בעלי מקצועגם וגםטורים אישייםיוזמות חופשיותכלליכתיבה פרטיתסביבה וקהילהסדנאות, קורסים, חוגים

שמעו סיפור

מספרי סיפוריםפעם אחת היה מורה למוסיקה שישב במרכז הכפר. המורה ניגן על כלי נגינה שיש בו רק מיתר אחד. ישב וניגן כל הימים רק צליל אחד והתלמידים התבוננו והיו שקועים בלמידה. אבל ביום ההוא אחד מהם קם ושאל: "מורי, במקרה אתמול הגעתי לכפר השכן, שם ראיתי נגנים מנגנים על כלים ובהם ארבעה ושמונה ושישה עשר ואפילו שלושים ושניים מיתרים. הם ניגנו כל מני צלילים ואני מוכרח לשאול איך זה שאתה, מורה כה מנוסה וכה ותיק, יושב כאן כל הימים ומנגן על כלי נגינה ובו מיתר אחד, יושב ומנגן רק צליל אחד?". המורה הביט בו בשלווה רבה ואמר לבסוף: "תראה, הם
שם פשוט עוד מחפשים, אני את הצליל שלי כבר מצאתי!".

פעם אחת לפני הרבה שנים, הרגשתי שמצאתי את הצליל שלי. זה היה אחרי חיפושים, אחרי שהתנסיתי בלהיות רקדנית (ניר בן גל וליאת דרור הלהקה), שחקנית (ביה"ס בחסות התיאטרון השיקספירי בלונדון), אומנית רב תחומית (ביה"ס לתיאטרון חזותי), בימאית (את זה אני עדיין עושה לפעמים), בובנאית, אומנית קרקס, אקרובטית ועוד מיני להטוטים ותעלולים. אבל אז הגיע הסיפור וכבש אותי בסערה. זאת אומרת האפשרות של פשוט לשבת או לעמוד ולספר סיפור בכלים הכי טבעיים שיש לכל אדם. להישאר נאמנים לצליל שלנו, לסגנון שלנו. להפליג בדמיון, לברוא עולם. ליצור בכל פעם את הסיפור קצת אחרת. זה כבש אותי. נזכרתי שבעצם תמיד סיפרתי סיפורים והרגשתי שמצאתי את הצליל שלי. הקמתי את גולם – המקום הרב תחומי למספרי סיפורים ובו שלושה ענפים מרכזיים: ביה"ס למספרי סיפורים, השתלמויות לארגונים ומופעים ופרויקטים מיוחדים.

סיפרתי סיפורים לכל קהל אפשרי: לילדים, למבוגרים, לנוער בסיכון (האם יש נוער שהוא לא בסיכון), לאנשי הוראה, למנהלים, לשופטים, לפסיכולוגים, לפוליטיקאים, למטפלים, ליהודים וערבים ונוצרים ומוסלמים בארץ ובעולם ועוד ועוד. הוזמנתי ליצור פרויקטים מיוחדים עבור מוסדות וארגונים (ביניהם סיפור נודד במושבה שיצרנו עבור פרדס חנה כרכור). נוצרו שיתופי פעולה. כתבתי מאמרים על סיפור כתקשורת, וסיפור לפתוח דמיון אצל ילדים. "קראתי בנעליים" על הבמה ובכמה תכניות טלוויזיה. "דיברתי אל הקיר" באירלנד, הוצאתי דיסק לילדים, לימדתי בכמה מכללות ואקדמיות ומה שהיה הכי מדהים הוא שהסיפור, אותו סיפור, עבד בכל פעם בדיוק באותו אופן והעביר את הקהל חוויה דומה בכל אחד מהמקרים האלה.

הכוח של הסיפור המשיך להתחוור לי כאשר התחלתי (לפני 15 שנים) להנחות את הקורס למספרי סיפורים. ראיתי שאנשים מגיעים חסרי אמונה ביכולת שלהם לספר ושיקשיבו להם, ואחרי שלוש שעות בלבד כולם נדבקים בחיידק הזה או נפתחת להם צ'קרת הסיפורים (כמו ששימי רף הגדיר את זה פעם) וכולם מספרים סיפורים.

מאז זה המשיך והתפתח, הדברים פשוט קרו מעצמם. המון אנשים עברו כבר את הקורס, הוא עשה גלים ונפתח גם ברעננה ובת"א. כל מי שעשה את הקורס עבר תהליך משמעותי. חלק מהאנשים פתחו קריירה של מספרי סיפורים, חלק אחר הפכו את זה לכלי נוסף בארגז הכלים המקצועי כמו מרצים, מדריכים, אנשי הוראה, מנהלים, מטפלים, שחקנים, כותבים, אנשי תקשורת ועוד. חלק מהאנשים פשוט נשארו עם החוויה וממשיכים עד היום ביתר ביטחון לספר סיפורים בכל מפגש חברתי או משפחתי.

הערך של המפגש עם הכלי הזה הולך ומתפתח ומשתבח עם השנים. אני לפעמים מקבלת מיילים מתלמידים אחרי עשר שנים שעכשיו נפל להם האסימון.

