2012 זה עכשיובילוייםזוגיות ומשפחהטורים אישייםכלליכתיבה פרטיתסביבה וקהילה

על כדורגל ודתות אחרות

יורו12אליפות אירופה בכדורגל מתחילה היום! היורו, האחות הפחות סקסית של המונדיאל. טורניר כדורגל בלי מסי וניימאר, בלי הדריבלים של הדרום אמריקאים, הכושר של האפריקאים או ההקרבה של האסייתים… וכמובן (שוב) בלי ישראל. ובכל זאת, מאות אלפי צופים, מליארדים של יורו וכמה טונות של גרעינים. זהו חודש חג לחובבי הספורט, חודש אבל להרבה נשים… אלפי ספרים נכתבו על המשחק הפופולרי בעולם ומאות סרטים נעשו עליו (מומלץ במיוחד: אהבה על הדשא) ועדיין יש כמה אנשים שטוענים שזה 22 משוגעים שרצים אחרי כדור…

כמה דברים על כדורגל:
כדורגל הוא סוג של דת.  הוא מאחד קבוצה גדולה של אנשים שלובשים אותו הדבר, מעודדים וסוגדים לאותו דבר והכי חשוב – שונאים את כל השאר…

אין דבר כזה אובייקטיביות בכדורגל.  אם תראו משחק של קרנפים נגד היפופוטמים אתם חייבים לבחור צד (נראה לי שהנגיחות של הקרנפים יקשו על המהירות של ההיפו).

אם הקבוצה שהוא אוהד הפסידה, לעולם, אבל לעולם, אל תגידי לו : "זה רק משחק"… גם רעיון כמו "אולי תקליט ותראה מחר" נוגד את ההגיון של "להיות שם כשזה קורה", לשאוג כאן ועכשיו יחד עם עוד מליוני אוהדים.

אמונות טפלות וספורט קשורים קשר הדוק.  יש שיגידו שבשני המקרים חבורת מטומטמים מאמינה שיש ביכולתה לקבוע גורלות.  אבל החכמים יודעים שלכל אחד יש השפעה קוסמית (ולא רק לנפיחתו של הפרפר) על מעופו של כדור אי שם בעולם.  בדוק! הנה דוגמא אחת.  חבר שלי, לא משנה מאיזו עדה ולא משנה איזה קבוצה הוא אוהד, נשפכה עליו בירה בטעות ממש בתחילת משחק.  הקבוצה שהוא אוהד ניצחה במשחק הזה.  אתם מנחשים, נכון ? מאז, לפני כל משחק חשוב, הוא שופך על עצמו בירה בכוונה…  (ואם אתם חושבים שזו אמונה משוגעת, חכו עד הסוף).  להגיד לכם שזה תמיד עוזר ? כן ! זה תמיד עוזר להרגיש שיש לך השפעה על המשחק !  ובפעמים שזה מצליח אתה מרגיש מלך העולם.  שהרי יש ביכולתנו למנוע את קליעת העונשין של שחקן הקבוצה היריבה עם רק נחסום אותו, וברור שהחלפת מקומות בספה ו/או תנוחת ישיבה ו/או כיוון הצעיף תשנה את המומנטום במשחק (תשאלו את פינג שווי, תורה המבוססת על הדרך להשיג שיוויון בפינג פונג).

להלן כמה אמונות טפלות של כדורגלנים מפורסמים :
*  אדריאן מוטו, אחד מהאקסים של מורן אטיאס, נהג ללבוש את התחתונים הפוך במהלך המשחק (יכול להיות שבגלל זה הם נפרדו ?)
* יוהאן קרויף, אחד מגדול השחקנים בהיסטוריה, נהג ללעוס מסטיק ולירוק אותו לחצי המגרש של הקבוצה היריבה בתחילת המשחק (ואוי מה קרה פעם כשהוא שכח ! בגמר גביע האלופות, בשנת 69, מילאן הביסה את אייאקס 1-4 והכול בגלל ששכח את המסטיק בפה).
* בובי מור, הקפטן האגדי של נבחרת אנגליה בשנות ה-70 היה חייב, אבל ממש חייב, להיות האחרון שלובש את מכנסי המשחק (פעם אחת לפני משחק אחרי שכולם התלבשו, החליט חברו לנבחרת מרטין פיטרס, לפשוט את מכנסיו.  מור לא היסס והתפשט גם הוא…  לפחות במשחק הזה האנגלים ניצחו, כנראה שהיריבים עשו במכנסיים).
* ואחרון, אבל לא ממש חביב: מאמן ממוזמביק, איש יקר ועדין, האמין בעזרת האל המיוחד שלו ושלח את שחקניו לטבול בנהר שורץ תנינים לפני משחק גורלי.  למתעניינים שביניכם, מבין 17 הטובלים יצאו רק 16 מהנהר (וכן, הקבוצה אח"כ הפסידה).

