כללי

הפגנת החצי מיליון

[מאת: אייל כגן]

משום מה זה ברור לי שתהיה הפגנה של חצי מיליון איש. זו לא ראיית הנולד, זו פשוט להבין איפה אתה חי. בתוך עמי אני יושב. בתוך מעמד הביניים הקורס, המתמוטט, הלא גומר את החודש, שלא נוסע לחו"ל , שיורד לים לזולה עם חברים ויושב באהלים, לא כי זה בון טון עכשווי, אלא כי זו הדרך שלו לפצות את הילדים על זה שלא נוסעים לתאילנד, לכרתים, לטורקיה או להולנד. כי ליסוע עם משפחה של 6 נפשות לכרתים לשבוע עולה 20 אלף ש"ח, במקרה הטוב. 20 אלף ש"ח מחוץ למחזור הרגיל שבו כל חודש ,האוברדראפט רק גדל..

אבל אנחנו לא מפונקים ולא באנו לדבר על חו"ל למרות שלא נסענו כבר 10 שנים (למעט גיחות לסיני האהובה). אנחנו שמחים בחלקנו ומברכים כל יום על זה שקמים לעבודה שמפרנסת בכבוד את בעליה, כי יש לא מעט חברים שקמים בבוקר לשלוש עבודות ומסתכלים לילדים בעיניים ואומרים להם:"אין לנו". אנשים בני 40 + , מוכשרים בצורה יוצאת דופן, שלא מצליחים במדינת ישראל מודל 2011 למצוא את עצמם. ולקיים את עצמם ואת ילדיהם.

הפרשנים בטלוויזיה, שששים אלי הפגנות שנפלו להם טוב בעונת המלפפונים, נתפסו גם הם עם התחתונים למטה. רביב דרוקר ועופר שלח שיודעים ללהג את עצמם למוות על כל נושא שבעולם, מופתעים פתאום מהסולידאריות של מעמד הביניים הקורס שקם מעפר. מזה שמחלקים בירה בחינם ברוטשילד ושיש קבלות שבת. ויש חברותא. ואני רוצה להגיד להם -אל מול מסך הטלויזיה -זה רק בגלל שגם אתם מנותקים. לשאול אותם מתי בפעם האחרונה ישבתם ודיברתם עם אנשים בני 62 שאין להם כסף לסדר את השיניים הגם שהם נלחמו בנח"ל המוצנח ב-67. זה בטח הרבה פחות סקסי מאשר לראיין את רם כספי או ארקדי גאידמק ולהרגיש שפיצחת את חידת ההון שלטון.

הם (הממשלה) שלחו אתמול את צביקה האוזר – חמוש במשקפי ובלוק ארז טל -כדי שיכסה על ערוותם. האוזר, בן גילי, עשה בשכל והופיע לא מעונב, מעבר לזה כל מילה שנאמרה על ידו הייתה בשום שכל. גם הוא לא יכול להבין את המהפיכה שהרי הוא משרת את אדוניו מדושני העונג. הוא מעז להלך בזהירות בין הטיפות שהרי הוא מסתכל קדימה אל כסאות השרים, עליהם יושבים כבר חבריו למחזור האדונים הצעירים סער את ארדן. לא הוא ולא הם יבואו ויניחו את המפתחות על השולחן ויגידו נכשלנו. זה לא יקרה. זו לא יפן. זה המזרח התיכון . אבל זהו מזרח תיכון חדש, בו השליט מנותק עד שהוא נופל. מה זה נופל? קורס. בקול רעש גדול. עיין ערך מובראק.