אתם מוזמנים להצטרף למסע הזה.

ביום ב' הקרוב יתקיים מפגש מבוא לקורס בבנימינה 22/10 בשעה 19:30.

כיבוד קל, חניה חופשית, תרגולים וסיפורים, טיפים והמלצות.
כל הפרטים כאן, אגב עוד סיפורים אפשר למצוא כאן.

הנה כמה שאלות נפוצות ותשובות נפוצות:

גם אני יכול/ה לעמוד על במה?
כל שנה מחדש אני מופתעת ומתרגשת לראות אנשים מעזים לעמוד על במה ולספר את הסיפור שלהם. הקבוצה חמה ותומכת, העבודה מקצועית, חווייתית, מרגשת ומהנה, הכלים והטכניקות מקצועיים ומגוונים ממיומנויות עמידה מול קהל ועד תרגילים לפתוח יצירתיות והבעה. אז כן כל אחד יכול.

למה סיפור סיפורים?
סיפור סיפורים היום הוא כלי חשוב מאין כמותו, כמעט בכול תחום אנו שומעים את המילה סיפור, נרטיב, או מספרי סיפורים. ואכן המיומנות של לדעת לספר סיפור טוב מפתחת אצל כול אדם יכולות תקשורת, העברת מסר, הבעה והשפעה, ניהול, הדרכה, שיפור הזיכרון, הטמעת ידע, יצירתיות וגמישות, אלתור ומקוריות, התפתחות אישית ויכולת ליצור חזון ולהניע לפעולה.

אז למי זה מתאים?
הקורס מתאים לכל אדם הרוצה לשכלל את יכולת הסיפור שלו גם באופן מקצועי וגם להתפתחות אישית והנאה. יוצרים, מורים, מרצים, מנחים, מדריכים, מטפלים, יועצים, אנשי שיווק ומכירות, עיתונאים ואנשי תקשורת, מנהלים, שחקנים ואנשי במה, כותבים, לעבודה עם קהל מבוגרים וילדים, צעירים, מבוגרים, גמלאים.
הקורס מתאים לכולם!

כמה זמן זה קיים? מי עבר כבר קורס כזה? מה עושים עם זה?
הקורס למספרי סיפורים נבנה בקפידה בארבע עשרה השנים האחרונות, הוא הועבר כבר עשרות פעמים לקבוצות רבות ומגוונות בארץ ובבריטניה.
לקורס למספרי סיפורים יש מאות בוגרים בארץ ובחו"ל אשר מיישמים את יכולת סיפור הסיפורים הזו בחייהם, בעבודתם עם ילדים או מבוגרים, בקשרים חברתיים משפחתיים או עסקיים.
הם מספרים כי עברו בקורס חוויה משמעותית בלתי נשכחת שהולכת איתם הלאה לכול מקום,
חלקם הפכו להיות מספרי סיפורים אשר פעילים מאד ברחבי הארץ.
לדף הבוגרים של הקורסים לחצו כאן.

שרון אביבכל הפרטים

הקורס למספרי סיפורים 2012-2013.  22 מפגשים.
ספרו את הסיפור שלכם בעצמה מול קהל, העזו להביע את עצמכם ביצירתיות ומקוריות, מצאו את סגנון הסיפור המתאים לכם!
מנחה ראשית: שרון אביב ומנחים אורחים.
המלצות / שאלות נפוצות / על המנחה

איפה ומתי?

בנימינה ימי ב' 19:00- 22:30 מרכז הדרכה (צמוד לרכבת).
ת"א ימי ג' 09:30 – 13:00 מרכז מדעים ואומנויות.
רעננה ימי א' 19:00- 22:30 משכן למוזיקה ואומנויות.

מסלול מקצועי חווייתי המשדרג תקשורת, הבעה, ויכולת ביטוי.
עבודה לקהל ילדים ומבוגרים, מופע סיום, ואפשרות לעיסוק בתחום.

פתיחת הקורסים: רעננה 28/10 / בנימינה 29/10 / ת"א 30/10

לפרטים נוספים התקשרו: 052-4844789 / www.gollem.org

שיהיו לכם ימים טובים וסיפורים טובים,

שרון אביב

תגיות
הראה עוד

5 thoughts on “שמעו סיפור”

 1. חברים יקרים, גם השנה (תשע"ד 2013-204) יפתחו כרגיל שלושה קורסים…בתכנית מגוונת, מפתיעה, מקצועית ומהנה
  הנה תאריכי הפתיחה: רעננה יום א' 20/10 19:30 / בנימינה יום ב' 21/10 19:00 / רמת גן יום ג' 10:00
  כל הפרטים כאן: http://www.gollem.org/page.asp?id=67
  או התקשרו: 052-4844789

 2. אני חווה שנה אחר שנה את מסיבת הסיום של תלמידי הקורס למספרי סיפורים ,
  אני חווה את ההתרגשות של התלמידים תחושת הצמיחה, והעשייה הגדולה שהם חווים בקורס. ואז ממשיכים לקורס הבא ואחריו לבא אחריו.
  זו מתנה אמיתית לחיים.

כתיבת תגובה

Close