אז עוד כמה שעות זה מתחיל. הבירות במקרר והגרעינים בארון. שני משחקים כל יום (איזה אושר). רונאלדו, רוני, אינייסטה, רובן וגומז יהיו שם. גם אני. ואתם?
אם אתם יודעים מי תזכה ביורו הקרוב (האם הפייבוריטית ספרד? האם הלוזרית הנצחית הולנד? האם הגרמנים?) או שיש לכם איזו אמונה טפלה חביבה לספר עליה, כאן המקום.

תגיות
הראה עוד

9 thoughts on “על כדורגל ודתות אחרות”

 1. אז רגע לפני הגמר (אותו ספרד תנצח) כמה אנקדוטות על היורו הנפלא שמסתיים לו היום:

  כל שמונה שנים זה קורה! ב-88 הולנד ורוסיה נפגשו בבית המוקדם וגם בגמר (שאותו לא נשכח לעולם עם הוולה של ואן-באסטן). 8 שנים אחרי, ב-96 צ'כיה וגרמניה נפגשו בבית המוקדם וגם בגמר (שער הזהב של בירהוף). ב-2004 יוון ופורטוגל נפגשו גם במוקדם וגם בגמר. ועכשיו 8 שנים אחרי, אחרי ה-1-1 בבית המוקדם – הן שוב בגמר: ספרד ופורטוגל!

  לא היה אף שער עצמי ביורו הזה… אולי בגמר?

  בגמר יפגשו שני השוערים הגדולים בעשור האחרון, קסיאס ובופון

  אם ספרד תזכה, היא תהיה לראשונה שמשלימה את הטריפל (יורו-מונדיאל-יורו) ואז זכיה במונדיאל 2014 בברזיל יהפוך אותה לנבחרת הגדולה בהיסטוריה!

 2. מסתבר שיש גם נשים עם עודף טסטוסטרון (זה הכי מרגש!). חראדונה זה טובבבב . ואליאל- איילת ענתה לך תשובה שאני לא יכולתי לנסח טוב יותר.

  אגב לענייני אנגליה גרמניה (ע"ע הגמר העצוב האחרון), למדתי לאחרונה על השיר של אוהדי . אנגליה במפגשים מול היריבה האימתנית והשנואה : Two world wars and one world cup
  האמת היא שעוד הערה קטנה לפוסט המבורך הזה: "זר לא יבין זאת". רוצה לומר שבדומה לחסידי דתות אחרות. מי ששם שם ומי שלא,לא יכול להבין את זה.

  רק לשמוע שירת אוהדים (ונדמה לי שכאן לאנגלים אין מתחרים) גורם לעור להיהפך לחידודין חידודין.

 3. אייל – על אף פי שאני אוהד אנגליה, והפילגשות שלי הן הולנד וספרד, גם אני חושב שזה הטורניר של גרמניה. וכיף לשמוע מאוהדים ולא טרמפיסטים שמות כמו אולי קאהן ולא רק שמסי ורונאלדאק. אני אוהד "רק" מ-83 ועד היום מודה לברמה (וגם קצת לשופט) על השער ההוא בגמר של 1990 שגרם לשנוא נפשי חראדונה למרר בבכי…

 4. כיף לדעת שבין קוראי וכותבי מושה חופשית יש אנשים שטסטוסטרון בכמויות גבוהות מהמוצע זורם להם בדם. כדורגל זה לא רק דת אלא ״ הדבר הכי קרוב למלחמה רק בלי דם״. ואם כבר דם ומלחמות אז בתור צבר ארצישראלי מצוי לא נותר אלא לפצוח בקריאה המלווה אותי משנת 74 ״דויטשלנד דויטשלנד אובר אלס״. אמנם הלסת של אולי קאהן כבר לא מככבת וטוני הקצב כבר לא שובר רגליים כחלק מהסובלימציות של מלחמות גרמניה צרפת ועדיין (למרות ההפסדים המעצבנים בשנים האחרונות בגמרים ובחצאי גמרים של המונדיאלים והיורו האחרונים) אני חושב שזו תהיה האליפות שלנו, המאנשאפט. מי אמר באדשטובר ושווינשטייגר בלי לקחת אויר ולא קיבל?

כתיבת תגובה

Close