כשהפרשנים בתחילת שידורי המהפיכה אמש דיברו על שלושים אלף לי כבר היה ברור שזה 100 אלף ורק בתל אביב. לא בגלל שאני נביא ובן נביא אלא בגלל שאני חי בתוך עמי ואני יודע כמה מחברי נסעו להפגנה אחרי שפספסו את ההפגנה ההיסטורית בשבוע שעבר. כלם רוצים להיות חלק מהמהפיכה, כולם רוצים לצעוק מהיכן שכואב להם.כי באמת כואב להם. אבל זה יותר מזה. הפרשנים לא מצליחים להבין מה היעדים ואיך זה שהמהפיכה היא בלי הנהגה. הם עדיין חושבים בכלים של פעם, בצורה שמרנית, במאקרו כלכלה, בניסיון להבין אם זה שמאל או ימין. הם לא מבינים שזו מהפיכה גם בצורת החשיבה. זה בא מלמטה , מהיכן שהכי כואב, זה בא- כי נשבר, זה בא -כי אין יותר לאן לברוח. הם לא מבינים שלאט לאט מדינת ישראל חוזרת להיות מדינה שפויה שלא מעניין את תושביה בעיות הביטחון כשאין להם ביטחון כלכלי.

מילא הפרשנים, הם עוד מנסים להבין, אבל הריבון לא רק שלא מנסה להבין, הוא לא מסוגל להבין. ממגדלי אקירוב המהפיכה נראית מאוד מרוחקת. "יש שם אנשים שצועקים למטה וזה ייגמר ", אומר מדושן עונג א' לגברת פריגת."בואי שרהלה, הם הלכו הביתה " אומר מדושן עונג ב', לאישה שאיתו,"אפשר לצאת מהמקלט האטומי שבנינו לנו, ניצחנו במשחק המחבואים, דפקנו אותם". אז זהו שלא.

כי מה שמחכה לכם, זו הפגנת החצי המיליון, 500 אלף איש שישאגו בפארק הירקון או אל מול הכנסת שהעם דורש צדק חברתי והוא דורש את הראשים שלכם. ראשי ממשלה בהווה ובעבר שמתגלגים בכבדות ובעגלגלות אל פח הזבל של ההיסטוריה. אנחנו נגיע מכל הארץ, באוטובוסים, ברכבות, במכוניות, ברגל ועל חמורים. אנחנו ניתן טרמפ לכל מי שיבקש, אנחנו נצעד שכם אל שכם ויד ביד כדי להגיד לכם שזו המדינה שלנו. ש-ל–נ-ו. לא של בעלי הסיגרים, בעלי חברות הדלק, בעלי חברות הסלולאר , בעלי חברות הגז, הביטוח, רשתות המזון וסוכנויות המכוניות. אלא שלנו. של אלו שחיים פה והם לא מנותקים , אלה שקשובים לצרכים שלהם ושל חבריהם ויודעים לקבל את השבת בחברותא. של מעמד הביניים שקם מעפר והוא מתחדש. של הר געש שהיה רדום והוא מתפרץ.  גורו לכם כי כשאריה שואג (ולא אריה דרעי) מי לא יירא.

תוכלו למצוא את אייל בדורותיאה וגם אצלו בבלוג.
התמונה מכאן.

הראה עוד

37 thoughts on “הפגנת החצי מיליון”

 1. הי כגן, אז כרגיל חזית את העתיד 🙂
  במוצ"ש הקרוב 3/9/11 יוצאת לדרך צעדת המיליון…
  חשוב מאד להגיע, ולעודד כל מי שאתם מכירים להגיע גם… משפחה, חברים, שכנים, מכרים. גם הסבתות בטוח ישמחו להגיע…
  טוב לדבר על הצעדה עם מי שפוגשים, לשמור את זה בבישול איטי לקראת השבת. זה חשוב. שאנשים לא ישכחו ויחכו לאירוע המכונן הזה.
  באותו יום יתקיימו צעדות ענק ב-50 מוקדים בכל רחבי הארץ. הכוונה להגיע למיליון איש סך הכל. מעל 100 אלף בתל אביב, בירושלים, באר שבע ובחיפה, ועוד עשרות אלפים בכל עיר ועיר. מקריית שמונה ועד אילת. זה אירוע שלא היה כמוהו מעולם על אדמת ארץ ישראל, במשך אלפי שנים.
  חשוב מאד להתמקד בזה השבוע ולהעיר את כולם לקראת זה. לדבר על זה, ולהכין לקראת זה.
  לא לתת לאשליה של דעיכה במחאה להשפיע. המחאה פשוט עברה לפאזה אחרת. היא בלבבות של כולנו, ומוכנה להתבטא בכל אופן שיש.
  אז הנה – מוצ"ש הקרוב!
  יישר כח, ונתראה בצעדה!!
  כל אחד יכול לצעוד בנקודה הקרובה לביתו ולליבו.
  אנא הפיצו את הבשורה עוד ועוד
  שבוע טוב, ושיבנה הכל לקראת מוצ"ש בעזרת השם
  חזק ואמץ

