אינטרנטאקולוגיהיוזמות חופשיותסביבה וקהילהסדנאות, קורסים, חוגים

1000 שולחנות ממשיכים להתגלגל

ממאהל למעגל - ההמשך

יוזמת ממאהל למעגל –  1,000 שולחנות דיון שהתקיימה ב- 10.9.11 – ממשיכה להתגלגל.

במוצ"ש 24.9.11 התקיים מפגש מסכם למתחם השולחנות העגולים בגן-שמואל, בהשתתפות מנחים, מתעדים, משתתפים וצוות.  הפגישה הבאה תתקיים בחממה בעין-שמר, ביום ד',5.10.11, בשעה 20:00. זוהי הזמנה פתוחה לכ-ו-ל-ם: גם למי שלא היה בערב המסכם וכן מעוניינ/ת להצטרף לארגון יוזמה כלשהי, בכל אופן שמתאים לו/ה.
כדי להיכנס לעניינים, להלן סיכום המפגש וקצות חוט להמשך:

שלום רב,

בשמחה אנחנו חוזרים ומעדכנים אתכם בתוצרי המפגש, בציפייה שתמשיכו להיות שותפים. כזכור, הזמנו את כל הרשומים אצלנו (ונוספים מעוניינים שאנשים הזמינו) לערב מסכם, עם 2 מטרות: להחליף רשמים וחוויות מהאירוע ולגבש יוזמות עתידיות שיצרו המשכיות למפגשים במעגלי דיון. לערב הגיעו כ-30 איש ואישה.

ההצעות שעלו כללו וריאציות שונות של מעגלי שיח –

הרעיון: נרשמו להוצאתו לפועל:
מעגלים נודדים בשכונות ובישובים – הגעה לקהלי יעד ספציפים פחות נגישים: דיירי שכונות, הציבור הדתי, מוסדות אקדמאים, ארגונים ועמותות, יהודים וערבים. חשיבות לשיתוף פעולה עם המקומיים, גם בתכנון ובהנחיה.  הלל ויימן, ברוריה מידן, סלע רוטנברג, שירלי אורון-שהרבני, מרגנית ארז, לירון קסטר, אלון וייץ.
מעגלי נושא – קיום מעגלי שיח סביב נושא תוכן מסוים (ערבים יהודים, צרכנות נבונה, חינוך…)  יעקב בכרך, אלהיה, בני הררי, עליזה בכרך, שלמה בר-לב, דודו אמיתי.
 מעגלים ב"בית העם" – ארגון מקום התכנסות חופשי לקהילה שבו מתקיימים כדרך קבע גם מעגלים (הרצאת ידע ושיח בעקבותיה). המטרה: שימור הקשר והשיח הפתוח.  יאיר כהן, שלמה בר-לב, זהבה ויזמן, אורית שטראוך.
 מעגלים המלמדים מתודות תקשורת – כתהליך להקניית כלים ופיתוח מיומנויות של הדברות – לדוגמא: תקשורת לא אלימה, מעגלי הקשבה, שפת הסימנים של המחאה, דיאלוג פתוח המבוסס על הקשבה ללא חוקים וכו'.

בעיבוד נוסף על החומרים שעלו, ובמחשבה על המפגש הבא הוצע רעיון מארגן: נבקש מכל אחד/ת לחשוב ולענות לעצמו על 2 שאלות:

– האם הוא רואה את עצמו מוביל יוזמה או מצטרף/ תומך ביוזמה שמישהו אחר מציע.
– האם היוזמה אותה אתם מבקשים לקדם מתארגנת סביב נושא / תחום / רעיון מסוים (לדוגמא: חינוך, צרכנות, יחסי יהודים ערבים, וכדומה) או סביב קהילה / קבוצה מסוימת אותה אתם רוצים לכנס למפגשים (לדוגמא: תושבי שכונה מסוימת, קהילה מוגדרת וכדומה).

בראשית המפגש נבקש מכל משתתף שרוצה להוביל יוזמה מסוימת להציגה בקיצור נמרץ כך שכולם יוכלו להבין במה מדובר. בהמשך הערב נתחלק לקבוצות לפי בחירת המשתתפים ביוזמות שיוצעו. כל צוות יוכל להתחיל לגבש את הצעדים המעשיים לקידום היוזמה. נשמח מאוד אם תוכלו לשלוח לנו במייל (מטה) כמה מילים על היוזמה אותה אתם מבקשים לקדם מראש.

