חג השוטטות -2017

מתי הארוע

תאריך: 19/06/17
שעה: 19:00 - 23:30

פרטי הארוע


בתשעה עשר ביוני, יום שני, הנכם מוזמנים לכבות את הטלוויזיה, לבטל את כל התוכניות האחרות, ולהצטרף לחגיגות העולמיות של “יום השוטטות”, פשוט על ידי יציאה להליכה איטית וחסרת תכלית ברחובות.

***פרטים אודות מקומות מפגש ואירועים נקודתיים בסוף הטקסט (ניתן לקרוא גם באתר (http://bit.ly/2rDlYLA)***

חג השוטטות (World Sauntering Day) הוא אחד האירועים החשובים ביותר לתנועת ההאטה (ומכאן שגם לעולם כולו), ובוודאי שאחד המהנים שבהם. האירוע נחגג לראשונה בשנת 1979 בגראנד הוטל במישגן, אשר מתהדר במרפסת הארוכה ביותר בעולם (201 מטרים). היוזם של החג החדש היה ברנש בשם W.T.Rabe, אשר ביקש למצוא תגובה הולמת לפופולריות ההולכת וגואה של הג’וגינג באותה תקופה, והאירוע עצמו, במהלכו שוטטו המשתתפים על המרפסת הלוך ושוב, נועד לעודד אנשים בכל רחבי העולם לקחת את החיים יותר בקלות, להאט את הקצב, ולהנות מהסביבה המקיפה אותם.

אם מחשבה אודות יציאה מהבית לטובת הליכה חסרת תכלית נשמעת לכם תמוהה, אין להאשים בכך אלא את העידן המודרני, אשר הכניע אותנו לדפוסי חשיבה תועלתניים בלבד – לכל דבר שאנו עושים צריכה להיות מטרה ברורה והבטלה היא אם כל חטאת.

במאה התשע עשרה כתב ניטשה: “המנוחה כבר נעשתה עניין של בושה; הרהורים ממושכים כמעט שגורמים נקיפות מצפון… ‘זה רק למען הבריאות’ – אומר אדם כשהוא נתפס בבילויו בחיק הטבע” – חג השוטטות מבקש לשחרר את האדם לפנאי נטול כל דאגות או מטרות, המגיע לטעמנו לשיאו בפעילות העצלה והסקרנית של השוטטות.

השוטטות, חשוב לציין, שונה מהליכה רגילה. המשוטט העירוני הוא בן דמותו של ה- Flâneur – כינוי שהוטבע בצרפת כבר במאה השש עשרה וטמן בחובו משמעויות מגוונות: האיש בעל הפנאי, הבטלן, החוקר/מגלה העולמות העירוני, והמומחה לענייני הרחובות. המשוטט העירוני הוא שילוב מנצח, אם כי אמביוולנטי, של סקרנות ועצלנות, והוא מהווה דמות מפתח בחשיבה האורבנית המודרנית, כמו גם בכתיבה ובאמנות.

חג השוטטות מאפשר לנו להתענג על המרחב הציבורי אשר הולך ונגזל לנגד עינינו, להכיר את הסביבה העירונית בה אנו חיים, לגלות מקומות נסתרים, להתרשם מאמנות הרחוב, להיקלע לשיחות אקראיות עם משוטטים אחרים, ולא פחות מכל אלה, למרוד. ארנה קזין כותבת בספרה “במרחק הליכה” כי הדרך העירונית היא כיום “מעבר ממקום של ייצור למקום של צריכה. היא אינה מקום בעצמה. היא אינה חלק מהיקום. האדם ההולך בלי סיבה הוא בלתי נסבל. ולכן, כטיפוס, המשוטט, בן התרבות העירונית, הוא במידה רבה היפוכו של הצרכן.”

נראה שהשוטטות כה מאיימת על סדרי העולם, עד כי בחוק היא נקבעה כעבירה לכל דבר, והיה ותעצרו על ידי שוטר בעודכם הולכים ובוהים, תאלצו למהר ולתרץ את מעשיכם. הלכתם לעבודה. הלכתם לבקר חבר. הלכתם לקניות, הכי טוב הלכתם לקניות, תמיד יש מה לקנות.

חג השוטטות, במובן זה, הוא לא פחות מאשר קריאה למרד בעידן התועלתני-ייצרני-צרכני.

“יעד מסוים לשוטטות או הקצבה מחמירה של זמן סותרים בהגדרה את רוחו האמתית של המשוטט”, כתב אדמונד וייט, ובהתאמה, איננו יכולים לומר לכם כיצד או היכן לשוטט. עם זאת, אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו ביום חגנו, לצאת מהבתים, לקחת חלק בתענוגות הרחוב, ולהצטרף לשיעור הטוב ביותר שניתן לקבל במסגרת לימודי הפנאי – חינוך לשוטטות.

***

חג השוטטות תל אביב

ביום האירוע נתאסף בשעה 19:00 על גג “גן העיר” (נכנסים דרך שער הקניון שברחוב אבן גבירול ועולים במדרגות). הרחבה שעל הגג, אשר מוגדרת כ”זיקת הנאה”, או שפ”פ (שטח פרטי פתוח), תארח אותנו לטובת שיחה קצרה אודות המרחב הציבורי. נדבר על מה הופך רחוב לשוקק חיים והומה אדם, על הסיבות שהפסיקו לתכנן בישראל רחובות, על המגדלים שפוצעים את הרקמה העירונית, ועל זיקות ההנאה – אותם שטחים פתוחים שיזמי נדל”ן מתחייבים להכשיר לטובת שימושים ציבוריים, אולם בפועל מתוכננים בצורה שתרחיק מהם ככל האפשר עוברי אורח אקראיים. לאחר מכן, בסביבות 19:30, נצא לשיטוט שאינו מוגבל בזמן או בחלל, והינו במופגן חסר תכלית לחלוטין.

חג השוטטות ניו יורק

אם אתם נמצאים בניו יורק, יהונתן משעל, משוטט מקצועי שעבר השנה להתגורר בעיר, מזמין אתכם להצטרף אליו לשיטוט חגיגי שיתחיל ב- Union Square בשעה 19:30 (זמן מקומי) ורק אלוהים יודע מתי ואיפה יסתיים.

***
קולגות לשוטטות מערים אחרות – נשמח אם תעדכנו אותנו באירועים מקומיים ונדאג להוסיף אותם לרשימה בעמוד.

***

להתראות ברחובות

אלישבע זלצר (המשוטטת – http://bit.ly/1AxVsXo)
יהונתן משעל (NYC – http://bit.ly/2r8aFf7)
(CTLV – http://bit.ly/1RtPgDL) או
עמית נויפלד (תנועת ההאטה – http://bit.ly/1QeKsQj)


מחיר: חינם

אתר אינטרנט / פייסבוק: https://www.facebook.com/events/214587995716586/?acontext=%7B%22ref%22%3A%222%22%2C%22ref_dashboard_filter%22%3A%22upcoming%22%2C%22action_history%22%3A%22[%7B%5C%22surface%5C%22%3A%5C%22dashboard%5C%22%2C%5C%22mechanism%5C%22%3A%5C%22main_list%5C%22%2C%5C%22extra_data%5C%22%3A[]%7D]%22%7D

מיקום הארוע

Loading Map....

Close