 2. היום, יום שלישי 16.8 , תצא צעדת מחאה המונית לעבר ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה תחת השם "ביבי – בוא הביתה. העם קורא לך".
  נתכנס בשעה 20:00 בהיכל התרבות באור עקיבא.
  בשעה 20:30 תחל התהלוכה לעבר ביתו של ראש הממשלה בקיסריה, עד לרחבה מול מוזיאון הראלי.
  שם תתקיים הפגנה על הנתק בין הממשלה והעם – ועל הדרישה לצדק חברתי.
  ביום זה נזעק זעקה שתגיע עד לירושלים, לכל השרים, חברי הכנסת וראש הממשלה.
  הביאו איתכם משרוקיות, סירים, מחבתות, שלטים ודגלי ישראל.
  בשעה 19:30 ייצאו רכבים פרטיים ממאהל פרדס חנה. מוזמנים להגיע כדי לקחת אנשים טרמפ, או לקבל טרמפ מאחרים…
  נפגש בשמחה

 3. אגב, חדשות שאותי אישית מאד מאד מרגשות ומסעירות..
  גם בהודו!!
  סיפור מתמשך על פעיל חברתי שביקש לשבות רעב והרשויות לא נתנו לו, הצית גל מחאה בהודו. צפויות הפגנות ענק כנגד השחיתות במדינה. מי היה מאמין. גם בהודו. מקווים שהרשויות לא יפעילו כוחות, כי יש שמועות לגבי זה…
  http://news.indiaagainstcorruption.org/august_16_form.php
  בהצלחה !!

 4. המחאה השבוע עוברת אל הפריפריה.
  לא תתקיים עצרת בתל אביב, ואנשי פרדס חנה הוזמנו לעצרת גדולה שתתקיים במוצ"ש 13/8/11 בכיכר העצמאות בנתניה.
  הודעות לגבי הסעות מאורגנות וכו' יגיעו בקרוב, תתחילו להתכונן…
  המחאה נמשכת, והרבה עשייה מתגבשת בימים האלה, לאחר שאנשים הבינו שלא מהשלטון תבוא הישועה. הרבה דברים טובים קורים בשטח. אתם מוזמנים להגיע אל המאהלים ולהווכח בדברים, ולקחת חלק בהם..
  כל טוב

 5. 4 אוטובוסים התמלאו (שניים בתשלום ושניים חינם בצאת שבת) ומאוחר בכדי להזמין אוטובוס נוסף. בבקשה לא להתקשר יותר (האוזן שלי כבר כואבת).

  אפשר בתחבורה ציבורית או להשתתף במכוניות פרטיות.
  יש גם הפגנה בפיאצה בחדרה בתשע היום.

  שתהיה הפגנה מעולה לכולם ובואו לבקר במאהל.

