6. מרגש!

  אמן שיעבוד, שיפרח, שיצליח וישגשג. יש לו את המקום, את הזמן ואת העשייה אז כבר יש מזל וזה לא תלוי במקריות.

  מתפלל שהמקום יהיה הרבה יותר ממקום עבודה של מספר אנשים. אמן שיהיה HUB קהילתי, HUB תרבותי, HUB השכלתי ו HUB עסקי.

  עופו על זה,
  אורי

  אגב, מה זה 'תלבל"ש'?

כתיבת תגובה

Close