אמנות ועיצובבילוייםיוזמות חופשיותמציאותסביבה וקהילהשיטוטים

פסטיבל אמנים במושבה: יצירת אמנות

[מאת: אסף קוטין]


בסוף השבוע הבא (7-8-9/4/11)  ייערך בפרדס חנה כרכור פסטיבל אמנים במושבה
* כ-100 אמנים שפותחים את מרחבי היצירה שלהם למשך שלושה ימים של מכירת עבודות אמנות * רגע לפני, יצאנו לבדוק מה הפך את המושבה הקטנה למרכז משיכה לאמנים ממרכז הארץ, ומה עושה אותה כל-כך מיוחדת * גם אתם תופתעו מהתשובות * ניפגש בפסטיבל

"המלאכים הלבנים מסתובבים פה בלילות ונותנים את ההשראה שלהם". זה ההסבר הדי רוחני של שמוליק בכר, לעובדה שפרדס חנה כרכור, מושבה קטנה בסך הכל, עם קצת יותר מ-30 אלף תושבים, הופכת אט אט למושבת האמנים הבאה של ישראל. ויש האומרים שהיא כבר הפכה לכזו.

בסוף השבוע הבא, החל מיום חמישי 7/4 ועד למוצאי שבת, 9/4, ייערך זו השנה ה-13 ברציפות, פסטיבל אמנים במושבה – פסטיבל מכירת אמנות. כמאה אמנים מפרדס חנה כרכור פותחים את מרחבי היצירה שלהם ומציגים יצירות רב תחומיות, מגוונות ומקוריות. במסגרת הפסטיבל יפתחו האמנים את חדרי העבודה שלהם, הסטודיו והחצרות, ויאפשרו מפגש ישיר עם האלפים שיגיעו לפסטיבל.

האמנים, כולם תושבי המקום, יציגו ציורים, אמנות שימושית, פסלים, עבודות קרמיקה, זכוכית, פלסטיק, צורפות ותכשיטים, עבודות עץ, אופנה, חפצי נוי ועוד.

לקראת הפסטיבל בדקנו עם חלק מהאמנים במושבה, אם גם הם מרגישים את ההתעוררות ואת התחושה שפרדס חנה כרכור הופכת סמל ליישוב המושך ומאגד מגוון רחב של אמנים ואמנות ישראלית מקורית. כיום נמצאים בפרדס חנה כרכור 162 אמנים, והמספר הזה רק הולך וגדל מדי שנה.

תחושת קהילתיות

גלית ויס, שתציג בפסטיבל כלים שימושיים בעבודת יד ובצבעוניות עזה, ובנוסף גם תצוגה של מגוון כלים בשריפות מיוחדות, הגיעה לפרדס חנה לפני 18 שנה. והיא בהחלט מבינה מה מושך אמנים למקום הזה. "פרדס חנה היא מקום פשוט ונפלא. יש פה ריאה ירוקה, מקום שיש בו דו קיום של שתיים וחילוניים, ובעיקר יש פה שקט ושלווה. יש אווירה חמה בין התושבים. אני הגעתי לפה למעשה במקרה. הייתי באזור, נתקעתי בלי טלפון והייתי צריכה עזרה. דפקתי על אחת הדלתות ומכאן החל הרומן. לא רק שעזרו לי, גם נתנו לי צהריים. יש פה משהו חם ונעים".

* אולי, אבל איך זה בא לידי ביטוי בעובדה שהמושבה הפכה למוקד משיכה לאמנים?
* "האמת, אין לי ממש הסבר. אולי זה הפסטיבל שנערך כבר הרבה שנים ומושך אמנים רבים, ואולי זה באמת הירוק, הציפורים, האווירה הנעימה. בעצם אני די בטוחה שזה קשור לאווירה. אם תעבור בזכרון למשל, אין אווירה כזו. יש תחושה של קהילתיות. יש המון פרגון בין האמנים, וזה לא דברים שקורים בדרך כלל".

עגילים סרוגים גולדפילד של גלית ברקגלית נוספת שתציג בפסטיבל היא גלית ברק. היא רק בת 24, וכבר דור שני לאמנים בפרדס חנה. אמא שלה, אילנה ברק, אדריכלית במקצוע, מתעסקת בעיצוב תכשיטים, וגם גלית נסחפה לשגעון. "אין ספק שמורגשת פריחה פה. בכל שנה מספר האמנים גדלה, יש הרבה עסקים שנפתחים, מרגישים את זה באווירה".