 6. חברים,

  ארבעה אוטובוסים כבר מלאים!!!
  שניים בתשלום (יוצאים סביב 19:00 ממאהל פרדס חנה)
  ושניים חינמים (שיוצאים ב 20:30 מהמאהל, כדי להמנע מנסיעה בשבת)
  אנשי המאהל די מופצצים בטלפונים…
  להגיד לכם לא להתקשר יותר? מי באמת יכול לעשות דבר כזה 🙂
  אבל בקרוב באמת תיסגר ההרשמה להסעות…
  חיבוק עז
  ויאללה נתראה
  סיון

 7. האוטובוסים שהם חינם נתרמו על ידי מישהו מהצפון שמבקש להשאר בעילום שם (כדי שלא ייחשד ברצון לעשות לעצמו שם). בסופו של דבר הם ייצאו רק ב 20:30, כדי לא לסוע בשבת…
  אוטובוס נוסף, כן בתשלום, ייצא כנראה ב 19:00.
  נתראה בהפגנה

 8. חברים,
  שני אוטובוסים ממאהל פרדס חנה לתל אביב במוצ"ש כבר כמעט סגורים !
  🙂
  אז מי שמעוניין להצטרף שיפנה לטלי: 054-6633133.
  הזדרזו להזמין מקום בשעות הקרובות, לפני השבת, כדי שאנשי המאהל יספיקו לארגן אוטובוס שלישי במידת הצורך. להזכירכם – הנסיעה בחינם..
  איזה יופי..

 9. הי בונבונים,
  הפגנת החצי מליון מתקרבת עוד ועוד.. ותתקיים מחר, במוצ"ש.
  טלי המקסימה ממאהל פרדס חנה כבר מילאה כמעט אוטובוס שלם של פרדס חנאים שנוסעים להפגנה המרכזית בתל אביב. אתם מוזמנים לדבר איתה, ויתכן מאד (לדעתי) שנוכל למלא ככה גם אוטובוס שני. ההסעות כנראה יהיו בחינם. הלוך-חזור-פרדס-חנה-תל-אביב, והפגנה שמרטיטה את הלב עוד עשרות שנים קדימה…
  מוזמנים בשמחה. חשוב ואהוב
  להזמנת מקום באוטובוס אפשר לדבר עם טלי: 054-6633133

 10. אורי תודה, והנה מאמר שנותן קצה חוט – פרופ' אבי בן-בסט, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, תוקף את מדיניות המסים של נתניהו "צריך לבטל את התוכנית להפחית מס הכנסה ומס חברות, לצמצם את המסים העקיפים, לשחרר קרקעות מדינה ולטפל ביתר נוקשות בפירמידות העסקיות"
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000669489

 11. רונית, התחלתי כהרגלי בויקיפדיה (איזה מתנה הפרוייקט הזה) בערך כלכלה והתפרשתי לערכים שמופנים ממנו.

  ראיתי גם את ההרצאה הזו של ירון זליכה:
  http://www.youtube.com/watch?v=20mXNRglfk8

  הוא מספר שם על השיטה כפי שחווה אותה כחשב כללי. אני לא יודע אם אפשר לסמוך עליו לגמרי אבל זה מאוד מעניין. לקראת הסוף זה ממש סטנד אפ סוחט דמעות.

  הבנתי שאני צריך לקחת קורס במקרו כלכלה אז התחלתי לראות את זה:
  http://www.youtube.com/watch?v=mdiuCgK1mf4

  כנראה לא ארצה להיות חבר של המרצה אבל נראה שהוא עושה עבודה טובה..

 12. בדיוק טל, בדיוק. יפה קלעת.
  זה ועוד כמה בעיות שאני לא אפרט פה…
  ככה שלא בטוח שזאת הדרך לתרום.
  עם כל הרצון שלי לבוא למאהל, כנראה שאעשה את זה הרבה יותר במישור האישי, ופחות עם השוק. זה פשוט הפקה, שלא בטוח שהתועלת שתצמח ממנה שווה את ההתעסקות שצפויה, וסיבוכים שקשה לצפות. מהנסיון שלי עם השוק, טוב להמשיך בצנוע וקבוע מאשר לחפש אטרקציות. זה מבזבז המון אנרגיה בסופו של דבר..
  התמיכה בכוונה גם היא חשובה. נמשיך לחשוב איך עושים כייף במאהל בדרכים נוספות, עם ניצול נכון יותר של האנרגיה שברשותנו 🙂

 13. השאלה היא האם העברת שוק ההחלפות למאהל במועצה עם כל הבאלאגן והעומס של יום חמישי אחר הצהריים לא תגרום למפגע גדול מדי, שיוביל להזמנת משטרה, לפינוי ולכל המראות הקשים שהיו בזמנו עם סגירת השיקשוק בידי המשטרה.