ומה הלאה?… מייד אחרי ראש השנה… במפגש הבא – הזמנה לפעולה!!!
כל אחד מתחבר למה שמדבר אליו ובאופן שמסוגל.
מטרת הערב: מיקוד בעשייה – מי עושה מה, תכנון ראשוני בצוותי פעולה, דף קשר.

הפגישה הבאה תתקיים בחממה בעין-שמר, ביום ד',5.10.11, בשעה 20:00. אנא דייקו.
זוהי הזמנה פתוחה לכ-ו-ל-ם: גם מי שלא היה בערב המסכם ומעוניינ/ת להצטרף לארגון יוזמה כלשהי, בכל אופן שמתאים לו/ה – אנא פנו אלינו במייל חוזר לצוות והצטרפו.

פתחנו מייל לצוות – maagalim.maagalim@gmail.com
לבירורים טלפונים – יואב נוימן 050-5664431
שני אלדן-חיימי 052-8108450
אלון שלום וייץ 054-5870778

ולבסוף… לומר תודה גדולה לנעם ולאביטל גבע, שארחו אותנו בחום ובהשראה בחממה המקסימה והזמינו הלאה…

שנה טובה – שנת מעגלים!!!

הצוות: אמיתי, אלון, יואב, גל, אבינועם ושני

תגיות
הראה עוד

4 thoughts on “1000 שולחנות ממשיכים להתגלגל”

 1. חייבים להבין שבעלי האינטרסים יצרו מצב בו האוכלוסיה מכורה לשיטה ה"נוחה" הקיימת. כדי להחלץ ממנה צריך להקריב קצת מה"נוחות" שלנו, לעבור קריז של הגמלות, במהלכו אולי יהיה לנו מעט פחות נוח, אבל בסופו נוכל לצאת אל דרך חדשה, חופשית.
  השתעבדנו ועלינו לפעול כדי לצאת מזהו.
  אני אישית קונה בקואופרטיב האורגני, אז לא יכול לעזור עם רעיונות לאוכל רגיל. אבל יש את המשבץ (ככה זה נקרא?) סמוך למועצת פרדס חנה, שיש שם יחסית מבחר. מבין הסופרים, כולם דומים בעיני.
  החלופה האמיתית? קואופרטיבים של מזון, שעדיין לא קמו בארץ, לצערנו. ראוי לציין כי מי שהקים קואופרטיבים אורגניים (אחד מהראשונים ממוקם בכרכור) בעצם חזה את הבעייתיות שבשעבוד לתאגידי מזון.
  מי שיקים קואופרטיב מזון ירוויח סבבה, יש שם משכורות טובות. בשוויץ, למשל, יש את מיגרוס, שהוקמה כקואופרטיב כזה, והיא עכשיו רשת הקמעונאות הגדולה ביותר בשוויץ. זולה, כמובן, והכספים חוזרים לקהילה.

 2. השאלה היא האם יש חלופות מקומיות. גם ב"הכי זול" המקומי כבר ביום ראשון נעלמו כל המבצעים שהיו לפני החג והמחירים של הרבה מוצרים קפצו חזרה לשמים. מכולות שכונתיות הן מעטות, וגם בהן מבחר המוצרים מאד דל והמחירים גבוהים יחסית.

 3. לא יאמן כמה מהר רשת השופרסל העלתה בחזרה את מחירי המוצרים שלה. ראש השנה עבר, המחאה מחכה לתום החגים כדי לשוב לבעוט, והחזירות מרימה שוב את ראשה. שופרסל קיבלו הפוגה של כמה ימים, וחזרו מיד לרף הכי גבוה מבין כל הרשתות. חברים שרכשו סל קניות בשופרסל ישיר נדהמו לשלם שוב 390 ש"ח על אותו סל שעלה לפני החג 308 ש"ח!
  חברים – מי שחשב שיש עם מי לדבר בקרב הטייקונים – לא לבנות על זה. צריך לייבש אותם, ולא להתחנן לטובות. על החרם להמשך, לת-מ-י-ד. פשוט למצוא חלופות מקומיות…

כתיבת תגובה

Close