השימושון

(15) הטור של אייל עמית: הבעל שם טוב

לטורים הקודמים >>

מאת: אייל עמית

איך בוחרים שם לתינוק בסין? פשוט מאוד! זורקים פחית קולה ריקה בחדר מדרגות. הפחית נופלת וכל הדרך משמיעה קולות: צ'אן, צ'ין, צ'ונג, צ'אנג, צ'ינג. ואם היא גם מצליחה להגיע למרתף אז מוסיפים לשם של התינוק גם איזה דונג או גונג. ככה זה בסין. מאוד פשוט. בלי להסתבך. אצלנו לעומת זאת, העניינים קצת יותר מורכבים. וכשאני אומר קצת, אני מתכון להרבה. הרבה יותר מורכבים! אצלנו, השם, זה לא סתם כינוי. לשמות אצלנו יש משמעות, וזו לא המשמעות כמו החשיבות שאנחנו נותנים למשמעות הזו.
דתיים, חילונים, זה לא משנה – זה צרוב לכולנו בתוכנה עוד מתקופת אברהם אבינו. לכל שם עברי יש משמעות, מאחורי כל שם עברי מסתתר מסר, קוד, תפקיד, שליחות, רצון, צורך, תפילה, תקווה… ואנחנו מתיחסים לעניין הזה בשיא הרצינות וביחוד כשאנו צריכים לתת שם לתינוק חדש. אם בסין זורקים פחית וסוגרים עניין, אצלנו זה תהליך שיכול לקחת כל תקופת ההריון והרבה מעבר לזה. החשיבות שאחנו נותנים למשמעות השם היא עצומה. כמעט בלתי נתפסת.
במדרש תנחומא פרשת ויקהל א' נאמר:"אתה מוצא שלושה שמות נקראים לו לאדם: אחד מה שקוראים לו אביו ואמו, ואחד מה שקוראים לו בני האדם, ואחד מה שקונה הוא לעצמו"
השם הראשון, זה שקוראים לו אביו ואימו, הוא ההתחלה. זהו קרש הקפיצה של האדם אל החיים. למעשה, השם שבוחרים לנו הורינו הוא הנכס הראשון שלנו בעולם הזה. השם הזה, הוא זה שמבדיל אותנו ומיחד אותנו. זהו השם שלמעשה עושה אותנו למי שאנחנו. באמצעות השם הזה מזהים אותנו ובאמצעותו אנו גם לומדים לזהות את עצמנו.

ריטואל של 3000 שנה: ילד נולד, מקבל שם מהוריו, מגיע לגיל שתיים, ההורים מספרים לו מה משמעות שמו ולמעשה מלמדים אותו שלשם שלו יש בכלל חשיבות ומשמעות. אותו ילד גדל עם המשמעות הזו, ברוב המיקרים גם מאמין בה, בסופו של דבר מקים גם הוא בית, מביא ילדים לעולם, נותן להם שמות וכמו שלימדו אותו הוריו, מלמד אותם בגיל שתיים מה המשמעות של השם שלהם… כשילד אמריקאי מקבל את השם ג'ו, ניק, דיק או ביל, הוא לא שואל את ההורים שלו מה משמעות השם שלו, פשוט משום שההורים שלו לא שאלו את ההורים שלהם מה משמעות השם שלהם כשהם היו ילדים. ילד שקוראים לו שון, הוא פשוט שון בלי שום דבר מעבר לזה. לעומת זאת, אצלנו, ילד שקוראים לו שי, כבר יודע מגיל אפס שהוא מתנה, וילדה שקוראים לה נורית, יודעת מגיל אפס שהיא פרח.
כולנו כאלה. ללא יוצא מן הכלל. התוכנה של כולנו צרובה באופן הזה. הגננים בגן, המורים בביה"ס, המפקדים בצבא, הבוסים בעבודה – כולנו בסרט הזה של השמות וגם אם זה לא ממש במודעות שלנו. זה תמיד אותו דבר – שואלים אותך איך קוראים לך, אתה עונה, בצד השני אוטומטית חושבים על המשמעות של השם שלך ועל פי המשמעות הזו מגיבים. השם שלנו זו האנרגיה שלנו. השם שלנו זו האנרגיה שאנו משרים על הסביבה שלנו, זאת כמובן בהנחה שהסביבה שלנו מיחסת חשיבות לשמות כמונו.