  חוץ מזה, עם כל הגדרות וסידורי האבטחה של ה"שישי בוואדי", האם נראה לכם שהמועצה תוכל להעלים עין משוק ההחלפות שנערך לה ממש מתחת לאף ?

 14. בקשר ליעלה, על דברים כאלה צריך לדבר פנים אל פנים. אני לא מכיר את יעלה עדיין, ובגלל זה לא מבין את מה שהיא אומרת. שוב אני מגלה את מגבלות האינטרנט, שלפעמים מוציא דברים יבש, ואולי חד מדי…
  בשביל לקיים את השוק אני עובד עם לב פתוח, מכל הנשמה. ככה זה יוצא. כאשר הלב פתוח, יש איזה רכות באויר. לפעמים אני קולט שאנשים עוברים דרך זה כמובן מאליו, ואז הצעות הייעול יכולות להשמע מעט חדות מדי.
  אבל בדיבור טוב לרכך. במיוחד כשהלב פתוח. אני אומר לכם, כי חבל לגדל עור של פיל כדי שיתאפשר לתת לאחרים. אנחנו בתוך המשפחה. אם היינו מדברים יעלה היתה יכולה לראות את העיניים והלב שלי, ונדמה לי שהשיחה היתה קצרה ונעימה, עם חיוכים משני הצדדים, כמו שאייל אמר. עברנו קשיים שאלמלא הרצון והלב, השוק לא היה צולח אותם.
  בנוגע לרעיון – קיבלתי. לא תהיה יותר הלבשה תחתונה בשוק, וננסה לסנן מהר יותר את הסמרטוטים (אך עם הכמויות שעוברות בשוק ומעט העובדים זה לא קל). רק מאחל לעצמי לקבל להבא הצעות שכאלה עם ניחוח של אהבה ורכות.
  בקשר למעבר – אני מרגיש מה שאתם מרגישים, רק עדיין מתלבט אם לוגיסטית זה יהיה הדבר הנכון. אני רוצה לעזור מאד. אבל השאלה אם זאת הדרך. אז תודה רבה על התגובות

 15. הי סיון. אני מאוד מאוד בעד שהשוק יהיה במאהל. לדעתי יש חשיבות רבה לאיחוד הכוחות. שוק ההחלפות זה אירוע כיפי שמושך אליו הרבה אנשים אתה יכול לנצל את הכוח הזה ולהביא את כל האנשים האלה למאהל. המשך יום טוב ותודה לך על השוק הנפלא הזה.

 16. אורי אני איתך. ביום חמישי הקרוב, כחלק מהניסיון להגביר את הידע של כולנו לגבי הבירוקרטיה והכוחות הפועלים במדינה הזמנתי למאהל בשיתוף עם יתיר (שעמל על הנושא של הקניית ידע לתושבי המאהל ולמוחים על המצב בכלל) את עו"ד ציפי איסר איציק, לשעבר מנכ"ל "עמותת אדם טבע ודין" וכיום לומדת לדוקטורט בנושא של משפט ואיכות סביבה. היא תגיע ב-9 בערב, תדבר על חוק הוד"ל, על מינהל מקרקעי ישראל ותענה על שאלות. היא גם חברה טובה והיא ממש שמחה להגיע (גם בהתראה קצרה). מוזמנים ומוזמנים גם להפיץ. חשוב לכולנו.