* את דור שני לאמנים בפרדס חנה. זה היה דבר טבעי מבחינתך?
* "אפשר לומר שכן. למדתי אומנות בתיכון, והתאהבתי בתכשיטים. היה לי מאוד ברור שאני אעסוק בזה".
* ואת מרגישה את הנהירה של צעירים לפרדס חנה?
* "תראה, בדרך כלל אנשים בגילי עדיין לומדים, אבל בהחלט יש צעירים שמגיעים לפה. אני מכירה שניים שהגיעו לכרכור לאחרונה, ועובדה שבכל שנה מספר האמנים גדל. אני חושבת שבכל הארץ כבר יצא לפרדס חנה כרכור שם של מושבת אמנים, אני שומעת על זה הרבה גם מאנשים שביקרו פה וגם מאמנים אחרים".

דרך חיים

הכלים הצהובים של הדס שלוםהדס שלום היא עוד אמנית שיוצרת כלים שימושיים, אבל בעיקר באבניים. בתחילה, שלום התקשתה להסביר את התופעה: "זה פשוט נהיה ככה. הכל התחיל לפני 13 שנה ועוד ועוד אמנים הצטרפו. כנראה שאמנים ראו שפרדס חנה היא מקום טוב ליצור בו. יש פה קהילה שתומכת באמנים. אבל עדיין אי אפשר לדעתי לומר שמדובר במושבה של אמנים. נכון שיש את הבית הפתוח שזו מסורת, והופך את המקום להומה וחגיגי, אבל קשה לומר שבמהלך השנה יש התארגנות של אמנים".

כמה דקות אחרי שסיימה לדבר, הדס שלום חייבת להבהיר את עצמה: "חשבתי על זה קצת. אין הרבה מקומות בארץ שאתה יכול להסתובב בו וכל כמה בתים להיתקל בשלט של אמן או סטודיו. וכן קורים דברים בכל סטודיו וסטודיו. אולי כמי שמתגוררת פה זה נראה לי מובן מאליו, אבל זה ממש לא. בכלל, בפרדס חנה בשנים האחרונות קורים הרבה דברים תרבותיים יפים, אם זה פסטיבל של אמנות, במה פתוחה או השיקשוק. יחד עם זאת, אנחנו עדיין לא עין הוד למשל".

שירה טילס מרקוס, מעצבת אופנה תל אביבית שעברה לפרדס חנה לפני 8 שנים ופתחה את סטודיו שיהר, חושבת אחרת: "עין הוד זה מקום של אמנות פלסטית נטו. מקום כבד. מה שקורה בפרדס חנה זה דרך חיים. חשיבה מקורית. תסיסה של עשייה. פרדס חנה זה מקום מקורי מבחינת הצורה שלו. זה בהחלט המקום הקלאסי עבור אמנים. יש פה מקום שמספק אלטרנטיבה לבבילון שהולך בתל אביב".

* תסבירי לי את התופעה.
* "יש כאן כל הזמן אינטראקציות ברמה האישית בין האמנים. אתה נחשף לחומרים. יש שיתוף פעולה בין האמנים, בכל התחומים. וזה נותן השראה. יש פה לא מעט מעצבות אופנה, ואני החלטתי לשלב את כולן ליריד מיוחד שנעשה פעם בחודש. זה הכוח של המקום הזה".
* אבל מה משך אותך לפה?
* "מה שמשך אותי בעיקר זה המרחב. יש פה משהו מהנשמה, וכמובן האנשים. זה הסוד של המקום הזה".

המון פרגון

ויטרז' פרפרים עבודה של שמוליק בכר

זוכרים את שמוליק בכר, ההוא עם המלאכים מפתיחת הכתבה? בכר, קיבוצניק במקור, נמצא בפרדס חנה כבר 11 שנה. את הפסטיבל הוא מלווה מקרוב ב-9 השנים האחרונות. בכר יוצר בזכוכית ומציג עבודות ויטראז', והיצירות הכי מפורסמות שלו הם הפרפרים. בכר פשוט מאוהב במקום בו הוא נמצא: "יש כאן 162 אמנים פעילים שעושים, יוצרים ומציגים. זה לא ייאמן. יש פה משיכה לאווירה, לקרקע, לנשמה".

* אבל מה גורם למשיכה הזו?
* "יש אנשים נפלאים, ויש פרגון. בגלל הבתים הפתוחים יש המון אנשים שפשוט באו לקנות פה בתים ועברו לגור פה. בשנה האחרונה התווספו אלינו כמעט 15 אמנים חדשים, וזה תענוג. וזה גם הזמן לומר לתושבים עצמם, הפסטיבל הזה הוא הזמן שלכם. זה הזמן לראות אתכם מתחברים לאמנים".

האמן המבוגר ביותר שיציג בפסטיבל הוא יצחק הופמן, "המורה". הופמן, שנמצא בפרדס חנה משנת 1959, יחגוג יומולדת 85 ממש אחרי הפסטיבל. "אני כל הזמן אומר שאני בן 5. 80 זה לא נחשב…". אז חוש הומור יש לו, אבל גם הרבה מעבר לזה.

