בילוייםיוזמות חופשיותילדים

ספריית הפאזלים יוצאת לדרך

[מאת: לילי בוטמן]

אף פעם לא התמסרתי לפאזלים, זה נראה לי מזוכיזם טהור להרכיב מאות חתיכות של שמיים הכל נראה לי כחול וזהה…ואז ההתמכרות לפאזלים ביצעה איגוף מרשים וקפצה עלי מאחור.
קשה לשים את האצבע איך זה התחיל, אולי מהשתכללות פתאומית של יכולת הרכבת הפאזלים של אביב בן החמש פתאום ה24 חלקים נשארו הרחק מהאחור ואת ה49 הוא התחיל להרכיב בלי להתרגש ובלי למצמץ אנחנו בדרך ל100 חלקים. פתאום התמודדתי עם שתי בעיות מה עושים עם כל הפאזלים שתקועים בארון וגם איך משיגים פאזלים חדשים ברמת הקושי המתאימה!

לקנות זאת אפשרות, אבל אז גיליתי עוד חוק טבע , הרבה יותר כייף להרכיב פאזל שעוד לא הרכבת וכשחוצים גודל מסויים, אולי אי שם סביב ה500 אולי לפני, פאזלים נהיים חד פעמיים, אם קיים אי שם בן אדם שהרכיב פאזל של 3000 חלקים פירק אותו והרכיב אותו מחדש הוא כנראה צריך טיפול. כאשה שמאמינה בכל ליבה בקידום השימוש החוזר ואפילו הקימה עמותה לקידום הנושא, הבנתי שספריית פאזלים פשוט חייבת לקום!

הכי מבאס זה ספרייה בלי מבחר , או שוק קח תן שאין בו שום דבר מעניין או…נראה לי שהרעיון ברור, התחלתי לצבור פאזלים, ביקשתי באגורה, התחלתי לרוקן את בתי חברי, אפילו לקנות יד שנייה וגם להתעסק עם השאלות איך עושים שאנשים יחזירו את הפאזל על כל חלקיו? האם צריך לספור? איך עושים שלא יביאו פאזלים מבאסים במקום שווים? מצאתי אפילו ספריית פאזלים מתפקדת באנגליה כמובן.

צריך להרכיב כל פאזל שמגיע, או לפחות לספור את החלקים, הילדים נשאבים לזה, החברים של הילדים מתנפלים על ערמת הפאזלים שעומדת בסלון בשמחה, ואז זה קרה אני מוצאת את עצמי מתעטפת בשלווה הזו שנוחתת עלייך כשכל תשומת הלב מרוכזת בפאזל של 500 חלקים ושום דבר לא נמצא בתוך הבועה הזו חוץ מלמצוא את חלק החבית הירוק שעוד חסר ובהבזק אחר של המציאות שנוצרה כל המשפחה רכונה סביב הפאזל אפילו אביב בן ה-5 מצליח להתאים חלקים והתחושה שהתחכמנו להם למסכים 1:0 לנו, כמו בילדות הכל כך רחוקה שלי.

בקיצור דייג אוהב דגים? כנראה שכן, והמקים ספריית פאזלים בסופו של דבר מתאהב בפאזלים גם אם זה לא היה מתוכנן.

מתוכננים 8 מפגשים חודשיים נובמבר עד יוני 2012 בכל יום חמישי ראשון בחודש, המפגש הראשון יתקיים ב3 בנובמבר בקפה המקסים של גבריאלה ורות במרכז המושבה בין 17:00 ל19:00, אפשר לבוא עם פאזלים ישנים או בלי, אפשר סתם לשבת להרכיב קצת עם הילדים בילוי סתווי שכזה, אפשר גם להתפנק בקפה משובח, המשאילים ידרשו לתרום 60 ₪ שיאפשרו שימוש עד יוני 2012, ניתן להמיר חלק מהסכום בפאזלים מהבית , כרגע יש פאזלים מ16 ועד 3000 חלקים , אז סגרו את אחה"צ ביומן ובואו.

תגיות
הראה עוד

13 thoughts on “ספריית הפאזלים יוצאת לדרך”

 1. יום חמישי הקרוב בשעה 17:00 נפגש למפגש אחרון של ספריית הפאזלים.
  כשהפרוייקט יצא לדרך באוקטובר 2011 סוף שנת הלימודים נראה רחוק באופן בדיוני ופתאום זה הגיע…

  בדרך למדתי המון:
  שעבור הרבה אנשים הצורך הוא במפגש קהילתי הרבה יותר מאשר בפאזלים
  שפאזל יכול לעבור 5 ידיים בלי שאף חלק ילך לאיבוד
  שפאזל שיצא מהספרייה עם שלושה חלקים חסרים יכול לחזור עם חלק אחד חסר בלבד עקב שחזור ביד אוהבת
  שסוד הקסם בשימוש משותף בחפצים זה שלמישהו אכפת שמשהוא מסדר ביד אוהבת , יודע כמה חלקים חסרים ואיפה ואז כולם תורמים לרכוש המשותף
  התחלנו את הספרייה מ25 פאזלים והיום יש הרבה יותר מ120 שווים שווים בטרוף.
  וגם אין שמחה גדולה כמו לראות את הברק בעיניים של ילד שסיים פאזל ודוהר באטרף לפאזל הבא!

  מה יקרה עם הספרייה שנה הבאה:
  בית החינוך הדמוקרטי לקח על עצמו להפעיל את הספרייה בפרדס חנה לטובת כל הקהילה, איך בדיוק זה יתרחש נדע שנה הבאה.
  חלק מהפאזלים יעבור לבאקה אל גרבייה לטובת פתיחת ספריית הפאזלים שם ומכיוון שיש הרבה פאזלים, אם יש עוד מישהו שמוכן להתחייב להפעיל ספריית פאזלים בקהילה שלו נפריש בשבילו בשמחה פאזלים.

  בינתיים אנא החזירו את כל מה שמושאל אלי – אם מישהו לא יצליח להגיע לספרייה הקרובה ניתן לתאם איתי טלפונית.

  ביום חמישי הקרוב , נפגשים ב17:00 בבית החינוך הדמוקרטי רח’ החורש לציון סוף הפרוייקט והשנה מוזמנים להביא מאכל לשולחן משותף וכלים רב פעמיים

 2. והרי העדכון היה מפגש מקסים, ככל שיכולתי לחלום, באו המון אנשים , הרכבנו המון פאזלים בפנים , בחוץ על הרצפה ואיך שהוא הסתדרנו עם המקום ,למרות שהיה מאוד צפוף, וגם נתרמו פאזלים לטובת הספרייה , וגם הושאלו … הפעם הבאה תהיה ב1 בדצמבר כפי שכבר רשום בלוח, כנראה שנצטרך מקום גדול יותר , למרות שהיה כל כך כייף אצל גבי שיהיה קשה לעזוב.

כתיבת תגובה

שווה לראות גם

Close
Close