  סיון- אני חושב שכדאי להחביר את השוק למאהל , זה נכון לגמרי. ואני מצטרף לדברי רונית- ליעלה מגיעות הרבה זכויות בתחום של שווקים, החלפות, החלפת רעיונות . כולנו באותו צד.

 17. אורי, אתמול ביקרתי במאהל בת"א ואיזו אנרגיה יש שם! שכה אחיה. כמו רייב פארטי של תנועות הנוער. בכל פינת רחוב התרחשות אחרת, כולל מעגלי לימוד בנושאי כלכלה, יהדות, היסטוריה ועוד. ראיתי גם שבמאהל בפרדס חנה זה עלה – להתחיל ללמוד כדי להבין מה באמת קורה פה. אתה מוזמן לצרף כאן לינקים לסרטים שאתה מוצא אותם מלמדים. שכולנו נחכים. ואם אתה חושב שכדאי לבנות את זה אחרת דבר איתי.

 18. לדעתי כדאי לקיים אותו הפעם במאהל.

  סיון – סתם יצאת על יעלה. היא יודעת על מה אתה מדבר כי היא עשתה את זה כמה שנים לפנינו, במסגרות שונות (שיקשוק, מן הון להון ועוד יוזמות) שכולן הצריכו השקעה בציוד, דלק, טלפונים, מיסים, זמן, אנרגיה ועוד.
  כל מה שהיא אמרה זה שכדאי להביא לשוק בגדים במצב לבישה. עכשיו הסברת שיש ייעוד גם לסמרטוטים וזה מרחיב את המבט. תנשום..

 19. יעלה..
  לא התכוונתי לפתוח דיון לגבי התנהלות שוק ההחלפות. לכל מה שציינת כאן יש סיבות. "ללא תמורה" זה נחמד מאד להגיד. יש הרבה אנשים שטורחים המון על השוק, גם אם בעיניך זה משהו שפשוט קורה. אנחנו עובדים שעות על גבי שעות, בהפצת מידע, סיוע ליוזמות אחרות, וגם בעבודה פיזית קשה של סחיבה למחסני נזקקים, מיחזור וכו'. ולכן אנו שמחים לשלם לעובדים עבור זמנם ונכונותם. בנוסף קונים ציוד, דלק, טלפונים, מיסים. האם מעבר לכל ההשקעה הזאת, את טוענת שעלינו גם להוציא מאות שקלים מכספנו בכל חודש לקיום השוק? ככה את רוצה את הנתינה שלנו?
  אם תשאלי – תדעי.
  בנוגע לסמרטוטים – כן בחרנו לאפשר לאנשים להביא הכל, כדי שפשוט יפנו את הארונות, בלי היסוס. אנחנו דואגים לסנן ככל יכולתנו כבר במהלך השוק דברים לסמרטוטיה (משם הם הולכים למוסכים לשימוש מחדש, ולא נזרקים סתם).
  ולכי תדעי – אולי לאיזה אומן תתאים בובה שלך נראית כמו זבל? יש הפתעות.
  הצעות ייעול זה סבבה, אבל תזכרי שאת מדברת עם אנשים שעמוק בעשייה כבר שנים. יש המון מחשבה מאחורי השוק, המון כוונה טובה. אז אנא בזהירות עם המילים, "לכבד את עצמנו ואחרים"… שימי לב
  ושוב – לא לשם כך התכנסנו כאן, ודי להסחות דעת. השאלה היתה לגבי החבירה למאהל, אז אני מודה לך על התשובה 🙂
  בשורות טובות