הופמן מציג יחד עם אשתו סימה (רק בת 75…) עבודות מיוחדות שהן שילוב בין פיסול וויטראז', וגם ציור בצבעי אקריליק וחוטים. הופמן היה שם מההתחלה, מהפסטיבל הראשון, והוא בהחלט מרגיש בהבדל: "בזמנו היינו 11 אמנים. היום יש כמעט מאה. ברור שהיום פרדס חנה היא כבר מושבה של אמנים. פעם זה היה רק בחיתולים. ואני יודע מה זה אמנות. באתי אחרי 5 שנים בעין הוד".

הופמן מוכר כמעט בכל המושבה. במשך 46 שנה הוא היה מורה בתיכון המקומי, אבל למרות שכולם מכירים אותו, הוא לא מכיר את רובם. "אני איש כזה שלא מסתובב הרבה, לא מאלה שמתחברים לאמנים אחרים".

בפסטיבל השנה הוא ואשתו יציגו למעלה מ-1,000 עבודות, והופמן מתגאה: "בפרדס חנה יש לי 7 בתי כנסת שעשיתי בהם עבודות של פיסול וויטראז'. אני חלק מלתי נפרד מהמושבה הזו, והעובדה שיותר ויותר אמנים מגיעים לפה ומשתקעים פה, נותנת גאווה. סימן שבנינו פה משהו יפה".

פסלים, תכשיטים, בגדים ועוד

בין האמנים שיציגו את העבודות שלהם השנה אפשר למצוא גם את אמן הקרמיקה הבינלאומי, מארק יודל, שמציג לקהל הדגמת שריפת ראקו; את איב עינן – אמן רב תחומי שאחראי על אחד הפסלים בכפר האולימפי בבייג'ין; את לורי גולדשטיין, שיוצרת כלים שימושיים מאבנית ופורצלן; את הציירת המפורסמת דלית שחר; את שני דורון – יוצרת "חיות הנפש" – פסלים ומוצרים שימושיים בדמות בעלי חיים עשויים עיסות נייר; את חלי חכימי – מעצבת בגדי ספורט לנשים "בנוגע לגוף"; את איריס הרפז – צורפות ועיצוב זהב, כסף, יהלומים ואבני חן וכמובן אמנים נוספים.

פסטיבל אמנים במושבה: 7-9 באפריל. שעות פתיחה: חמישי: 10:00-20:00 שישי: 10:00-17:00 שבת: 10:00-20:00 הכניסה חופשית! מידע מפורט ותכנייה של הפסטיבל באתר >>

תגיות
הראה עוד

16 thoughts on “פסטיבל אמנים במושבה: יצירת אמנות”

 1. <הודעה מיוחדת לכל אוהבי ה"רטרו" – א"י הטובה והישנה – בשישי-שבת הקרובים נערוך מכירת חצר של פריטים נדירים מעץ זית. נגריית " הידית " הינה נגרייה וותיקה שבמתחמה אנו והתיאטרון פועלים. מגשים, פמוטים, קופסאות, חרוזים, לוחות שח, שש – בש, ועוד אינספור הפתעות במחירי מציאה.משעה 10:00 ועד 17:00
  בסופ"ש הקרוב
  יריד מכירות,מוסיקה והפנינג מיוחד.בחמישי מ…ופע של האחים אריאל בשירים מבית אבא מאיר. במוצ"ש נארח אומן מספרד, פאצ'י ואלרה, היוצר מופע מוסיקלי הנוצר מטיפות מים

 2. אלונה אירגו שלחה מסלול בדגש על מלאכות, במערב המושבה:

  אם במסלול לא שגרתי, יצירתי ומלא בחומרים שונים חשקה נפשכם, הייתי מציעה את חלקו הדרום מערבי הקיצוני ביותר, זה שפונה כבר לשדות המערביים של גן שמואל.
  אל ביתנו הממוקם ברח' שלדג 34 ניתן להגיע בקלות מכיוון צומת פל-ים למגיעים מחוץ לפרדס חנה: עוברים את אזור תעשייה קיסריה, ומיד על הגשר פונים שמאלה, יורדים , פנייה ראשונה ימינה, עד סוף שמאלה ובשני ימינה. למגיעים מתוך המושבה שלנו, נוח להגיע מכיכר מגד, אפשר להעזר במפה או בסלולרי… ליד ביתנו ניתן להחנות את הרכב, ולבקר בסטודיו תיקה שלי, שמתמחה בעיצוב תיקים, בעיקר מבד, אביזרי אופנה כמו חגורות צעיפים ושכמיות, ואוסף וינטאג' יחודי.
  זהו סטודיו קטן ורומנטי, מרחב נשי קסום ומזמין.