בחו"ל למשל, בסביבה לא ישראלית, השם שלנו מאבד כל משמעות. פתאום השם שלנו הופך לסתם צליל בשפה לא ברורה. בחו"ל אף אחד לא יודע מה פירוש השם שלנו ולכן אנחנו בד"כ דואגים ללוות לשם שלנו הסבר ומבלי אפילו לשים לב שאנחנו עושים את זה. שיחה עם מישהו חדש שהרגע הכרנו יכולה להיראות כך: "היי ג'יימס, נייס טו מיט יו. מיי ניים איז שחר. דו יו נו וואט איז דה מינינג אוף שחר?" ואז אנחנו שופכים את ההסבר, מצפים שבצד השני יתיחסו אלינו בהתאם, כמו בארץ. אבל בצד השני מהנהנים בנימוס, מחייכים, לפעמים אפילו אומרים וואוו, אבל עמוק בפנים איש לא מבין את השריטה בת 3000 השנה שלנו.
האמת, זה לא ממש מדויק. יש עוד עמים בעולם המיחסים חשיבות גדולה לשמם. גם ההודים כאלה. מלבד השאלות הרגילות ברכבת כגון: וואט איז יור ניים, אנד וואט איז יור אוקיופיישן, יהיו גם כמה שיגדילו ראש וישאלו גם וואט איז דה מינינג אוף יור ניים? אם התשובה לא תמצא חן בעיניהם, הלך עליך. בערך כמו בארץ ישראל.
בטור הקודם סיפרתי על קריספי ומארי, בעלים של גסט האוס בקוסטה ריקה. הם כבר פגשו המון מטיילים ישראלים ומכירים היטב את השריטה שלנו וכל ישראלי חדש שהם פוגשים, מיד טורחים לשאול אותו מה המשמעות מאוחרי השם שלו. הם יודעים שזה חשוב לנו מאוד ועדיין, זה תמיד מדהים אותם מחדש – באיזו רצינות אנחנו מתיחסים לשמות שלנו.
אין מה לעשות, אצלנו, לפני שילד בא לעולם, ההורים שוברים את הראש איך לקרוא לו. כמו כולם, הם שניהם מאמינים ומיחסים חשיבות רבה לשם שלו. מיליון ואחת שיקולים נכנסים פה לתמונה: זה צריך להיות שם טוב וחזק, שם קליט ועמוק, שם עם משמעות חיובית, שם מעורר עניין, שם כזה שיפתח את הדלתות הנכונות בחיים, שם שיהיה קל לזכור ושאפשר יהיה לצעוק אותו אם הילד הולך לאיבוד. נעדיף תמיד להמנע משמות עם הברה אחת או שתיים, כי הם תמיד יוצרים בעיות כששרים לילד "היום יומולדת", מצד שני נזהר משמות עם יותר משלוש הברות שקשה להגותן באנגלית. מעבר למיצלול של השם, צריך לבדוק איך הוא מסתדר בסמוך לשם המשפחה. לפעמים השם שבחרנו יפה, אבל השילוב עם שם המשפחה נשמע ממש רע. אנחנו נזהרים מאותיות ספציפיות כמו ר' או ח', לעומת זאת נותנים חשיבות רבה לאותיות כגון א', ל', י' ו-ה' שיש להן סגולות בקבלה. כשנבחר שם תמיד נשאל את עצמנו אם אנחנו מכירים מישהו עם השם הזה. אם זה מישהו שאנחנו לא אוהבים, אין סיכוי, השם פסול! שם לבן או שם לבת? – היום השאלה הזו כבר לא ממש מטרידה. למעט השמות כגון: משה, יוסף, וגדעון, כל השמות תופסים. היום בנות יכולות להקרא עופר, יובל ועומר ואילו בנים יכולים להקרא נטע, עדן או קשת. עוד יותר מזה, היום אנחנו אפילו נחפש שמות מיוחדים כאלה. המהדרין, אף יבדקו מהו הערך הנמורולוגי של השם וישקלו ברצינות אם להוסיף עוד י' או וו' לשם. הרשת מלאה היום במחשבוני נמורולוגיה כאלה. וההורים… ההורים מבולבלים היום יותר מתמיד!!!
גם אנחנו בסרט הזה. טפו טפו טפו, בלי עין הרע, מלח מים שום בצל, בקרוב מאוד בוטן הקטן שלנו ייצא לעולם. חשבנו כבר על הרבה שמות בשבילו, אך עדיין לא החלטנו סופית. אמרנו קודם שיצא, אח"כ כבר בטוח נדע. בינתיים, אם בא לכם, אתם מוזמנים להציע רעיונות. אבל שיהיו עם משמעות, הא!?!?!?!?!

בספר כושי בלאנטיס הגיבור יוצא למסע. בדרכו פוגש מספר רב של דמויות צבעוניות ומעניינות (רובן אגב אמיתיות). את השם שלהם בחרתי בקפידה, ממש כמו שבוחרים שם לילד: מייטרי שלווה, רישי רעמה, אקילה היפה, רהסיה מסיבות, ג’יוואן הקטנה, טיוהר הדי-ג'יי, שאול הקירח, נסים הממושקף, אסתר המעשנת, עזריאל הזקן, יורם סיון ועוד…
הדמות היחידה בספר שאין לה שם היא דמותו של הגיבור- למעשה זהו קורא הספר!