 20. נשמע רעיון טוב, חיבור נכון של ערכים שפועמים בפרדס חנה רבתי כבר שנים רבות – אם השוק גם יפעל ברוח הזו ללא תמורה ואת מה שישאר אפשר לתרום.. רק בבקשה גדולה!! בשוק שהייתי היה המון זבל – בגדים קרועים מוכתמים , תחתונים ועוד מני בושות – אנא כבדו את עצמכם ואת כולנו והביאו רק מה שאתם לא הייתם מתפדחים לקחת ואת מה שצריך לזרוק לפח – יש פחי מחזור לטכסטיל בגו שמואל , על יד ויצו פרדס חנה ובטח יש עוד. ובסוף היום אפשר לנקות ביחד ולהשאיר מקום יותר נקי ממה שקיבלנו…

 21. חברים, שאלה –
  שוק ההחלפות צפוי להתקיים ביום חמישי הקרוב, 4/8/11.
  מתלבט עוד טיפה אם לקיים אותו במאהל של פרדס חנה. זה אומר כל מיני דברים, אבל יהיה לי פשוט מוזר להביא אקטיביזם שפתאום עומד ליד הלב.. אנחנו הרי באים מלב העולם, לא? 🙂 אשמח לשמוע ממכם כמה מילים לגבי המחשבה, והחלטה סופית תתקבל עד יום שני בצהריים. אשמח אבל לאיזה סיעור מוחות קטן…
  מה התחושות שלכם?
  אני בוער לי משהו בלב בפנים, ובעוד כמה שעות אדע לזהות מהו.. מה אתם אומרים?
  להצטרף לנהר השפע הזורם? לב העשייה
  ממני

 22. הרשו לי לתת דימוי מתחום הקרוב ללבי – אופניים. נניח שאתם נוסעים באופניים ופתאום מרגישים שמאוד קשה לכם. אתם מזיעים, מתאמצים ויודעים שקודם לא היה ככה, היה הרבה יותר קל. אתם עוצרים ושואלים את עצמכם מה קרה? אולי הברקסים תפוסים, אולי אתם במהלך לא מתאים ואולי אתם פשוט בעליה?

  לא תמיד מתחשק להתחיל לחקור את הסיבה. יותר בא פשוט להמשיך ולקוות שיסתדר. אבל מה? אם הברקסים באמת תפוסים, זה לא הולך להסתדר. אנחנו הולכים להזיע יותר, להתעצבן ולקלל.

  אפילו אם המשל והנמשל ברורים, אנסח אותם במפורש. המחאה הזאת היא תוצאה של תחושה חזקה שהקיום הבסיסי שלנו בארץ הזאת קשה מדי. זה לא תמיד היה כך. עובדה שבדור הקודם היו הרבה זוגות בהם רק האבא עבד ובכל זאת התקיימו וגם קנו דירה או בית. אולי חיו יותר בצמצום אבל זה גם לא בטוח. לכאורה המצב אמור היה להיות הפוך. ההתפתחות הטכנולוגית הייתה אמורה להקל על חיינו.

  אז משהו נדפק. אנחנו מזיעים ולא גומרים את החודש. להגיד את זה במפורש ולהכיר בזה, זה צעד חשוב קדימה. טוב שיצאנו לרחובות עם אוהל. טוב להגיד ולצעוק שהמצב בלתי נסבל. אבל מה? בשביל לשפר את המצב חייבים להבין מה נדפק. אם נחליף הילוך כאשר הברקסים תפוסים זה לא יעזור לנו.

  המחאה הזו עוסקת בכלכלה, פוליטיקה והקשר ביניהן. משהו נדפק. השפע לא מגיע אלינו. הוא זולג איפשהו. יש מספר מצומצם של אנשים שהשפע יורד עליהם כמו מבול. כששומעים אותם מדברים הם לא נשמעים מוכשרים במידה יוצאת דופן. מה קורה פה? מה נדפק? מי יוכל לשים את האצבע?

  אני התחלתי ללמוד כלכלה ולשמוע הרצאות ביוטיוב בניסיון להבין את השיטה. זה מעיק ולא תמיד מאוד סקסי אבל בלי זה, לא נראה לי שאוכל לדעת מה נדפק באופניים שלי.

כתיבת תגובה

שווה לראות גם

Close
Close