  באותו מקום מעורר השראה, בשטח האחורי הפונה לשדות שוכן לו הסטודיו של בעלי גל גלר, אומן ופסל בעץ, אוטודידקט, מורה לפיסול ואיש אדמה. אני בטוחה שהפסלים ועבודות העץ שלו ישאירו אותכם מלאי השראה. זוהי יצירה מיוחדת, קלאסית, ואנושית הנעשית על מגוון עצים אקזוטים בטכניקות שבטיות.

  מכאן הייתי ממליצה לצאת דרך רח' שחף ולאורך רח' מצדה לפנות בגוש חלב למתחם של איזבל עדן. אני אישית הולכת לבקר שם כי מתארחת שם מינדה גאון, אומנית רב תחומית יוצרת בקרמיקה ובטכסטיל ובשילוב ביניהם. חייב להיות מדהים.
  נוני יבנאי, קולעת סלים, הכי מדהימה שפגשתי, אותי היא השאירה נטולת נשימה בפעם הראשונה שפגשתיה, ולא קל להרשים אותי, מודה.
  מיכל הלב, יוצרת בשיטה העתיקה של הליבוד, מצמר כבשים סרוק וצבוע ובובות בשיטת וולדורף. יש לי אהבה גדולה לשתי המלאכות האלו, מעניין שתיכננתי לפגוש גם אותה, והנה היא באותו מתחם.
  ואיזבל עדן, מתמחה בפיסול בנייר בשילוב חומרים ממוחזרים.

  אז מה היה לנו כאן?
  אופנה- טכסטיל ובד, עץ, קרמיקה, קליעת סלים, ליבוד ועיסת נייר.
  מקבץ נדיר של מלאכות מיוחדות. איזה תענוג.

  אתם מוזמנים לחזור דרכנו לקפה. ואם כבר רעבתם אני ממליצה ללא ספק על המטבח הביתי של חיים וקרן במסעדה הקטנה- בישולים ברח' הדקלים. נסיעה קטנה ואתם במרכז, אוכלים כמו בבית של אמא.
  להתראות

 3. ובאוסף תהיה הופעה של הסמרטוטים!
  אחרי סיבוב בגליל ובמרכז, להקת הבית של האוסף חוזרת לערב של שירי חופש ותקווה, אור ואהבה, סקס ורוק'נ'רול. התמהיל הרגיל של שירים מקוריים, קאברים, אילתורים, קריאת שירה, אלכוהול, אוכל ודיבורים מחתרתיים. 7/4/11 פתיחת דלתות: 20:00, מתחילים לנגן ב-21:30 בלי אבל ובלי רק עוד רגע. סאונד: איל פארן! כניסה: כל אחד לפי נדיבות ליבו, כל אחת לפי יכולתה: Magic Hat
  הנה הקישור.

 4. מיכה בר מ"כסכסא" מציע מסלול ילדים:
  אפשר להחנות לידינו: רחוב הדקלים פינת תמר – לעבור אצלינו בכיסכסא, 41, לפגוש גם את רובינא , 42, עם הערסלים המדליקים, להמשיך לפופים אופיר, 34, שבקצה הרחוב – בדרך חזרה להמשיך לדוד הירש ,50, שיוצר משחקי חשיבה לכל – שכחתי מישהו ?

  תמיד אפשר על הדרך לעצור לאיזה עגיל יפה לאישה אצל איריס…
  [איריס הרפז, אמנית 43 הדקלים 33 פרדס חנה]

  ושירה מוסיפה: שכחת להוסיף שאם נמאס לילדים מכל המסלולים, אפשר ללכת לגן וויל שנמצא פה ליד, להתגלש, להתנדנד ולשבת בצל האלון

  ומיכה משיב: או לעצור להתרענן ולקנות לימונדה בבסטה המסורתית של ילדי השכונה.

 5. פרוייקט מסלולים יוצא לדרך!
  כל כך יפה בחוץ ומזג האויר מצוין, בואו נעזור למבקרים להתמצא ולעבור בין הבתים בהליכה ברגל.

  מזמינה אתכם ליצור מסלול שיתחיל ממקום שאפשר לחנות בו את אוטו, ומשם בהליכה אליכם לסטודיו ומשם לשכנים. ההליכה ברגל מאיטה את הזמן, נותנת הצצה למקום שמעבר לסטודיו, לדרך שמשלבת בין חיי היצירה והיומיום – שדה יפה, רחוב חמוד, גן שעשועים בדרך, תורמוסים..

  שלחו לי לינק למסלול שיצרתם – הכי טוב לבלוג שלכם, או לאתר, ואני אעלה למושבה חופשית. אם אין לכם בלוג או אתר – שלחו במייל.

  קדימה 🙂

כתיבת תגובה

Close