הראה עוד

38 thoughts on “(15) הטור של אייל עמית: הבעל שם טוב”

 1. שלום לכוללללללללללללם
  סוף סוף מצאתי חלון הזדמנויות (או לא להיות) לשבת על המחשב ולקרוא את כל הברכות והאיחולים שלכם. וואו, איזה מדהים. הלב פשוט נמס. איזה כיף. תודה לכל מגיבים כאן, לכל אלה ששלחו מייל, סימסו או הגיבו בפייסבוק. פשוט אין מילים. תודה ענקית לכולכם!!!
  טפו טפו טפו, כולנו סבבה. ענת מרגישה טוב, מעיין יונק, אביב בת ה-4 אחות גדולה בוגרת ומדהימה. ואני… בין החלפת חיתול, אמבטיה וגרעפס, רק מודה לאלוהים על כל הטוב הזה.

  אם בא לכם אתם מוזמנים לתת הצצה – העלתי כמה תמונות שלנו בפייסבוק.

  נשיקות ואהבה לכולכם
  קרוע מעייפות
  הולך לישון
  אייל

 2. היי אייל
  כתבתי אתמול תגובה ואני רואה שהיא לא התפרסמה..
  אתה יכול לבדוק למה??

  בכל מקרה, נהנתי לקרוא את הטור הזה, כמו את הטורים הקודמים..

  שולחת מזל טוב ענקי ושימשיכו להיות ימים טובים!!!!!!

 3. משפחת עמית היקרה
  המון מזל טוב, בריאות והצלחה לכולכם. איזה יופי לשמוע!
  אייל, קראתי את הספרים שלך לפני שנה בהודו. נתקלתי בכתבה שלך בגפן בעת ביקור של חברה בפרדס חנה. כך למעשה הגעתי לפה. ועכשיו אני גם שומעת שילדתם, אז בכלל מדהים!!!
  מבטיחה להמשיך לעקוב אחר הטור הזה. דע לך שאתה איש עם אנרגיות גבוהות מאוד. המשך להשתמש באנרגיות האלה בתבונה. דרך האהבה שבחרת בכושי בלאנטיס נכונה ואמיתית. לו רק היית יודע איזה שם יצא לך בהודו. מספיק רק שאספר לך שעל הספרים שלך עשו טור בבנדרי סוויס קוטג'. זוהי מתנת ההולדת שלי בשבילך. בטוחה שכיף לך לשמוע את זה עכשיו.
  שולחת אהבה גדול לך ולאשתך היפה
  ניצן

 4. היי איילוש, זוכר בטח, דוסה מלפני 10 שנים ויותר- דרא"מ, מאחלת לכם הרבה מזל טוב ואיזה יופי שהבאתם עוד יצור מקסים לעולם,מעיין זה שם מקסים מלא בברכה ובנביעה….
  אנחנו גם בדרך לשם, רק שנותרו לנו עוד 3 חודשים ללידה, אז אנחנו עדיין לא ממש מוטרדים.
  מדי שבוע אני משתדלת לקרוא את הבלוג שלך ומאוד נהנית, שמחה לדעת שיש אנשים שמצליחים להסתכל על המציאות בצורה כל כך מעניינת,
  שיהיה כל טוב ורק בשמחות,
  נשיקות, הדס

 5. לענתוש איילי ואביב
  הרבה מזל טוב לתוספת החדשה למשפחה. מאחלים שיהיה יצירתי כמעיין ושחייו ינבעו כמעיין נקי יפה וצלול. ברכה שאני נוהגת לאחל לכל הורה שנולד לו בן במדינתנו היפה והמטורפת – בתקווה לכשיגיע לגיל 18 יהיה שלום וכבר לא יהיה צורך בחיילים שישמרו על המדינה אלא רק חיילים שישתתפו בחגיגות יום העצמאות וחיילים במשמר הכנסת. כך אני מאחלת לכם ולמעיין.
  נשיקוט

 6. כצפוי:לאחר אביב ה-PRIMAVERA (באטלקית)שגם פירושה ה-PRIMA VERA כלומר :הראשונה האמיתי , הגיע גם תורו של ה-SECONDO VERO(באטלקית ),שפרושו: השני האמיתי שפרץ כמעיין…וממנו יבואו גם ה-TERZO וה-QUART וכן הלאה וכן הלאה…דהיינו "כמעיין המתגבר"…
  שלכם כתמיד וגם אוהב
  יוסי

 7. איל היקר, המון מזל טוב, בריאות והצלחה. איזה יופי לשמוע.מסור את איחולי גם לאישתך.
  רק לעדכן אותך כי לכבוד הולדת בנך החלטתי להעניק לך (למעשה לעצמי) מתנה ורכשתי היום באתר שלך את מבצע הסט המלא שפרסמת. טרם קיבלתי מייל לאישור מהמערכת, אבל אני מניח שאתה קצת עסוק עכשיו ותטפל בזה בהמשך… קח ת'זמן. לא דחוף.

  ואיך אפשר בלי איזה ציטוט יפה שמצאתי (שמתאים לרוח הטור ו"כושי בלאנטיס"):
  "אך שלושה מאורעות עיקריים בחיי המין האנושי: לידה, חיים ומוות. בהולדתם אין בני האדם חשים, במותם הם סובלים ובינתיים שוכחים הם לחיות."
  – ז'אן דה לה ברוייר

 8. אח שלי היה אומר כדרלעומר או אשכיהו פין קופץ זה עונה גם לתומר
  אבל גונבה הודעה לאוזני שנולד לו מעין ומשקלו נושק את ה3
  וכל זה מבלי שאני ברשימת התפצה……
  אז מעין החכמה האהבה וטפו טפו טפו רק חמסה חמסה ויעל..בקמץ
  מזזזזזזזזזזזזזזזזזזזל טוב וסליחה אם פרסמתי את הבשורה
  את כל חישובים המסתוריים אשאיר לאחרות/ים

 9. מה אני אוכל לומר, קוראים לי סנדרה וזה לא ממש שם עם משמעות. אני בהחלט מכירה את הסרט שמתלווה עם השם. כשהייתי קטנה ממש ביסודי היה הסרט גריז אז כולם שרו "סנדי .. קנט יו סי…" , בזמן השירות הצבאי סנדרה בולוק כיכבה בסרטים , אז תארו לכם …. אח"כ יצא גריז 2.
  אז האמת היא שאת השם שלי נתן לי בן דודי שגר בדרום אפריקה. כשאני נולדתי הוא היה בן 6 ודלוק רצח על ילדה בכיתה שלו שקראו לה סנדרה. הילדה עזבה , עברה לעיר אחרת, אבל השם נשאר חרוט אצלו עמוק והחליט להעניק אותו לבת דודתו שרק נולדה. אז ככה היה , ואני סנדרה מבסוטית מאוד על השם המוזר והלא שגרתי לילידת הארץ. זכיתי עוד יותר כי הילדים בגן לא יכלו לבטא את השם שלי אז קוראים לי גם סנדי , שם עם צליל קליט יותר.
  אני הרווחתי פעמיים – יש לי שני שמות. 🙂

 10. מסכימה איתך שחשוב להגות את השם כדי לבדוק איך הוא מצלצל עם שם המשפחה. לכן לדעתי ההצעה לקרוא נועם, אינה טובה. ובכלל – כל הברה בסיומת הצליל "אה" (תנועת פתח) לא ממש תתאים ותתערבב עם ה"עמית". לכן מציעה ללכת על סיומות אחרות, כמו: "אי", "או". למשל: לירון, נמרוד, נבות, עומרי, ועוד שם שסתם אהוב עליי: ליהוא. בהצלחה

 11. הי ארז, לא מכיר את הסרט הזה, אבל בטח לקוח מאיזה סרט בורקס.

  תומר, לא כ"כ הבנתי את חוש ההומור, אבל השם פיני בא מהשם פנחס.
  בנו של אלעזר פנחס. משמעות ערך נומרולוגי 9 :אידיאליזם, הומנטריות , חשיבה מרוכזת בזולת, עקשנות. מקור השם: שמות ו:כה
  היה לי פעם חבר טוב בשם פיני ביסודי. הוא חזר בתשובה.

  ועכשיו הודעה קטנה לכל מי שהספיק כבר לשלוח לנו ברכות באימייל. ענת טרם ילדה! אז חכו קצת עם המזל טובים. בינתיים, זרקו רעיונות לשמות…
  תודה 😎

 12. ואללה – משימה משימתית הטלת עלינו יא אבו-בוטן.. אז פנינו לעצתו של באבא-בובא אבי הגימטריה המודרנית… והנה סכום שמת הורי הרך העתידי ר"ל ענת ואיל הוא 571.
  571 הלא הם : אברהם שוחט; איציק שני; אלכסנדר מוקדון; אמיר ערן; אשר אוחנה; אוטו פון ביסמארק;אליעזר לודוויג זמנהוף;ישראל יהודה; כרמל הקופיף; יהושע מעיין; סוציאל דמוקרטיה; שיר בן אבו; שן האריה; רוני שגב; או- רחמנא ליצלן: זולפיקאר עלי בהוטו… 🙂
  אז פתרתי לכם ת'בעייה ? או?

כתיבת תגובה

Close